• <
mewo_2022

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

22.05.2022 15:50
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie

Partnerzy portalu

Wielka Brytania zbada wpływ offshore wind na życie morskie - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Wpływ morskiej energetyki wiatrowej na środowisko morskie, wraz z innymi działaniami człowieka, wciąż nie jest dobrze znany. Tej sprawie przyjrzą się brytyjscy naukowcy w ramach programu badawczego Ecological Consequences of Offshore Wind (ECOWind).

Nowe przełomowe partnerstwo naukowo-polityczne w Wielkiej Brytania pomoże rozwiać wątpliwości co do tego, w jaki sposób morska energetyka wiatrowa może wpłynąć na życie morskie. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił niedawno ambitne plany budowy 50 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 roku, co pomoże krajowi w odejściu od paliw kopalnych i dążeniu do zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku. Jednak budowa i eksploatacja farm wiatrowych może mieć szereg skumulowanych negatywnych skutków dla życia morskiego. Na przykład ptaki morskie mogą wchodzić w kolizję z obracającymi się łopatami turbin, wieloryby i delfiny mogą być niepokojone hałasem powodowanym przez budowę turbin, a dno morskie może zostać naruszone przez układanie kabli.

Morskie farmy wiatrowe mają do odegrania kluczową rolę, jeśli Wielka Brytania ma spełnić swoje ambicje klimatyczne. Projekt ECOWind pomoże wypracować rozwiązania, które umożliwią współistnienie morskiej energetyki wiatrowej i dobrze prosperujących ekosystemów morskich, a także przyczynią się do odbudowy środowiska naturalnego.

- Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest niezbędny, ale musimy mieć pewność, że będzie on prowadzony z uwzględnieniem środowiska morskiego. ECOWind ma na celu wypełnienie największych luk w naszej wiedzy, aby pomóc w tym procesie w sposób jak najbardziej efektywny - poprzez zapewnienie, że podjęte badania są rzeczywiście użyteczne i możliwe do wykorzystania w polityce, regulacjach i zarządzaniu – powiedział przewodniczący naukowej grupy doradczej ECOWind, profesor Colin Moffat.

W ramach programu wybrane zostaną trzy projekty, które otrzymają dofinansowanie w wysokości 7 milionów funtów od Natural Environment Research Council (NERC) i The Crown Estate.

ECOWind jest częścią programu Offshore Wind Evidence and Change Programme (OWEC), prowadzonego przez The Crown Estate we współpracy z Department for Business, Energy & Industrial Strategy oraz Department for Environment, Food & Rural Affairs.Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.