• <
pge_baltica_390x100_duży

Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Chile. Tajemniczy pomór kormoranów; znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. ptaków

Partnerzy portalu

Od 26 maja na plażach w północnym Chile znajdowane są martwe kormorany. Naukowcy nie odkryli dotąd przyczyny pomoru tych ptaków.

W ostatnim tygodniu znaleziono szczątki ponad 3,5 tys. czarno-białych kormoranów (leucocarbo bougainvilliorum). Przeprowadzone badania nie przyniosły informacji o przyczynach masowych zgonów - poinformowała w sobotę agencja AFP, powołując się na lokalne służby ds. rolnictwa i hodowli (SAG). Wiadomo tylko, że nie zostały one spowodowane ptasią grypą.

Od grudnia ubiegłego roku Chile jest poważnie dotknięte ptasią grypą; w jej rezultacie wyginęło około 10 proc. pingwinów Humboldta - podaje agencja.

Jorge Mautz, dyrektor biura SAG w Coquimbo, położonym o 400 km na północ od stolicy - Santiago, sądzi, że przyczyna nie leży na lądzie, lecz w wodzie. "W morzu dzieje się coś, co zabija ptaki, żywiące się rybami" - przypuszcza Mautz.

os/ mal/

fot. Depositphotosescort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.