• <

Wynik wyszukiwania - "sztuczna inteligencja" - Wiadomości

Konferencja „Sztuczna inteligencja w kosmosie i na morzu” już 23 maja

O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów. O sztucznej inteligencji na morzu i w kosmosie będą rozmawiać uczestnicy konferencji, która odbędzie się na Politechnice Gdańskiej 23 maja. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy naukowców, praktyków i studentów.
12.05.2024

Floty i szlaki żeglugowe bezpieczne dzięki dostępności map elektronicznych. Biura hydrograficzne powinny pomóc żegludze

Jeśli morskie mapy elektroniczne (ENC) będą powszechnie dostępne, odegrają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa statków. Niezawodne mapy elektroniczne są niezbędne w czasach, gdy coraz częściej mamy do czynienia z zakłóceniami sygnału GPS, cyberatakami, wyłączeniami systemów identyfikacyjnych statków oraz włamaniami do sieci informatycznych flot, spedytorów, operatorów logistycznych i portów.
07.05.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Dni otwarte Politechniki Morskiej już po świętach

Statek, gondola turbiny wiatrowej, silnik U-Boota, roboty humanoidalne, wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja oraz prawdziwe radary i narzędzia pomiarowe. To wszystko i jeszcze więcej już 4 i 5 kwietnia – Politechnika Morska zaprasza wszystkich zainteresowanych studiami na dni otwarte.
28.03.2024

Czy odkorkować nas może rynek transportu publicznego? Potrzebne jest nowoczesne myślenie i woda

Znamy już ekonomiczne i ekologiczne sposoby przemieszczania dużych mas ludzi w miastach. Te najbardziej efektywne obejmują ruch na szynach (największe wolumeny, najniższe koszty na pasażera, zmniejszenie ruchu na drogach), te trochę mniej efektywne obejmują ruch na kołach. Czy są inne drogi przemieszczania ludzi w miastach, które stanowić mogą doskonałe uzupełnienie transportu publicznego?
26.03.2024

Cyfrowe bliźniaki i AI kontra „Czarne Łabędzie”. Rewolucja cyfrowa w portach

Rewolucja informatyczna i informacyjna nie omija portów morskich. Narzędzia Przemysłu 4.0 trafiają do portów, które już od dawna są nie tylko miejscem przeładunków i uszlachetniania towarów ale również działalności przemysłowej najwyższej jakości. A właściwie nawet od zawsze.
14.03.2024

Sztuczna inteligencja liczy foki

Wytrenowana przez holenderski zespół sztuczna inteligencja w mgnieniu oka liczy foki na lotniczych zdjęciach. To przykład na to, jak SI może przyspieszyć pracę naukowców.
30.01.2024

Akademia Marynarki Wojennej i Airbus Helicopters podpisują umowę o współpracy

W środę 24 stycznia br. w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, odbyło się podpisanie umowy o współpracy pomiędzy uczelnią a Airbus Helicopters. W jej ramach zostaną wdrożone projekty szkoleniowe dla studentów i kadry naukowej Akademii oraz współpraca przy projektach badawczych i technologicznych prowadzonych w zakładach Airbus w Łodzi.
24.01.2024

Sztuczna inteligencja i satelity pokazują skalę działalności ludzkiej na morzach

Działalność człowieka coraz wyraźniej widać na morzach i oceanach – wynika z najnowszych badań. Trzy czwarte dużych statków rybackich nie jest śledzone przez żadne publiczne systemy monitoringu, wiele z nich łowi na wodach chronionych. Lawinowo wzrasta też liczba morskich farm wiatrowych i platform wiertniczych.
10.01.2024

Do Paryża kapitan popłynie przy wsparciu sztucznej inteligencji. Może do Gdyni, Gdańska i Szczecina również?

HAROPA PORT czyli porty w Hawrze, Rouen i Paryżu wprowadzą zaawansowane układy informatyczne do systemu nawigacji prowadzącego aż do terminali w Paryżu. W ten sposób poprawi się bezpieczeństwo nawigacyjne na podejściach do portów, w samych portach, a szczególnie na Sekwanie. Może warto pomyśleć nad wprowadzeniem takiego systemu w portach Zatoki Gdańskiej oraz Szczecin-Świnoujście?
18.12.2023

UNCTAD wzywa do dekarbonizacji żeglugi. Ponad 100 tys. statków do wymiany i modernizacji

Dekarbonizacja to najważniejszy cel operatorów i uczestników transportu morskiego – wzywają eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”. Mimo wymiany statków lub modernizacji ich systemów napędowych, emisje substancji szkodliwych wzrosły o 20% w ciągu ostatnich dziesięciu lat.
01.10.2023

Thales zapewni wsparcie eksploatacyjne dla kanadyjskich okrętów

Rząd Kanady przyznał Thales Canada i Thales Australia kontrakt w ramach spółki joint venture kontrakt, który zapewni flocie utrzymanie sprawności operacyjnej oraz gotowości bojowej. Firma chce w związku z tym wykorzystać posiadane doświadczenie, nabyte przez lata wspierania serwisu i modernizacji okrętów kanadyjskich, australijskich oraz innych państw.
08.09.2023

Spadki w globalnym handlu a rynek transportowy

Globalny handel odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu i rozwoju światowej gospodarki. Jednak w ostatnim okresie zaobserwowano spadki, które wpływają na poszczególne, kluczowe sektory - w tym branżę transportową. Ta tendencja staje się coraz bardziej niepokojąca dla ekonomistów i przedsiębiorców na całym świecie. Jakie czynniki doprowadziły do obniżenia poziomu światowego handlu? Jakie wyzwania oraz nowe możliwości stoją przed branżą transportową w obliczu tych zmian?
05.09.2023

Afrykańskie, azjatyckie i europejskie dziury w sankcjach. Rosyjskie towary płyną na wszystkie rynki szerokim strumieniem

W drugim kwartale 2023 r. na całym świecie miało miejsce ponad 1200 incydentów manipulowania lokalizacją (GNSS) przez operatorów statków. 63% wszystkich statków omijających sankcje zostało zidentyfikowanych jako powiązane z Rosją. To dwa z wielu godnych uwagi spostrzeżeń z raportu ryzyka firmy Windward, która śledzi ruch statków, wykorzystując sztuczną inteligencję Maritime AI™.
18.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Hakerzy mogą wykorzystać ChatGPT do infiltracji statków

Większość udokumentowanych cyberataków na pojedyncze statki w przeszłości była przeprowadzana poprzez zagłuszanie i fałszowanie sygnałów nawigacyjnych. Jednak statki są coraz bardziej zagrożone szerszym zakresem ataków, w tym oprogramowaniem ransomware.
11.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Singapursko-szwedzka współpraca na rzecz budowy okrętu przyszłości

Singapurska Agencja Nauki i Technologii Obrony (Defence Science and Technology Agency, DSTA) i szwedzki Saab będą wspólnie opracowywać, w ramach projektowania nowego, wielozadaniowego okrętu bojowego (Multi-Role Combat Vessel) dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru (Republic of Singapore Navy, RSN). Planowana jednostka ma być skokiem technologicznym w ramach automatyzacji i użycia jednostki jako platformy dla bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych.
28.03.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Budowa farm fotowoltaicznych, sztuczna inteligencja zarządzająca systemem ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej. Realizacja celów biznesowych, może iść w parze z ochroną środowiska, co udowadnia Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Spółka realizuje projekty ekologiczne dzieląc się dobrymi praktykami z przedsiębiorcami.
23.03.2023

Start międzynarodowej ekspedycji naukowej badającej ekosystemy nadmorskie Europy

Wpływ czynników naturalnych i antropogenicznych, w tym zanieczyszczeń, na ekosystemy przybrzeżne Europy zbada międzynarodowa ekspedycja naukowa TREC – poinformowali jej uczestnicy w środę na konferencji prasowej w siedzibie UNESCO w Paryżu. Ekspedycja odwiedzi m.in. okolice Sopotu.
08.03.2023

Kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Zbliża się V edycja konferencji „Dziewczyny na fali”

Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
03.03.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

„Dziewczyny na fali”. V edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.
22.02.2023

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów [WIDEO]

Ekipa PSSE odnotowuje kolejne sukcesy. Ich działania przynoszą rezultaty – są najlepsi w Polsce i przodują w światowych zestawieniach.
15.01.2023

Sztuczna inteligencja w służbie żeglugi. Wallenius Wilhelmsen zaoszczędzi 10% na kosztach bunkru. Metanol i LNG po lupą

Norweski operator samochodowców Wallenius WIlhelmsen zainstalował na 65 statkach oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Pozwoli ono na planowanie rejsów, w wyniku czego zużycia paliwa ulegnie zmniejszeniu nawet o 10%.
10.09.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Szwecja. Sztuczna inteligencja wspomaga dyspozytorów odbierających radiowe komunikaty alarmowe

Wszystkie komunikaty nadawane na radiowym kanale alarmowym w Szwecji przechodzi od teraz przez sztuczną inteligencję, która dokonuje odpowiedniej transkrypcji i oznacza kluczowe zwroty, jak „mayday”, „SOS”, „pomoc”, czy „tonie”, by nie przegapili ich dyspozytorzy.
06.07.2022

Przeprowadzono pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku

Avikus, spółka córka koreańskiego koncernu HD Hyundai's z powodzeniem przeprowadziła 2 czerwca pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Przełomowy rejs odbył się we współpracy z SK Shipping.
14.06.2022

[WIDEO] Roboty i sztuczna inteligencja usprawniają wykrywanie usterek w turbinach aż o 14 proc.

Jak wynika z raportu projektu badawczo-rozwojowego Innovate UK, roboty i sztuczna inteligencja są o 14 proc. dokładniejsze w wykrywaniu usterek w turbinach wiatrowych
29.05.2022

Sieć 5G przyszłością portów. Dzięki sztucznej inteligencji terminal GCT w Gdyni oszczędzi czas i pieniądze

O tym, że czas to pieniądz wiedzą dokładnie pracownicy portów. Gdynia Container Terminal (GCT), który jest częścią międzynarodowej grupy Hutchison Ports, pracuje nad wdrożeniem ułatwień i oszczędności z wykorzystaniem supernowoczesnych technologii 5G. Jak szybka sieć może usprawnić pracę na terenie gdyńskiego portu?
24.05.2022

800 km ze sztuczną inteligencją na mostku w Zatoce Tokijskiej. Polska raczkuje w Gdyni [ZDJĘCIA]

Japończycy dokładnie wyliczyli, że 790-kilometrowy rejs statek sterowany jedynie sztuczną inteligencją odbył bez żadnych zagrożeń. Rejs przebiegał na jednym z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Zaczął się od Zatoki Tokijskiej i przebiegał do awanportu portu Tsumatsusaka w zatoce Ise.
16.05.2022

Cumowanie ze sztuczna inteligencją. Porty bez cumowników? Gdynia na kursie

Autonomiczne cumowanie i pozycjonowanie statków to przyszłość branży morskiej, a armatorzy i operatorzy terminali cały czas śledzą innowacje, które usprawnią żeglugę i obsługę statków w portach – twierdzą eksperci australijskiej firma (Marine Autonomous Intelligent Docking (MAID)).
18.04.2022

Reasekuranci morscy się reasekurują. Będzie drożej ale bezpieczniej dla morskiego biznesu

Ubezpieczenia statków wzrosną nawet o 55 procent. International Group Pooling i GXL Reinsurance podpisały umowę dotyczącą reasukuracji ubezpieczeń na 2022 r. Zapłacą armatorzy.
28.12.2021

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Najgorsza jest nieprzewidywalność, a nie wzrost cen frachtów

Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska, mówi o zmianach na rynku spedycyjnym i jego perspektywach rozwoju.
29.11.2021

K Line prowadzi wspólny projekt dotyczący bezpiecznej nawigacji opartej na sztucznej inteligencji dla statków autonomicznych

Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) zawarła porozumienie badawczo-rozwojowe z Japan Radio (JRC) i YDK Technologies (YDK) w celu opracowania zintegrowanego systemu wsparcia nawigacyjnego wykorzystującego sztuczną inteligencję (AI) i inne najnowocześniejsze technologie wspomagające podejmowanie bezpiecznych decyzji manewrowych.
06.11.2021

Czas na HUBy w polskiej gospodarce morskiej. W Stoczni CRIST powolano HUBy produkcji statkow zeroemisyjnych oraz ICT & IT

W czasie hybrydowej konferencji, która miała miejsce 29 października w stoczni CRIST poinformowano o powołaniu przez Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny BSSC dwóch HUBów. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu produkcji statków zeroemisyjnych (Baltic ZEV HUB) jest stocznia CRIST. Koordynatorem Bałtyckiego HUBu informatycznego i sztucznej inteligencji (Baltic ICT & AI HUB) jest CADOR. Obie firmy działają w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
01.11.2021

Sztuczna inteligencja ograniczy emisję CO2 z promu Stena Line na linii Gdynia-Karlskrona

Przy pomocy sztucznej inteligencji Stena Line ograniczy zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla z promu Stena Nordica, który kursuje na linii Gdynia-Karlskrona (Szwecja). To ósmy statek we flocie Stena Line wyposażony w moduł sztucznej inteligencji Stena Fuel Pilot, który wspiera kapitanów w energooszczędnym operowaniu statkiem.
14.09.2021

Porty polskie. Wizja Rozwoju. Polsce potrzebny Port 4.0+ wspierający reeksport

W portach polskich terminale przeładunkowe biją kolejne rekordy, realizowane są spektakularne inwestycje o wartości około 10 mld zł i planuje kolejne za 15 mld zł. W planach są kolejne terminale. W czasie Forum Wizja Rozwoju, w panelach poświęconych portom dyskutowano więc o głównie o przeładunkach i inwestycjach infrastrukturalnych. Czy port to tylko miejsce przeładunków? Czy inwestycje w infrastrukturę wyczerpują wizję rozwoju polskich portów?
30.08.2021

Chińczycy budują samowystarczalny, zielony terminal

Port w chińskim Tiencin ogłosił, że wybuduje kierowany przez sztuczną inteligencję zeroemisyjny terminal.
10.08.2021

Z Portu Gdynia będzie pływał nowy operator promowy [Podsumowanie tygodnia 28/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, że Stena Line nie będzie już jedynym przewoźnikiem promowym w Gdyni.
13.07.2021

Stena Line obniża emisję CO2 o 5% przy użyciu sztucznej inteligencji

Szwedzka firma promowa Stena Line ujawniła, że siedem z jej statków działa obecnie z pomocą sztucznej inteligencji (AI), w celu zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2 o 5%.
12.07.2021

Polska firma rozwija sztuczną inteligencję, która wyśledzi na wodach nielegalne statki czy kłusowników

Według Europejskiej Agencji Kosmicznej satelity mogą dostarczać ponad 150 terabajtów danych dziennie. Dane z obrazowania Ziemi są już wykorzystywane do dostarczania praktycznych spostrzeżeń dla rządów i przedsiębiorstw, sprawdzają się w precyzyjnym rolnictwie i pomagają reagować na katastrofy naturalne.
17.06.2021

Politechnika Gdańska otwiera się na offshore i wodór. Powstaną dwa centra badawcze

Politechnika Gdańska otwiera dwa nowe, interdyscyplinarne centra badawcze: Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz Centrum Technologii Wodorowych.
26.05.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Żegluga ekologiczna i bezzałogowa pod lupą prawników i inżynierów

Żegluga przyjazna dla człowieka i środowiska, coraz bardziej bezpieczna i inteligentna, a w perspektywie bezzałogowa - to tematy wiodące IX Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego zorganizowanej przez Katedrę Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk. 21 i 22 kwietnia 2021 r. naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji zebrali się na wirtualnej debacie pod wiodącym tytułem „Prawo morskie dla zrównoważonej żeglugi”.
23.04.2021

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

Stena Line przyspiesza eliminację energii z paliw kopalnych w żegludze poprzez zmniejszenie emisji CO2 o 30% do roku 2030

W 2020 roku operator promowy Stena Line kontynuował plan redukcji emisji całkowitej CO2 i w związku z tym obecnie wyprzedza o dziesięć lat cele Międzynarodowej Organizacji Morskiej w zakresie obniżenia emisji w żegludze międzynarodowej. Oprócz tego szwedzkie przedsiębiorstwo żeglugowe chce przyspieszenia przejścia na żeglugę wolną od paliw kopalnych i przedstawia swój plan ograniczenia emisji całkowitej CO2 nawet o 30% do 2030 r.
07.04.2021

Kontener „inteligentny” i pod nadzorem

Szacuje się, że globalny rynek kontenerów morskich osiągnął wartość 9,5 mld USD w 2019 r. i w 2027 r. wyniesie 12,08 mld USD, ponieważ tempo wzrostu przez najbliższe kilka lat utrzyma się na poziomie 4,3% - informuje w ostatnim raporcie Allied Market Research.
06.04.2021

Zablokowanie Kanału Sueskiego ujawniło słabość globalnych łańcuchów dostaw i potrzebę nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań

Ogromny kontenerowiec Ever Given, który utknął w Kanale Sueskim, zablokował jeden z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie. Przełożyło się to m.in. na terminowość i kompletność dostaw, osłabionych już przez pandemię – Obecnie jest trudniej o miejsca na kontenerowcach, a pandemia Covid-19 przyczyniła się do wzrostu cen, co wyraźnie pokazuje kruchość globalnego łańcucha dostaw.
01.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

Jak cyfrowa transformacja zmienia logistykę?

Paperless, robotyzacja procesów, blockchain czy nowoczesna telematyka w sieciach 5G – wszystkie spośród wymienionych trendów i technologii coraz bardziej wspierają prowadzenie biznesu. Gdy pandemia koronawirusa staje się katalizatorem rozwoju technologicznego, branża logistyczna potrzebuje jeszcze większego otwarcia na narzędzia cyfrowe, które wspierają obsługę rosnącej liczby zleceń.
16.03.2021

Przemysł 4.0 szansą na wyjście Polski z pandemicznego kryzysu

– Transformacja cyfrowa przemysłu to nasz as w rękawie, ponieważ Polska ma ogromny potencjał. Jeśli odważnie zagramy tą kartą, to nasza gospodarka szybko odrobi straty po pandemii koronawirusa i możemy też stać się liderem reindustrializacji w Europie – mówi Dawid Solak z Platformy Przemysłu Przyszłości. Jak wskazuje, pandemia COVID-19 okazała się katalizatorem, który skłonił polskie firmy do przyspieszenia cyfrowej transformacji, ale nadal jedną z głównych barier dla tego procesu pozostaje brak pracowników o odpowiednich kompete
18.02.2021

Rozpoczęły się targi SMM - w tym roku bezpłatna formuła online

Od wtorku do piątku (2-5.02) można wziąć udział w SMM Digital czyli Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM w Hamburgu w formule online. Zmiana charakteru wydarzenia jest oczywiście spowodowana drugą falą pandemii koronawirusa.
02.02.2021

Damen: autonomiczna żegluga ≠ bezzałogowe statki

Dla wielu ludzi autonomiczne żeglowanie jest równoznaczne z bezzałogowymi statkami pływającymi po morzach świata. Rozwój autonomicznych statków od lat zajmuje ważne miejsce w dziale badań i rozwoju Damen Shipyards Group.
12.01.2021

Pomorskie jednym z liderów innowacyjności w Polsce

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych.
05.11.2020

Wdrażanie Przemysłu 4.0 wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa kraju

Wraz ze wzrostem znaczenia rozwiązań z sektora Przemysłu 4.0 wzrasta zapotrzebowanie na zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pozwolą błyskawicznie wykryć zagrożenia ze strony cyberprzestępczości. Szczególną ochroną powinny zostać objęte przedsiębiorstwa wchodzące w skład infrastruktury krytycznej, często korzystającej z rozwiązań sprzed ery powszechnego internetu. W zapewnieniu bezpieczeństwa sieciom tego typu pomoże sztuczna inteligencja.
23.09.2020

Robotyzacja i autonomizacja marynarki wojennej postępuje. Przyszłe wojny mogą odbywać się bez strat w ludziach

Marynarka USA zainwestuje 7 mln dol. w przygotowanie konceptu dużego statku bezzałogowego, przeznaczonego do patrolowania mórz i oceanów. To kolejna inwestycja amerykańskiej armii w autonomiczny sprzęt wojenny, po helikopterach sterowanych z poziomu tabletu. Pomimo że wprowadzanie sztucznej inteligencji do branży obronnej wiąże się z licznymi kontrowersjami, może się przyczynić do ograniczenia strat w ludziach w wyniku działań wojennych.
23.09.2020

Leyen: Nord Stream 2 to projekt polityczny

Nord Stream 2 to projekt polityczny - podkreśliła w rozmowie m.in. z "Rzeczpospolitą" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Pytana o to, czy UE powinna wykonać próbę zablokowania Nord Stream 2 przez UE podkreśliła, że KE od strony biznesowej maksymalnie już wykorzystała swoje możliwości.
21.09.2020

W Anglii zwodowano sterowany sztuczną inteligencją bezzałogowy statek badawczy „Mayflower” (wideo)

Jeden z pierwszych w pełni autonomicznych statków na świecie został zwodowany i jest gotowy do przemierzenia światowych oceanów w celu zebrania ważnych danych, które pomogą w badaniach naukowych nad krytycznymi kwestiami wpływającymi na środowisko morskie.
18.09.2020

MAS - bezzałogowy, w pełni autonomiczny statek wyruszy pół roku później [wideo]

Jutro (16 września) w Plymouth zwodowany zostanie Mayflower Autonomous Ship (MAS) - jeden z pierwszych w historii pełnowymiarowych, bezzałogowych, autonomicznych statków, które samodzielnie pokonają Atlantyk. Wodowanie odbędzie się niemal dokładnie w 400. rocznicę rozpoczęcia historycznego rejsu galeonu Mayflower, którego rejs rozpoczął angielską kolonizację w Nowej Anglii.
15.09.2020

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w Polsce. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.
25.08.2020

Sztuczna inteligencja przyspieszy wojskowe misje i może zmienić oblicze wojen

W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do branż takich jak opieka zdrowotna i finanse, rządy na całym świecie coraz częściej inwestują w autonomiczne systemy uzbrojenia. Innowacyjne programy i technologie mogą dać przewagę nad przeciwnikami. Naukowcy z USA niedawno opracowali zaawansowaną sztuczną inteligencję, która jest w stanie prowadzić rozmowę na polu walki. Interfejs JUDI umożliwia szybką komunikację między żołnierzami a robotami podczas operacji.
12.08.2020

Pojawienie się koronawirusa przyspieszy automatyzację rynku pracy

Pandemia koronawirusa położyła się cieniem na globalnej gospodarce. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, konieczne było ograniczenie pracy w części zakładów przemysłowych oraz zamknięcie linii produkcyjnych. Ubocznym efektem restrykcji pandemicznych będzie wzrost zainteresowania technologiami z branży automatyzacji, w tym robotami wyspecjalizowanymi w wykonywaniu zadań zlecanych do niedawna fizycznym pracownikom.
22.06.2020

Jak będzie wyglądało zarządzanie łańcuchem dostaw po pandemii COVID-19? Raport C.H. Robinson

Jeszcze kilka miesięcy temu świat nie spodziewał się, że epidemia wirusa w chińskiej prowincji tak drastycznie wpłynie na wszystkie płaszczyzny życia społecznego i biznesu. Globalna pandemia zmieniła nie tylko sposób, w jaki ludzie pracują, robią zakupy, czy spędzają czas wolny, ale również światową gospodarkę. Podczas gdy część jej gałęzi musiała zamrozić swoje działania, kilka z nich, w tym logistyka, musiało szybko dostosować się do nowej rzeczywistości. Wiele z wprowadzonych zmian z pewnością usprawni procesy zarządzan
15.06.2020

Raport: upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach może dać redukcję emisji CO2 o 68 proc.

Upowszechnienie zielonej energii w wielu sektorach polskiej gospodarki - przemyśle, transporcie, ciepłownictwie czy systemach ogrzewania domów - do 2050 r. może umożliwić redukcję emisji CO2 wobec roku 2020 o około 68 proc. - wynika z raportu Instytutu Jagiellońskiego.
05.06.2020

DNV GL i ABB połączyły siły nad dalszą cyfryzacją żeglugi

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL i firma technologiczna ABB podpisały nowy list intencyjny w celu przyspieszenia digitalizacji w branży morskiej.
05.06.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.2

Okolicznością, która odróżnia autonomiczne roboty (w tym pojazdy autonomiczne) od znanych nam dzisiaj rozwiązań technicznych, jest to, że bezpośrednim powodem wyrządzonej szkody może być zasadniczo ich działanie. Związek przyczynowy niezbędny do zaistnienia odpowiedzialności będzie więc istniał przede wszystkim pomiędzy szkodą a działaniem robota. Istnieje bowiem ryzyko, że niemożliwe będzie ustalenie związku przyczynowego (nawet pośredniego) pomiędzy szkodą a określonym działaniem człowieka (np. twórcy algorytmu). Stanowi
28.05.2020

Von der Leyen: musimy przyspieszyć w kierunku zielonej i cyfrowej przyszłości

Musimy bardzo przyspieszyć w kierunku zielonej, cyfrowej i odpornej na kryzysy przyszłości - oświadczyła w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezentując założenia planu obudowy gospodarczej po pandemii koronawirusa.
27.05.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Polacy obawiają się powrotu do miejsca pracy

Ponad 40% pracowników boi się powrotu do pracy i aż 97% nie ma problemu z informowaniem pracodawcy o swoim stanie zdrowia. To wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Algorithm Group, firmy technologicznej działającej w obszarze HR.
12.05.2020

Poznaj szczegóły dotyczące bezzałogowego i autonomicznego statku, który częściowo powstawał w Gdańsku

W stoczni Aluship Technology w Gdańsku zbudowano kadłub jednego z pierwszych na świecie bezzałogowych i autonomicznych statków. We wrześniu jednostka popłynie z Wielkiej Brytanii do USA dla uczczenia 400. rocznicy rejsu żaglowca, którym podróżowali nowi osadnicy do Ameryki.
01.04.2020

Sztuczna inteligencja na kolejnych promach Stena Line

Szwedzki przewoźnik stawia na inteligentne technologie. Firma zachęcona rezultatami osiągniętymi przez prom Stena Scandinavica, zdecydowała, że kolejne statki zostaną wyposażone w rozwiązania, które pomagają w ograniczeniu konsumpcji paliwa.
26.11.2019

Expose Premiera: wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm

Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - mówił we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.
19.11.2019

Trotyl i broń chemiczna na dnie Bałtyku. Sztuczna inteligencja pomoże naukowcom oszacować zagrożenie

Naukowcy szacują, że na dnie Bałtyku zalega od 50 do 100 tys. ton broni chemicznej i jeszcze więcej toksycznej broni konwencjonalnej. Znajdują się we wrakach z okresu II wojny światowej albo zostały zatopione po jej zakończeniu. Według NIK tylko w Zatoce Gdańskiej zidentyfikowano dotąd około 100 takich okrętów. Naukowcy z Polski i kilku innych państw, m.in. Niemiec, Szwecji, Finlandii i Litwy prowadzą współfinansowany ze środków europejskich projekt Daimon, który pozwoli oszacować związane z tym ryzyko. Od września pomoże
25.10.2019

Cobots: kolejna rewolucja w logistyce

Systemy robotyczne są wykorzystywane w logistyce już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz rozpoczyna się okres ich dynamicznej popularyzacji. Do 2025 roku liczba robotów pracujących w magazynach wzrośnie do czterech milionów. Warto więc zadać sobie pytanie, czym są i jak mogą pomóc w codziennej pracy?
09.10.2019

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Internet Rzeczy – inteligentne urządzenia zapewnią przewagę konkurencyjną w logistyce

Internet rzeczy (IoT) – połączone ze sobą urządzenia zbierające i wymieniające się danymi – to ogromna szansa na zwiększenie efektywności kosztowej i poprawę bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.
13.09.2019

Czaputowicz: Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski

Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski; w naszych relacjach gospodarczych nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania m.in. związany z przetwórstwem żywności, górnictwem i elektromobilnością - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Indii.
29.08.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

7. Międzynarodowy Kongres Morski: 5 i 6 września 2019r. branża morska spotyka się w Szczecinie

W wydarzeniu udział weźmie 600 uczestników, wśród których będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji branżowych. Tematyka tegorocznego Kongresu obejmuje m.in. takie kwestie jak inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja. Na stronie www.kongres-morski.pl trwa rejestracja na Kongres. Tam również znaleźć można pełny program Kongresu.
04.07.2019

7. Międzynarodowy Kongres Morski - trwa rejestracja

Inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja – m.in. na te tematy dyskutować będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji podczas 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego. Trwa rejestracja na to wiodące wydarzenie gospodarki morskiej w Polsce.
17.06.2019

Marszałkowie Senatów Polski, Francji i Niemiec: 20 czerwca konferencja nt. cyberbezpieczeństwa

20 czerwca w Paryżu odbędzie się konferencja międzyparlamentarna w ramach Trójkąta Weimarskiego ws. cyberbezpieczeństwa, ochrony danych i sztucznej inteligencji - zadeklarowali podczas spotkania w Paryżu szefowie Senatów Polski Stanisław Karczewski, Francji Gerard Larcher i Niemiec Daniel Guenther.
15.06.2019

Ekspert: Robotyzacja, rozwój AI czy automatyzacja to zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Robotyzacja, rozwój sztucznej inteligencji (AI) czy automatyzacja to zagrożenia wynikające z rozwoju przemysłu 4.0 i technologii cyfrowej - ocenił w poniedziałek Rafał Mrówka ze Szkoły Głównej Handlowej. Wiele problemów związanych z cyberbezpieczeństwem to efekt nieświadomości użytkowników elektronicznych gadżetów - dodał.
09.04.2019

PAIH: 20 polskich innowatorów zawalczy o kontrakty na Hannover Messe 2019

20 polskich firm, projektujących rozwiązania dla przemysłu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, weźmie udział w rozpoczynających się w poniedziałek największych targach przemysłowych świata - Hannover Messe 2019, podczas których stoisko narodowe uruchomi Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
31.03.2019

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.
21.03.2019

UE powinna być gotowa na dalsze sankcje wobec Rosji

UE powinna być gotowa na nałożenie dalszych sankcji na Rosję, jeśli ten kraj nadal będzie łamać prawo międzynarodowe – oznajmił we wtorek Parlament Europejski w przyjętej rezolucji.
12.03.2019

PwC: Do 2040 r. płaca realna w Polsce wzrośnie o 141 proc.

Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc., dzięki czemu polskie zarobki będą stanowić 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii - stwierdza raport firmy doradczej PwC. W jej ocenie, tak duża presja na płace przyspieszy automatyzację.
25.02.2019

Dziewiąta edycja Transport Week 2019 zawita do Gdyni

Transport Week 2019 to dziewiąta już edycja znanej wszystkim z wysokiej jakości prelegentów oraz zaangażowania uczestników konferencji. Tym razem przeniesiemy się do Gdyni, gdzie w dniach 5-7 marca porozmawiamy o inwestycjach w sektorze portowym, projektach środowiskowych i innych kwestiach istotnych dla rozwoju branży. Wydarzenie odbędzie się w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.
08.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Stena Line uruchamia inteligentnego chatbota

Stena Line wprowadza inteligentnego chatbota dla branży przewozów promowych. Chatbot o imieniu Stina wspomoże obsługę klienta, zapewniając asystę w rezerwacji wyjazdu, a także odpowiadając na pytania przez całą dobę. Inteligentny chatbot to krok milowy dla Stena Line w dążeniu do stania się pierwszym na świecie operatorem promowym, działającym w oparciu o technologie kognitywne.
06.02.2019

Do 2050 roku świat ludzi i maszyn będzie jednością. Wyzwaniem stanie się etyczne wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz zapanowanie nad nią

Do 2050 roku znajdziemy się w punkcie, w którym świat ludzi i maszyn stanie się jednością – ocenia Gerd Leonhard, futurolog i dyrektor The Futures Agency. W najbliższym dziesięcioleciu powstaną nowe superkomputery, szerzej do głosu dojdzie sztuczna inteligencja, a większość ograniczeń technicznych zostanie pokonana. Zdaniem eksperta wyzwaniem jest jednak wykorzystywanie możliwości, jakie dają nowe technologie, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad nimi. Konieczne jest też przyjęcie tzw. potrójnego fundamentu, czyli sku
19.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
05.10.2018

Konferencja Venture Day 2018 w Gdańsku – uwolnij ideę!

Sztuczna inteligencja, wirtualna i rozszerzona rzeczywistość czy robotyka – to tylko niektóre z trendów technologicznych, nad którymi eksperci pochylą się podczas tegorocznej edycji Venture Day. Konferencja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Współorganizatorem wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
26.09.2018

Deloitte: Przemysł 4.0 będzie miał rewolucyjny wpływ na strategie biznesowe firm

94 proc. menedżerów, którzy wzięli udział w globalnym badaniu firmy Deloitte uważa, że transformacja cyfrowa jest najwyższym strategicznym celem ich organizacji. Zdaniem Deloitte Przemysł 4.0 będzie miał rewolucyjny wpływ na strategie biznesowe firm.
26.09.2018

Startu-py z Polski będą mogły szkolić się Izraelu

Startu-py z krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym z Polski, będą mogły wziąć udział w programie szkoleniowym w Izraelu poświęconym innowacjom - poinformował resort przedsiębiorczości i technologii. Ma im to pomóc w ekspansji zagranicznej m.in. na rynek amerykański.
25.09.2018

Sztuczna inteligencja na pokładzie Stena Scandinavica

Spełniają się zapewnienia operatora promowego Stena Line i koncernu Hitachi. Właśnie rozpoczęło się wdrażanie programu pilotażowego sztucznej inteligencji na pokładzie jednego ze statków armatora - Stena Scandinavica.
10.09.2018

Raport: Roboty nie zabiorą pracy

Postęp technologiczny i sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence), nie zagraża stanowiskom pracy, a wręcz przeciwnie - uważają eksperci firmy Fortinet, zajmującej się m.in. cyberbezpieczeństwem.
10.07.2018

Morawiecki: chcemy wraz z Francją zmienić oblicze przemysłowe Europy

Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy i inwestować w przyszłościowe gałęzie przemysłu - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas Spotkań Warszawskich - dorocznego polsko-francuskiego forum ekonomicznego.
15.06.2018

Guterres: Żyjemy w niebezpiecznym świecie, wróciła zimna wojna

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef KE Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia z Iranem.
16.05.2018

Blisko 13 miliardów złotych na transport niskoemisyjny w Polsce

Trzynaście miliardów złotych, prawie trzy miliardy euro, ma w najbliższych latach pobudzić, napędzić i zapewnić rozwój transportu niskoemisyjnego w Polsce. Kwota ta posłuży głównie do wsparcia rozwoju elektromobilności, ale rząd nie zapomina także o innych rozwiązaniach, takich jak gazomobilność.
16.05.2018

Media: Negocjacje handlowe USA z Chinami rozbiły się o wysokie technologie

Rokowania handlowe między USA a Chinami załamały się w ubiegłym tygodniu, gdy administracja Donalda Trumpa zażądała od Pekinu, aby przestał dotować rozwój wysokich technologii - podał we wtorek Bloomberg, powołując się na anonimowe źródło zbliżone do sprawy.
10.04.2018

Stena Line mocno stawia na najnowsze technologie. Jej starania właśnie doceniono

Stena Line zdobyła kolejną ważną nagrodę w tym roku. Tym razem firmę doceniono za starania na rzecz digitalizacji.
22.12.2017

Sztuczna inteligencja pomoże strzec europejskich granic

Anomalie pogodowe, nielegalni imigranci oraz działania terrorystów – to tylko wybrane źródła nietypowych zachowań statków na morzu. W ich monitorowaniu pomoże Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex zaawansowany system informatyczny, którego koncepcję opracuje Asseco. Spółka podpisała właśnie umowę na przygotowanie studium wykonalności narzędzia do wykrywania niezgodnych z przepisami oraz podejrzanych działań jednostek morskich.
12.12.2017

Szef NCBR: Blokadą dla rozwoju w Polsce często nie brak pieniędzy, a rynku

Blokadą dla rozwoju w Polsce zaawansowanych technologii, np. gromadzenia i przetwarzania danych (big data), nie jest brak pomysłów, startupów i pieniędzy dla nich, lecz brak rynku: odwagi firm do ich rozwijania – mówił w środę w Katowicach szef NCBR prof. Maciej Chorowski.
07.12.2017

W ciągu 5 lat spodziewane są duże zmiany w procesie rekrutacji

Na polskim rynku pojawiają się pierwsze firmy, które wykorzystują uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję w rekrutacji pracowników. Część z nich stosuje komputerowe algorytmy do wyszukiwania na rynku pracy odpowiednich kandydatów. Korzyścią dla firm są oszczędności czasu i kosztów sięgające nawet 40 proc. Polska branża HR na razie nie obawia się jednak konkurencji ze strony nowych technologii.
02.11.2017

PwC: 74 proc. pracowników świadomych konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę

73 proc. pracowników optymistycznie postrzega rynek pracy w przyszłości i nie obawia się, że technologia zastąpi człowieka. Jednocześnie 74 proc. z nich jest świadoma konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę w coraz bardziej cyfrowym świecie – wynika z przedstawionego we wtorek opracowania firmy doradczej PwC.
26.09.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Bezzałogowe statki pojawią się na Bałtyku do 2025 roku

Przedstawiciele branży stoczniowej i IT zawiązali partnerstwo, którego celem jest powstanie bezzałogowej jednostki pływającej na Bałtyku już za 3 lata i wprowadzenie sieci handlowej opartej na tej technologii do 2025 roku.
22.05.2017

Bezzałogowe połączenia frachtowe na Bałtyku mogą pojawić się już wkrótce

Jak może wyglądać przyszłość branży transportowej? W jaki sposób współczesne rozwiązania wpłyną na połączenia morskie? Niektóre firmy już podejmują dość śmiałe działania, które mają przyczynić się do unowocześnienia i usprawnienia przewozu towarów w ten sposób.
27.09.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.