• <
bulk_cargo_port_szczecin

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

ew

25.08.2020 22:45
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Za nami Forum Wizja Rozwoju. W centrum uwagi gospodarka morska (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

W Gdyni zakończyła się III edycja Forum Wizja Rozwoju. To największe wydarzenie gospodarcze w Polsce Północnej odbywało się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej. Podczas Forum dyskutowano m.in. o wpływie koronawirusa na gospodarkę, przekopie Mierzei Wiślanej i bliskiej perspektywie budowy morskich farm wiatrowych w kraju. Dużo miejsca poświęcono także analizie efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni.

Ponad 450 prelegentów - ekspertów ze świata biznesu, polityki i nauki przez dwa dni dyskutowało o wyzwaniach, z którymi mierzy się dziś gospodarka. Rozmowy odbywały się w panelach podzielonych na kilkanaście bloków tematycznych. W centrum uwagi znalazła się szeroko pojęta gospodarka morska.

Forum oficjalnie otworzył patron wydarzenia - premier Mateusz Morawiecki. Jak mówił w swoim wystąpieniu: "Pierwsze miesiące udowodniły, że umiemy radzić sobie z epidemią lepiej, niż inne kraje. Na wykresie pokazującym, jak państwa radzą sobie z ochroną zdrowia obywateli oraz ratowaniem miejsc pracy, Polska była w prawym górnym rogu, najlepszym miejscu, w którym być mogła. Jesteśmy stawiani za wzór, ze względu na to, jak do tej pory poradziliśmy sobie z problemami gospodarczymi. (...) Sztuczna inteligencja, napędy wodorowe, automatyzacja i automatyczne pojazdy, petrochemia, nowoczesny przemysł, nowoczesna morska energetyka wiatrowa - to wszystko należy do gospodarki przyszłości".

Morskim farmom wiatrowym poświęcono aż sześć paneli dyskusyjnych. Rozmawiano zarówno o aspektach prawnych i regulacyjnych, jak i potencjalnych szansach dla polskich stoczni. O potrzebie ich rozwoju i wspieraniu lokalnych armatorów mówiła  Dorota Arciszewska, prezes Polskich Linii Oceanicznych. Zwróciła  uwagę, że pomimo pandemii państwa inwestują w gospodarkę morską i rozwijają przemysł stoczniowy: "Obserwujemy, jak armatorzy odnawiają swoje floty i inwestują w nowoczesne technologie, mimo że w związku z epidemią COVID-19 drogim przedsięwzięciem jest spełnienie warunków sanitarnych i ekologicznych montażu wszelkich urządzeń na statkach. Armatorzy i inne państwa nie zasypują gruszek w popiele tylko wspierają stocznie, jak np. Kanada, która zainwestowała poprzez prywatnego inwestora i wybudowała nową stocznie tylko dlatego, żeby dbać o swoją gospodarkę morską i przemysł stoczniowy".

Jak powiedział nam Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa MEW: "Tak istotne miejsce, które w tym roku morska energetyka wiatrowa zajmuje w programie Forum Wizja Rozwoju jest ze wszech miar uzasadnione. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce zapadły rozstrzygające decyzje odnośnie tempa i skali rozwoju nowego, innowacyjnego sektora energetyki - budowy polskich farm wiatrowych w polskich wodach Morza Bałtyckiego".

Rolę gdyńskiego portu w procesie budowy morskich farm wiatrowych podkreślił Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.: "Jesteśmy portem najlepiej położonym jeśli chodzi lokalizację portu instalacyjnego. Liczymy, że Port Gdynia będzie obsługiwał przygotowanie wież wiatrowych do ich montażu".

Przypomnijmy, że Zbigniew Gryglas, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych poinformował już, że w Gdyni powstanie terminal instalacyjny na potrzeby budowy farm wiatrowych na morzu. Jak ocenił, terminal będzie kosztował około 500 mln zł i powinien być gotowy w 2024. Wtedy rozpoczną się też pierwsze prace budowlane na morzu, prowadzone przez inwestorów morskich farm wiatrowych. W uchwale Rada Ministrów powinna wskazać również całą ścieżkę finansowania tej inwestycji. Więcej na ten temat TUTAJ

Jednym z ważniejszych dla Trójmiasta i regionu tematów poruszonych na Forum Wizja Rozwoju była analiza efektywności budowy Portu Zewnętrznego w Gdyni. Inwestycja, której kosztorys szacowany jest wstępnie na kilka miliardów złotych, realizowana ma być w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jak zdradził Maciej Krzesiński, dyrektor ds. marketingu i współpracy z zagranicą w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia S.A.: "Na przełomie września i października powinniśmy mieć zamknięty raport środowiskowy i składać wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Równolegle, prawdopodobnie we wrześniu chcemy rozpocząć nabór na konkretnych partnerów prywatnych do realizacji tej inwestycji".

Wiele miejsca poświęcono także fuzji Orlenu z Lotosem. Jak mówił  Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen: "Prowadzone przez nas fuzje są gwarancją bezpieczeństwa i zapewnią rozwój w kolejnych dekadach. Bezpieczeństwa energetycznego kraju nie możemy opierać wyłącznie na jednym segmencie działalności. Będziemy skuteczniejsi, jeśli zdywersyfikujemy przychody. W ten sposób uodpornimy się na wahania otoczenia". Więcej na ten temat TUTAJ

Na panelach często pojawiał się też temat koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci z największych polskich firm wymieniali się doświadczeniami i dobrymi praktykami.

–  W trakcie pandemii tak zorganizowaliśmy pracę w naszych zakładach produkcyjnych oraz biurach aby zachować ciągłość i dać komfort pracownikom. Dzięki szeregowi usprawnień reagujemy szybko, a tym samym odpowiadamy na potrzeby pracowników i klientów. –  mówiła Agata Górnicka, dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem PKN ORLEN S.A.

Zdaniem organizatorów - Fundacji Wizja Rozwoju - która została powołana w celu wspierania i promocji działalności innowacyjnej w polskiej gospodarce - jest to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

Jak podsumował Mateusz Kowalewski, prezes zarządu i wydawca w GospodarkaMorska.pl: "Bardzo się cieszę, że mimo pandemii udało się zorganizować w tym roku Forum Wizja Rozwoju. Z przyjemnością objęliśmy to wydarzenie swoim patronatem medialnym. Optymizmem napawa fakt, że wizja rozwoju Polski opiera się w dużym stopniu właśnie o gospodarkę morską".


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.