mk
W wydarzeniu udział weźmie 600 uczestników, wśród których będą przedstawiciele największych firm i międzynarodowych instytucji branżowych. Tematyka tegorocznego Kongresu obejmuje m.in. takie kwestie jak inicjatywa trójmorza, współpraca portów, bezpieczeństwo w branży morskiej, przemysł stoczniowy, żegluga, kształcenie kadr oraz wykorzystanie nowych technologii takich jak 5G, blockchain i sztuczna inteligencja. Na stronie www.kongres-morski.pl trwa rejestracja na Kongres. Tam również znaleźć można pełny program Kongresu.
Pierwszy dzień Kongresu (5 września) upłynie pod znakiem trzech debat plenarnych w szczecińskiej Operze na Zamku. Organizatorzy zaprosili na nie ekspertów z 10 krajów, w tym ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę morską, transport, infrastrukturę i rozwój, a także szefów wiodących firm i najważniejszych, międzynarodowych organizacji skupiających branżę portową, stoczniową oraz zajmujących się rozwojem regionalnym.
Pierwsza debata poświęcona będzie inicjatywie trójmorza jako gospodarczego impulsu rozwoju Europy. Oprócz przedstawicieli branży wezmą w niej udział specjaliści zajmujący się Europą środkową i wschodnią. Druga, zatytułowana: „Od konkurencji do synergii – wizje rozwoju branży morskiej” będzie okazją do przeanalizowania możliwych form współpracy europejskich portów w świetle globalnych wyzwań. W debacie pt. „Bezpieczeństwo w branży morskiej – przyszłość, wyzwania i oczekiwania” wypowiedzą się przedstawiciele wiodących firm, organizacji i uczelni wyższych zajmujących się tym tematem w wymiarze globalnym.
Drugiego dnia (6 września), uczestnicy Kongresu spotkają się w hotelu Radisson BLU Szczecin, w którym toczyć się będą dyskusje podzielone na trzy bloki tematyczne: Żegluga, porty i stocznie, Innowacje oraz Edukacja. Tematy paneli dyskusyjnych nawiązywać będą do aktualnych zjawisk i problemów, z jakimi do czynienia ma branża morska. Są wśród nich np. kwestie paliw alternatywnych w transporcie morskim w świetle ograniczania emisji oraz przyszłości autonomicznych jednostek pływających. Nie zabraknie również dyskusji poświęconych przemysłowi stoczniowemu, działalności portowej i branży konstrukcji stalowych.
Wpływ morza na polską i europejską gospodarkę omówiony zostanie podczas rozmów o atrakcyjności inwestycyjnej regionu Morza Bałtyckiego oraz planowaniu przestrzennym w obszarach morskich.
Program tegorocznego kongresu obfituje w tematy związane z wykorzystaniem nowych technologii w gospodarce morskiej. Wydarzenie będzie świetną okazją do rozmów z ekspertami zajmującymi się blockchainem, 5G, sztuczną inteligencją, rzeczywistością wirtualną i nowoczesnymi technikami multimedialnymi wykorzystywanymi w szkoleniach załóg oraz edukacji studentów uczelni morskich.
Kongres Morski jak co roku ma praktyczny i aktualny wymiar. Efektem obrad i rozmów jest ogólnodostępna publikacja pt. „Wnioski i postulaty”, która podsumowuje i skupia najważniejsze kwestie poruszane podczas dyskusji.
Aktualne informacje na temat Kongresu, w tym szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie www.kongres-morski.pl.
Organizatorami 7. Międzynarodowego Kongresu Morskiego są: Fundacja Kongres Morski powołana przez Północną Izbę Gospodarczą i Polską Żeglugę Morską oraz Fundacja Publico Mare. Współorganizatorem jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Biuro Międzynarodowego Kongresu Morskiego
al. Wojska Polskiego 86
70-482 Szczecin
[email protected]
tel. +48 91 486 07 65 wew. 24
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Zarządca barów North Fish do likwidacji. Zaległe wypłaty i długi sięgające 20 milionów złotych
Czarter na podróż – NOR w porcie wyładunku i związane z tym zagadnienia
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA