• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów [WIDEO]

jb

15.01.2023 23:45
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów [WIDEO]

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna liderem rankingów [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
il. PSSE

Ekipa PSSE odnotowuje kolejne sukcesy. Ich działania przynoszą rezultaty – są najlepsi w Polsce i przodują w światowych zestawieniach.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaprosiła przedstawicieli mediów na prezentację konkluzji ubiegłorocznych działań oraz planów dalszej ekspansji. Spółka została najlepszą strefą ekonomiczną 2022 roku w Polsce pod względem ilości wydanych decyzji o wsparciu. Udzielono pomocy 78 projektom inwestycyjnym o łącznym nakładzie przekraczającym 2,7 mld zł. Inwestycje przyczynią się do powstania 307 nowych miejsc pracy oraz utrzymania ponad 10 250 stanowisk.
– To co nas najbardziej cieszy, to że ponad 60% decyzji to decyzje dla małych i średnich przedsiębiorstw i ponad 80% dla przedsiębiorstw z polskim kapitałem. Również w tym roku chcemy się skupiać na małych i średnich przedsiębiorstwach z polskim kapitałem, aby pomóc im się rozwijać. To jest podstawa polskiej gospodarki i na tym powinniśmy się koncentrować – podkreśla Przemysław Sztandera, prezes PSSE.

Znaczna część nakładu inwestycyjnego została przeznaczona na działania związane z automatyzacją oraz robotyzacją. Jednym z priorytetyzowanych obszarów jest sztuczna inteligencja.
– To jest kierunek, który będzie się rozwijał przez najbliższe lata. Obserwujemy w naszym środowisku trójmiejskim i pomorskim, że jest sporo firm, które zajmują się sztuczną inteligencją. To jest jedna z branż, które preferujemy jeżeli chodzi o wsparcie start-upów w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Tworzymy pewnego rodzaju ekosystem dla firm zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji, ponieważ jest to obszar, który ma potężny potencjał, również do wykorzystania w przemyśle – zauważa prezes.

W ubiegłym roku PSSE zdominowała nie tylko tylko krajową klasyfikację. W rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 spółka zajęła 2 miejsce wśród specjalnych stref ekonomicznych w Europie oraz 7 na świecie.
– fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. Wyróżniamy się wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym. Ponadto autorzy rankingu docenili działalność naszego Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, projekty z zakresu zielonej gospodarki oraz wsparcie startupów za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – wyjaśnia prezes Sztandera. – Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy – dodaje.

Sukcesy są rezultatem skutecznego wdrażania licznych innowacyjnych inicjatyw i programów. Wśród nich warto wyróżnić sprzyjające networkingowi śniadania biznesowe.
– To tworzy platformę, szczególnie dla małych i średnich firm, do spotkań z prezesami dużych przedsiębiorstw, z którymi chciałyby współpracować – podkreśla Przemysław Sztandera.

Warto zauważyć, że PSSE to nie tylko zwolnienie z podatku dochodowego, ale również kompleksowe działania służące akceleracji przedsiębiorczości w regionie. Korzyści ze wsparcia spółki czerpią rozmaite start-upy.
– Parę lat temu zgłosił się do nas w programie akceleracyjnym start-up, SeaData. Stworzyli rozwiązanie monitorujące poziom zanieczyszczeń i hałasu dla portu w Gdańsku. Po testach ich rozwiązanie zostało zaakceptowane i wdrożone. Dzięki temu firma zyskała środki na dalszy rozwój. Rozwijali więc ten pomysł i sprzedali go do portu w Gdyni. Teraz sprzedają go również z sukcesem do różnych portów w Europie – podaje jako przykład Przemysław Sztandera.

Filozofia systemowego działania PSSE obejmuje swoim zakresem także aktywności w obszarze wspierania edukacji.
– Wyróżnia nas największy wśród spółek strefowych w Polsce zespół ds. szkolnictwa zawodowego i wszystkie inicjatywy, które w związku z tym prowadzimy. Jako jedyna strefa mamy Centra Programowania Robotów Przemysłowych, które udostępniamy szkołom branżowym – podkreśla Sztandera.

W 2022 r. spółka obchodziła jubileusz ćwierćwiecza swojego funkcjonowania. PSSE już od ponad 25 lat wzmacnia potencjał lokalnych inwestorów. Chociaż specyficzny dla Pomorza przemysł stoczniowy jest wyłączony z mechanizmów wsparcia, to strefa pomaga ożywiać także obszar gospodarki morskiej.
– Możemy wspierać firmy, które produkują dla przemysłu morskiego np. symulatory, automatykę, pneumatykę, hydraulikę. Możemy też wspierać przemysł offshorowy w zakresie produkcji elementów i to robimy. Cyklicznie organizujemy także Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, gdzie koncentrujemy się na aspektach bezpieczeństwa, a zwłaszcza cyberbezpieczeństwa – mówi Przemysław Sztandera.

Spółka ma już wiele planów na 2023 rok.
– Przed nami kolejny pracowity rok, skupiony na wsparciu przedsiębiorców i rozwoju gospodarki naszego kraju. Oprócz udzielania wsparcia w postaci ulgi podatkowej, będziemy kontynuować prace związane z farmami fotowoltaicznymi, otwierać kolejne filie Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w celu wsparcia szkolnictwa branżowego oraz pozyskiwać nowe tereny inwestycyjne w celu rozwoju naszego regionu. Procedujemy już nowe decyzje o wsparciu, ponieważ tytuł lidera SSE w kraju i na świecie zobowiązuje do nieustannego wysiłku i motywuje do realizacji dalszych ambitnych planów – wymienia prezes.

W nadchodzącym roku PSSE zamierza nie opuszczać pierwszego miejsca w Polsce, a także przesunąć się wyżej w rankingach europejskim i światowym.
– Jesteśmy pewni, że to osiągniemy – podsumowuje Przemysław Sztandera.

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.