• <
BOTA_2023

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Partnerzy portalu

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Dbałość o przepisy BHP i środowiskowe, gwarancje jakości, najwyższe standardy etyki pracy i umiejętność przejścia procesu kwalifikacji. To najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się dostawca w tak dużym projekcie, jakim jest morska farma wiatrowa. W środę 11 stycznia zainteresowanych współpracą w MFW Bałtyk II i III podczas Suppliers Day przyjęli deweloperzy projektu – Polenergia, Equinor wraz z głównym preferowanym dostawcą, Siemens Gamesa.

Na Suppliers Day, czyli Dzień Dostawcy, zaprosili Equinor i Polenergia, tworzący joint venture rozwijający projekty offshore wind MFW Bałtyk II i III. 

– W tej chwili będzie to inwestycja na około 4 miliardy euro, po czym nastąpi 25-letni okres eksploatacji [morskich farm wiatrowych], co daje ogromne możliwości dla wielu firm – mówił Bjørn Ivar Bergemo, Project Director MFW Bałyk II i Bałtyk III. 

MFW Bałtyk II i III są efektem tzw. pierwszej rundy przyznania pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Projekty Equinor i Polenergii o łącznej mocy 1,4 GW umiejscowione będą 37 i 22 km od lądu, na wysokości Łeby. To właśnie w Łebie powstanie punkt serwisowy przyszłego głównego wykonawcy, Siemens Gamesa.

Do współpracy przy poszczególnych etapach budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych dostawców wybierać będzie właśnie firma Siemens Gamesa Renewable Energy. 

Maciej Stryjecki, Dyrektor ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polenergii zapewniał, że jako polska firma, od wielu lat dążąca do innowacji w dziedzinie energetyki, za priorytet stawia sobie obecność lokalnych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw MFW Bałtyk II i III. 

– Ich [Siemens Gamesa] rolą jest szukanie partnerów po polskiej stronie, w polskim przemyśle i my mobilizujemy do tego dialogu, żeby jak najwięcej polskich firm uczestniczyło w polskich projektach – zapewniał Maciej Stryjecki.

– Aby współpracować z nami, firma musi przede wszystkim dzielić nasze wartości. – mówił Tiago Duran, Sales Project Procurement Manager w Siemens Gamesa Renewable Energy. – Mówimy tu o jakości, BHP i środowisku, zgodność dokumentów i regulacji prawnych oraz zrównoważonym rozwoju. To idealny początek do nawiazania dialogu – powiedział.

Przetargi będą ogłaszane w obrębie trzech obszarów pracy w projekcie: materiałów bezpośrednich (direct materials), procesu zakupowego projektu (project procurement) i zakupów na potrzeby prac serwisowych (service procurement). Poszukiwani są m.in. dostawcy części stalowych, systemów chłodniczych, okablowania, CTV i helikopterów, żurawi czy pracowników offshore.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.