• <
smartre_2023

Polenergia i Equinor wybrały wykonawcę dla MFW Bałtyk II i III

31.12.2022 18:01
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Polenergia i Equinor wybrały wykonawcę dla MFW Bałtyk II i III

Partnerzy portalu

Polenergia i Equinor wybrały wykonawcę dla MFW Bałtyk II i III - GospodarkaMorska.pl

Spółka Polenergia poinformowała dziś, że wraz z firmą Equinor wyłoniła wykonawcę dla swoich projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Nowy partner będzie odpowiedzialny za prace projektowe dla systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych.

Zgodnie z umową zawartą 30 grudnia 2022 roku nowym wykonawcą dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III będzie Hitachi Energy Poland sp. z o. o. W kompetencjach nowego wykonawcy będzie stworzenie infrastruktury elektrycznej dla obu projektów, które emitować będą 700 MW mocy każdy.

Jak wynika z raportu Polenergii, Hitachi Energy Poland będzie odpowiadać za: 

  • zaprojektowanie systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych,
  • wykonanie lądowej stacji elektroenergetycznej w systemie EPC, 
  • dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej,
  • analizy systemowe,
  • integrację wszystkich urządzeń od innych wykonawców
  • prace przyłączeniowe.

Trzy spółki zawarły dziś porozumienie w formie dwóch tożsamych umów (Polenergia – Hitachi, Equinor – Hitachi) opiewających łącznie na 251 milionów euro. 

„Wynagrodzenie podlegać będzie również indeksacji. W przypadkach określonych w Umowach Wykonawca może również domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Dlatego finalne wynagrodzenie Wykonawcy może się różnić od kwot wskazanych powyżej”. - czytamy w raporcie Polenergii.

Nowy wykonawca ma rozpocząć prace tak szybko, jak pozwoli na to szereg pozwoleń oraz prawnych zabezpieczeń, jak m.in. dostarczenie przez Polenergię i Equinor wymaganych polis ubezpieczeniowych. Do tej pory Hitachi obowiązuje tymczasowe żądanie rozpoczęcia prac (tzw. INTP). W tym okresie emitent zobowiązany będzie zabezpieczyć płatność na rzecz wykonawcy w formie gwarancji korporacyjnej. Ta wynosić będzie 50% zobowiązań obu spółek w ramach INTP, czyli ok. 18,5 miliona euro. Na etapie późniejszego żądania rozpoczęcia prac projektowych (NTP) będzie to 33,5 miliona euro.  

Polenergia i Equinor rozwijają obecnie dwa projekty morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Obie spółki powiadają równo 50% udziałów w przedsięwzięciu. 11 stycznia w Gdańsku odbędzie się Dzień Dostawcy związany z oboma projektami, w którym udział wezmą zainteresowane współpracą spółki.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.