• <
urząd_morski_gdynia_2021

Czaputowicz: Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski

pc

29.08.2019 15:28 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Czaputowicz: Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski
Czaputowicz: Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski - GospodarkaMorska.pl

Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski; w naszych relacjach gospodarczych nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania m.in. związany z przetwórstwem żywności, górnictwem i elektromobilnością - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Indii.

Na czwartkowej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Indii Subrahmanyamem Jaishankarem, Czaputowicz zwrócił uwagę, że jest to pierwsza od 23 lat wizyta ministra spraw zagranicznych Indii w Polsce. W tym roku Polska i Indie obchodzą 65. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Indie, jak mówił Czaputowicz, są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski. "Dzisiejsza wizyta dowodzi rosnącego znaczenia wzajemnego zainteresowania naszych krajów. Traktujemy ten moment jako szansę na podniesienie naszych dwustronnych relacji politycznych i gospodarczych na jeszcze wyższy poziom" - podkreślił szef MSZ.

"Zgodziliśmy się z panem ministrem, że Polska i Indie to dwie silne demokracje, które wiążą długoletnie przyjacielskie relacje, są dla siebie perspektywicznymi partnerami" - dodał.

"Podkreśliliśmy gotowość do wzmocnienia dwustronnych stosunków gospodarczych. Jednak wymiana handlowa na poziomie trzech miliardów dolarów rocznie, która jest między naszymi państwami pokazuje, że w naszych relacjach gospodarczych nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania" - powiedział Czaputowicz. Jego zdaniem, na szczególną uwagę zasługują możliwości związane z artykułami rolno-spożywczymi, przetwórstwem żywności, górnictwem i elektromobilnością.

Szef MSZ poinformował też, że w przyszłym miesiącu PLL LOT zainaugurują bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą a New Delhi. "Liczymy na to, że ta sieć połączeń zostanie rozszerzona w przyszłości, co przełoży się na wzrost liczby indyjskich turystów i przedstawicieli biznesu odwiedzających Polskę" - ocenił.

W tym kontekście Czaputowicz był pytany o zniesienie wiz do Polski z Indii. "Według naszych danych ponad 10 tysięcy osób z Indii otrzymuje wizy do Polski, liczba ta regularnie rośnie. Jesteśmy świadomi trudności, jakie wiążą się z uzyskaniem wizy w Indiach, obecnie wprowadzamy nowy system udostępniania wiz przez podmioty trzecie" - powiedział szef MSZ. "To bezpośrednie połączenie LOT-u powinno być połączone z pewnymi ułatwieniami jeśli chodzi o przyjazd turystów do Polski" - dodał.

Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że jego obecność w Warszawie pokazuje, iż relacje z Polską są dla Indii priorytetowe. "Dla nas Polska to ważny, duży kraj w Europie, to kluczowy członek Unii Europejskiej, to filar czwórki Wyszehradzkiej" - podkreślił.

"Jako kraje demokratyczne w czasach pełnych niepokoju musimy połączyć szyki i razem stawić czoła globalnym wyzwaniom" - oświadczył szef indyjskiego MSZ, dodając, że takim zagrożeniem jest m.in. terroryzm.

"Chcemy wzmacniać naszą współpracę w obszarze kwestii globalnych, chcemy współpracować na szczeblu organizacji międzynarodowych. Zgadzamy się, że potrzebujemy reform organizacji międzynarodowych m.in. ONZ, aby lepiej odzwierciedlały obecną rzeczywistość" - podkreślił.

Szef MSZ Indii przekazał, że w środę spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, z którym omówił "ważne kwestie polityczne i gospodarcze". "Zgodziliśmy się, że potrzebujemy zintensyfikowania naszej współpracy handlowej i gospodarczej. Jest ku temu wola po obydwu stronach. Omawialiśmy potencjalne synergie pomiędzy naszymi gospodarkami w takich obszarach, jak robotyzacja, cyfryzacja, sztuczna inteligencja, gospodarka rolna, żywność i rolnictwo" - dodał.

W czwartek - oprócz spotkania z Czaputowiczem - Subrahmanyam Jaishankar rozmawiał też z wicepremierem Piotrem Glińskim, z którym rozmawiał o "kreatywnych pomysłach na wzmocnienie współpracy w obszarze kultury".

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.