• <
gryfia_70lat

Przeprowadzono pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku

14.06.2022 12:29
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Przeprowadzono pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku

Partnerzy portalu

Przeprowadzono pierwszy w historii transoceaniczny rejs autonomicznego statku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Avicus/Linkedin

Avikus, spółka córka koreańskiego koncernu HD Hyundai's z powodzeniem przeprowadziła 2 czerwca pierwszy na świecie rejs transoceaniczny dużego statku handlowego, korzystającego z autonomicznych technologii nawigacyjnych. Przełomowy rejs odbył się we współpracy z SK Shipping.

Avikus specjalizuje się w rozwoju nawigacji automatycznej. Spółka została uruchomiona w grudniu 2020 roku jako pierwsze wewnętrzne przedsięwzięcie koreańskiej grupy Hyundai Heavy Industries. Udało jej się przeprowadzić już pierwszą w pełni autonomiczną operację 12-osobowego statku wycieczkowego w Korei. W styczniu 2022 roku firma zaprezentowała technologię nawigacji autonomicznej na targach CES 2022, największych na świecie targach elektroniki i IT. Tym razem przetestowała autonomiczny rejs na dużym statku handlowym. 

Do pierwszego rejsu wybrała ultra-dużego gazowca LNG PRISM COURAGE o powierzchni pokładowe 180 tys. metrów kwadratowych. Statek został wyposażony w system nawigacyjny HiNAS 2.0. System tworzy optymalne trasy i granice prędkości w oparciu o zintegrowane rozwiązanie Smartship Solution (ISS) firmy Hyundai Global Service. Jego sztuczna inteligencja rozpoznaje otaczające środowisko, takie jak pogoda i wysokość fal, oraz pobliskie statki, a następnie zarządza w czasie rzeczywistym komendami sterującymi statku. Technologia nawigacji autonomicznej poziomu 2 może sterować i obsługiwać statek poza funkcjami rozpoznawania i oceny środowiska.

Statek PRISM COURAGE wypłynął z portu Freeport na południowym wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej 1 maja, przepłynął przez Kanał Panamski i po 33 dniach dotarł do terminalu LNG Boryeong w prowincji South Chungcheong w Korei. Statek dzięki technologii HiNAS 2.0. przepłynął połowę z łącznej odległości sięgającej około 20 tys. kilometrów. Podczas rejsu statek poruszał się autonomicznie po optymalnych trasach, zwiększając zużycie paliwa o około 7 proc. i tym samym zmniejszając emisję gazów cieplarnianych o około 5 proc. – informuje Avikus. Ponadto podczas rejsu system dokładnie rozpoznawał lokalizacje pobliskich statków, dzięki czemu około 100 razy udało się uniknąć kolizji.

Podróż odbyła się pod bieżącym nadzorem American Bureau of Shipping (ABS) i Korea Register of Shipping (KR). Avikus planuje wprowadzić system nawigacyjny HiNAS 2.0 na rynek jeszcze w tym roku, po otrzymaniu od ABS certyfikatu potwierdzającego wyniki rejsu oceanicznego – informuje na Linkedin Avicus. 

Technologia autonomicznej nawigacji przyciąga uwagę sektora, ponieważ może rozwiązać problem niedoboru kadr w branży transportu morskiego. Autonomiczna nawigacja może także zwiększyć bezpieczeństwo poprzez całkowite wyeliminowanie możliwości popełnienia błędu przez człowieka.

Według Acute Market Reports, globalnej firmy zajmującej się badaniem rynku, rynek statków z autonomiczną nawigacją i powiązanych urządzeń ma rosnąć w średnim tempie rocznym 12,6 proc. (wskaźnik CAGR), osiągając wartość 235,7 mld dolarów w 2028 roku.

Źródło: Avicus/Linkedin

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.