• <
KONGSBERG_2023

Ulstein Verft podpisuje nowy kontrakt na budowę statku do układania kabli dla firmy Nexans

rk

22.09.2023 13:09 Źródło: Ulstein
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ulstein Verft podpisuje nowy kontrakt na budowę statku do układania kabli dla firmy Nexans

Partnerzy portalu

Fot. Ulstein

Spółki Nexans Marine Operations AS i Ulstein Verft zawarły 19 września 2023 roku umowę na budowę dużego statku do układania kabli DP3.

Statek ST-297 CLV proj. Skipsteknisk jest unowocześnioną wersją podobnej jednostki o nazwie Nexans Aurora, dostarczonego w 2021 roku i odgrywającego ważną rolę w dostarczaniu przez firmę Nexans zaawansowanych podmorskich systemów wysokiego napięcia w celu wspierania elektryfikacji świata, zapewniając kluczowe połączenia między krajami i poszczególnymi regionami. Wspiera przy tym rozwój elektryfikacji instalacji morskich. Za konstrukcję statku i przygotowanie jego wyposażenia burtowego odpowiada Ulstein Verft.

– Przyznaliśmy kontrakt na nowy statek firmie Ulstein po szeroko zakrojonym procesie przetargowym, w którym doświadczenie Ulsteina było ważnym czynnikiem przy podjęciu decyzji o ponownym wyborze stoczni Ulstein Verft. Nie możemy się doczekać współpracy przy tym nowym, ekscytującym projekcie – powiedział Pascal Radue, wiceprezes Nexans ds. wytwarzania i transmisji.

– Ulstein jest podekscytowany powrotem firmy Nexans w celu budowy nowego statku do układania kabli. W 2021 roku dostarczyliśmy Nexans Aurorę na czas pomimo wyzwań, przed którymi stanęliśmy w związku z pandemią COVID-19. To uzupełnia naszą długą historię dostarczania statków zgodnie z ustaloną jakością i terminem. Z niecierpliwością czekamy na kontynuację naszej ścisłej współpracy z firmą Nexans i jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma Nexans ponownie zaufała firmie Ulstein Verft w sprawie nowego nabytku w swojej flocie – stwierdziła Cathrine Kristiseter Marti, dyrektor generalna Ulstein.

Nowy statek do układania kabli jest wyposażony w dzieloną obrotnicę na pokładzie, która może pomieścić do 10 000 ton kabla, obrotnicę pod pokładem o udźwigu 3500 ton kabla oraz kosz światłowodowy o udźwigu 450 ton. Statek ma 31 metrów szerokości i 149,9 metra długości. Może pomieścić w sumie 90 osób, tak załogi obsługującej statek jak i specjalistów realizujących zlecenia zgodnie z przeznaczeniem statku. Jest on specjalnie zaprojektowany do transportu i układania różnego rodzaju kabli podmorskich, w tym wiązek kablowych, a także ich naprawy oraz odzysku. Może skutecznie działać nawet w trudnych warunkach pogodowych, wyróżniając się także wyjątkową zwrotnością i możliwością utrzymywania pozycji.

– Mamy doświadczenie w budowie dużych i skomplikowanych statków i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac nad statkiem do układania kabli dla Nexans – zaznaczył Lars Lühr Olsen, dyrektor zarządzający Ulstein Verft.

Od ponad 120 lat Nexans odgrywa kluczową rolę w elektryfikacji. Firma jest obecnie liderem w projektowaniu i produkcji zaawansowanych systemów i usług kablowych.

Fot. Ulstein
etmal_790x120_gif_2020
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.