• <
mewo_2022

Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

gm

18.10.2023 12:11
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z decyzją lokalizacyjną

Partnerzy portalu

13 października 2023 r. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej.

Linia Choczewo – Żarnowiec jest jednym z czterech nowych połączeń, które umożliwią przesłanie energii z morskich farm wiatrowych do innych części kraju. Połączy budowaną obecnie stację elektroenergetyczną Choczewo z istniejącą stacją Żarnowiec w gminie Krokowa.

Początek budowy linii zaplanowano na 2024 rok, a jej oddanie do użytku nastąpi dwa lata później. Będzie miała długość ok. 19,5 km i będzie przebiegać przez gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa. Jej trasę poprowadzono w większości na obszarach rolnych, pastwiskach, łąkach i terenach leśnych.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej umożliwi inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę, a w dalszej perspektywie budowę i eksploatację linii przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Do 2040 roku morskie farmy wiatrowe mają zapewnić Polsce aż 11 GW mocy, a więc dwukrotnie więcej niż największa w kraju elektrownia w Bełchatowie. Do 2028 r. na terenie województwa pomorskiego powstaną cztery nowe linie 400 kV wyprowadzające moc z morskich farm wiatrowych. Oprócz linii Choczewo - Żarnowiec będą to linie 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń, Choczewo do nacięcia linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo oraz Choczewo do nacięcia linii Żarnowiec – Słupsk. Ich łączna długość to ponad 250 kilometrów. Poza stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo powstanie także stacja na terenie gminy Słupsk.

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.