• <
mewo_2022

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.

Dzień Dostawcy był znakomitą okazją nie tylko do pozyskania nowych kontaktów, ale również do indywidualnych dyskusji i omówienia konkretnych pakietów zakupowych. Hitachi Energy, jako główny wykonawca infrastruktury elektroenergetycznej dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III, poszukuje wysoko wyspecjalizowanych komponentów i usług oferowanych przez polskie firmy. Współpraca z lokalnymi dostawcami, którzy mają potencjał i doświadczenie na rynku, przyczyni się do wzrostu udziału krajowego przemysłu w łańcuchu dostaw dla morskich farm wiatrowych. 

– Tego typu spotkania tworzą idealną przestrzeń do nawiązania relacji biznesowych przez polskich dostawców, którzy chcą włączyć się w realizację naszych projektów w polskiej części Morza Bałtyckiego i stać się częścią globalnego łańcucha dostaw dla offshore wind. Dlatego cieszymy się, że kolejny Dzień Dostawcy przyciągnął jeszcze więcej polskich firm, które widzą szansę na wzmacnianie kompetencji i wzrost przychodów w perspektywicznym sektorze morskiej energetyki wiatrowej – mówi Bjørn Ivar Bergemo, dyrektor Projektów Bałtyk II i III, reprezentujący Equinor podczas spotkania w Łodzi.

Wydarzenie umożliwiło lokalnym przedsiębiorcom poznanie harmonogramu inwestycji, wymagań technicznych oraz sposobów aplikowania jako potencjalni dostawcy. Szczegółowo omówiono warunki współpracy i standardy jakości, bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska, niezbędne do zaangażowania się w przygotowanie potężnej instalacji elektrycznej dla morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1,44 GW.

– Jesteśmy w pełni otwarci na współpracę z polskimi firmami. Wiele z nich z powodzeniem jest w stanie włączyć się w nasz łańcuch dostaw. Dysponują dużym potencjałem, doświadczeniem i znajomością rynku, dlatego sądzimy, że licznie wezmą udział w inwestycjach w morską energetyką wiatrową jako przyszli dostawcy i wykonawcy usług – podkreśla Hubert Krukowski, wiceprezes zarządu Hitachi Energy w Polsce.

Łódź została wybrana jako miejsce spotkania nieprzypadkowo. Tam znajdują się bowiem zakłady produkcyjne Hitachi Energy. To jednocześnie wyraźny sygnał, że w nowym sektorze gospodarki jest miejsce nie tylko dla firm z Pomorza. W Dniu Dostawcy wzięli udział przedsiębiorcy z całego kraju.

– Naszym celem jest stworzenie warunków, które ułatwią polskim firmom wejście na rynek offshore wind. Wydarzenia takie jak Dzień Dostawcy właśnie temu służą. Łączymy naszych głównych dostawców z partnerami po polskiej stronie, w polskim przemyśle. Przedsiębiorcy spotykają się i rozmawiają o tym jak uczestniczyć w naszych projektach na etapie budowy czy późniejszej obsługi i serwisu. Cieszy nas tak duże zainteresowanie krajowych firm, dla których projekty Equinor i Polenergii są szansą na nowe zlecenia i kontrakty. Szansą na dynamiczny rozwój – podkreśla Marta Porzuczek, kierowniczka ds. Zarządzania Interesariuszami w Projektach Bałtyk oraz dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia.  

Dzień Dostawcy, wspólne przedsięwzięcie spółek Equinor i Polenergia, to cykliczne spotkania głównych dostawców z polskimi poddostawcami, które mają na celu rozwój i zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora MEW. Poprzednie wydarzenie, współorganizowane z Siemens Gamesa Renewable Energy, przyciągnęło do Gdańska ponad 100 polskich firm zainteresowanych udziałem w łańcuchu dostaw dla farm wiatrowych na Bałtyku.

Equinor i Polenergia rozwijają trzy projekty na Morzu Bałtyckim – Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy ok. 3 GW. Bałtyk II i III będą zlokalizowane w okolicy Łeby w odległości 37 i 22 km od brzegu. Mają rozpocząć produkcję energii elektrycznej już w 2027 roku. Trzecia farma, Bałtyk I o mocy 1,56 GW, znajdzie się ok. 81 km od linii brzegowej, również  w okolicach Łeby. Bałtyk II i III zostaną przyłączone do stacji elektroenergetycznej PSE Słupsk Wierzbięcino, natomiast Bałtyk I – do stacji w sąsiedniej Krzemienicy. Trasa infrastruktury przyłączeniowej, o długości ok. 14 km, będzie przebiegać przez gminy Ustka i Słupsk.

***

  • Polenergia – największa polska prywatna grupa energetyczna, która składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i gazowych źródeł, dystrybucji i obrotu oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów detalicznych i biznesowych. Kreuje innowacyjne rozwiązania łączące zeroemisyjną energetykę systemową z energetyką prosumencką. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3 GW. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” uhonorowała Polenergię nagrodą „Byka i Niedźwiedzia” dla najlepszej spółki Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z indeksu sWIG80 w 2018 roku.
  • Equinor – to międzynarodowa firma energetyczna z 50-letnim doświadczeniem, działająca w 30 krajach. Dostarcza energię z różnych źródeł stawiając na rozwiązania przyjazne dla środowiska, by stać się neutralny dla klimatu do 2050 r. Jest jednym z liderów na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej. W portofolio firmy wchodzi m.in. największa na świecie morska farma Dogger Bank, pierwsza pływająca farma wiatrowa Hywind Scotland i największa na świecie pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen. W Polsce buduje morskie farmy wiatrowe i rozwija odnawialne źródła energii na lądzie, a także dostarcza gaz ziemny do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Inwestycjom wspierającym cele strategiczne kraju towarzyszą inicjatywy wzmacniające kapitał społeczno-ekonomiczny regionów. Jedną z nich jest budowa bazy operacyjno-serwisowej w Łebie. Equinor posiada w Polsce dwa biura - w Warszawie i Gdańsku.
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.