• <
mewo_2022

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

rk

07.12.2023 10:59 Źródło: RWE, Rząd Wielkiej Brytanii
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. RWE

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.

Zgodnie z warunkami umowy spółka Abu Dhabi Future Energy Company PJSC (Masdar) przejęła 49% udziałów w ogromnych projektach RWE Dogger Bank South o mocy 3 GW. Są to planowane morskie farmy wiatrowe na Morzu Północnym, które mają zasilić Wielką Brytanię w zieloną energię. Pozostałe 51% udziałów należy do RWE, jednocześnie też spółka będzie odpowiadać za nadzór i rozwój tego przedsięwzięcia.

Podpisanie umowy jest źródłem ulgi dla brytyjskich władz, które kilkukrotnie przeprowadzały aukcję morskich farm wiatrowych (poprzednia odbyła się we wrześniu tego roku), które kończyły się fiaskiem. Poprzednia nawet nie przyciągnęła potencjalnych zainteresowanych. Stąd premier Rishi Sunak podkreślił, że jest to "impuls dla rozwoju brytyjskiej energetyki odnawialnej", jako element dążenia Wielkiej Brytanii do bycia liderem w Europie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. W ostatnim czasie Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej oszacowała, że światowa morska energia wiatrowa może wygenerować nawet 380 GW do 2030 roku, niemniej pod warunkiem zwiększenia inwestycji i przyspieszenia procedur wydawania zezwoleń. Wielka Brytania ma obecnie około 14 GW mocy zainstalowanej, a rząd twierdzi, że zobowiązał się osiągnąć 50 GW do końca lat 20-tych XXI wieku.

RWE i Masdar aktywnie współpracują w sektorze globalnym offshore wind, realizując projekty w Niemczech, a teraz także w Wielkiej Brytanii. Ponadto niemiecka firma zawarła w styczniu umowy najmu z The Crown Estate na dwa obszary stanowiące projekt pod nazwą Dogger Bank South na Morzu Północnym. Jest on zlokalizowany ponad 60 mil od północno-wschodniego wybrzeża Anglii na Morzu Północnym i podzielony na dwie części, każda o mocy 1,5 GW. Co należy podkreślić, na obszarze tzw. Dogger Bank znajduje się już farma wiatrowa budowana przez SSE Renewables w ramach spółki joint venture Equinor i Vargrønn. Ta inwestycja w farmę o mocy 3,6 GW jest obecnie jednym z największych na świecie projektów morskiej energetyki wiatrowej. Rozpoczęła działalność w październiku 2023 roku, kiedy uruchomiono pierwszą z 277 turbin Haliade-X o mocy 13 MW. Oprócz tego niemiecka firma rozwija swoją pierwszą morską farmę wiatrową u wybrzeży Polski. Spółka uzyskała pod koniec listopada prawomocną decyzję środowiskową dla budowy infrastruktury przyłączeniowej. Projekt o planowanej mocy zainstalowanej 350 MW jest zlokalizowany w środkowej części polskiego Morza Bałtyckiego. Zaprojektowana infrastruktura przyłączeniowa umożliwi RWE wyprowadzenie energii wyprodukowanej przez turbiny farmy wiatrowej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. F.E.W. Baltic II będzie w stanie wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zasilić około 350 000 polskich gospodarstw domowych. Długość korytarza przesyłowego w części morskiej wyniesie do 71 kilometrów, a w części lądowej do 19 kilometrów.

Pierwsze uruchomienie farmy wiatrowej we współpracy RWE i Masdar jest planowane na 2029 roku. Wtedy ma dostarczać do 800 MW zielonej energii. Pełne oddanie do użytku ma nastąpić pod koniec 2031 roku. Gotowe plany projektowe mają zostać przedstawione w II kwartale 2024 roku, natomiast sama budowa miałaby się rozpocząć w 2025 roku.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.