Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.
Trwa kryzys na rynku projektów morskiej energetyki wiatrowej. W jego kolejnej odsłonie głównym bohaterem ponownie jest duński koncern Ørsted. Tym razem firma wycofała się z konsorcjum ze spółką Fred, które rozwijało projekty u wybrzeży Norwegii. Jak podał Bloomberg powołując się na zaangażowane w inwestycje spółki Olsen Renewables AS i Hafslund Eco, duński gigant powołał się na konieczność „priorytetyzacji inwestycji”, w której jest zaangażowany.
Komentatorzy już prześcigają się w tezach, że jest to pokłosie decyzji o wycofaniu się z rozwijania niektórych projektów w USA, co z kolei było spowodowane rosnącymi kosztami finansowania, problemami z terminowością dostaw, wysoką konkurencją oraz brakiem wsparcia ze strony lokalnej administracji. To z kolei przełożyło się na stratę netto w trzecim kwartale tego roku.
Rezygnację z norweskich projektów potwierdziła w cytowanym przez Bloomberg mailu Alana Kuhne, wiceprezes i szefowa ds. nowych rynków w Europie z Ørsted:
„Starannie ustalamy priorytety naszych inwestycji, dlatego dostosowujemy rozwój biznesu i działania związane z przetargami, szczególnie na niektórych naszych nowych rynkach. W związku z tym postanowiliśmy na razie nie traktować priorytetowo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii i dlatego nie będziemy brać udziału w nadchodzących przetargach.
Akcje Ørsted w poniedziałek 13 listopada spadły o kolejne 2,8% i są już blisko najniższego poziomu od sześciu lat. Tymczasem pozostałe spółki zaangażowane w porzucone przez Ørsted projekty, Fafslund i Fred. Olsen Seawind potwierdziły, że nie rezygnują z działania i będą kontynuować współpracę przy farmie Utsira Nord i innych inicjatywach.
fot. Depositphotos
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker