• <
ambermarine_2023_1100x200

Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

jm

14.11.2023 19:17
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

Partnerzy portalu

Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.

Trwa kryzys na rynku projektów morskiej energetyki wiatrowej. W jego kolejnej odsłonie głównym bohaterem ponownie jest duński koncern Ørsted. Tym razem firma wycofała się z konsorcjum ze spółką Fred, które rozwijało projekty u wybrzeży Norwegii. Jak podał Bloomberg powołując się na zaangażowane w inwestycje spółki Olsen Renewables AS i Hafslund Eco, duński gigant powołał się na konieczność „priorytetyzacji inwestycji”, w której jest zaangażowany.

Komentatorzy już prześcigają się w tezach, że jest to pokłosie decyzji o wycofaniu się z rozwijania niektórych projektów w USA, co z kolei było spowodowane rosnącymi kosztami finansowania, problemami z terminowością dostaw, wysoką konkurencją oraz brakiem wsparcia ze strony lokalnej administracji. To z kolei przełożyło się na stratę netto w trzecim kwartale tego roku.

Rezygnację z norweskich projektów potwierdziła w cytowanym przez Bloomberg mailu Alana Kuhne, wiceprezes i szefowa ds. nowych rynków w Europie z Ørsted:

„Starannie ustalamy priorytety naszych inwestycji, dlatego dostosowujemy rozwój biznesu i działania związane z przetargami, szczególnie na niektórych naszych nowych rynkach. W związku z tym postanowiliśmy na razie nie traktować priorytetowo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii i dlatego nie będziemy brać udziału w nadchodzących przetargach.

Akcje Ørsted w poniedziałek 13 listopada spadły o kolejne 2,8% i są już blisko najniższego poziomu od sześciu lat. Tymczasem pozostałe spółki zaangażowane w porzucone przez Ørsted projekty, Fafslund i Fred. Olsen Seawind potwierdziły, że nie rezygnują z działania i będą kontynuować współpracę przy farmie Utsira Nord i innych inicjatywach.

fot. Depositphotos


seaway7
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.