• <
mewo_2022

U brzegów Namibii odkryto jedno z największych złóż ropy naftowej

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas U brzegów Namibii odkryto jedno z największych złóż ropy naftowej

Partnerzy portalu

wydobycie

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 mld baryłek ropy naftowej.

Jak podała lizbońska stacja telewizyjna CM TV, znalezione złoże jest ósmym największym na świecie. Przypomniała, że od 2000 r. portugalski koncern odkrył cztery złoża ropy naftowej, które zaliczane są do 20. największych na świecie.

Spółka Galp, która potwierdziła znalezienie złoża offshore, podała w komunikacie, że "jest to bardzo ważne odkrycie pod względem handlowym", a także ogłosiła zamiar sprzedania 40 proc. udziałów w bloku, na terenie którego znaleziono nowe pokłady surowca.

Portugalskie media odnotowują, że w związku z ogłoszeniem odkrycia u brzegów Namibii wartość spółki Galp wzrosła na lizbońskiej giełdzie o ponad 2,2 mld euro. Galp poza poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego zajmuje się również magazynowaniem paliw oraz ich sprzedażą. Portugalski koncern posiada ponad 700 stacji paliw.

Głównym udziałowcem Galp jest portugalska firma Amorim Energia, która posiada 35,8 proc. jej akcji, zaś 8 proc. należy do państwowej spółki Parpublika. Pozostałe 56,3 proc. udziałów w Galp jest rozproszona wśród mniejszych akcjonariuszy. (PAP)

Z Lizbony Marcin Zatyka

zat/ mick/

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.