• <
mewo_2022

Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Estonia przygotowuje się do pierwszych aukcji dla offshore wind

Partnerzy portalu

offshore

Estoński Urząd Ochrony Konsumentów i Dozoru Technicznego (TTJA) poinformował, że weszło w życie rozporządzenie, na mocy którego zostanie w tym roku przeprowadzone postępowanie w sprawie pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych. Na jesieni mają być zorganizowane pierwsze aukcje dla obszarów, którymi zainteresowany jest więcej niż jeden deweloper.

Do tej pory deweloperzy wysłali do rządu estońskiego sporą liczbę wniosków o wydanie pozwolenie na budowę morskich farm wiatrowych – informuje urząd. Od marca do TTJA wpłynęły 43 wnioski o pozwolenie na budowę morskich wiatraków w Estonii, z czego 36 w ramach krajowych planów zagospodarowania przestrzennego. Wnioski zostały złożone przez 17 różnych deweloperów. Dla wielu obszarów morskich wpłynęły oferty od kilku inwestorów, dlatego rząd wybierze zwycięzców w ramach zorganizowanych aukcji.  

- W ten sposób możemy zapewnić przejrzysty i uczciwy proces selekcji, co przybliży nas do realizacji naszych celów w zakresie OZE, a państwo uzyska również dodatkowe przychody - powiedziała estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut.

Istniejące wnioski o pozwolenie na budowę zostaną zwrócone deweloperom do uzupełnienia, a następnie w Dzienniku Urzędowym pojawi się zawiadomienie o pierwszym złożonym wniosku o pozwolenie na budowę dla danego obszaru. Wszyscy zainteresowani tym samym obszarem mają 60 dni na złożenie konkurencyjnego wniosku do TTJA.

- Zwroty rozpoczniemy jak najszybciej, a z publikacjami będziemy mogli ruszyć w kwietniu - wyjaśnia Kristi Talving, dyrektor generalny TTJA.

Latem odbędzie się ocena wniosków i kwalifikacja uczestników aukcji. Jeśli w danym obszarze zakwalifikuje się więcej niż jeden konkurencyjny wniosek, TTJA zorganizuje aukcję. Ta odbędzie się w drugiej połowie roku, prawdopodobnie na przełomie września i października 2023 r. Przewiduje się, że na aukcję zostanie wystawionych kilkanaście terenów po cenie początkowej 15 tys. euro za kilometr kwadratowy. Na podstawie wyników aukcji, na wniosek oferenta z najwyższą ceną, zostanie uruchomiona procedura wydawania pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych.

W Estonii wyznaczono dwa duże obszary morskie o powierzchni 2439 kilometrów kwadratowych nadających się do rozwoju energetyki wiatrowej (6 proc. obszarów morskich zarządzanych przez Estonię). Jeśli warunki będą odpowiednie, na obszarach określonych w planach morskich mogłyby powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 15-17 GW.

Pierwszy estoński morski plan przestrzenny wyznacza obszary morskie na zachód od Saaremaa i w pobliżu półwyspu Sõrve, a z kolei drugi obejmuje grunty w Zatoce Ryskiej w pobliżu okręgu Pärnu.

Źródło: TTJA


Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.