• <
pge_baltica_390x100_duży

Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić ukraińskich żołnierzy i budować morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Kancelaria Premiera

Jako partnerzy i sojusznicy Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy; cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowej, jakim jest Polska, mówił w Toronto premier Kanady Justin Trudeau podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.

Kanadyjski premier podkreślił, że spotkanie z polskim premierem Morawieckim było bardzo owocne; dodał, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim "brutalnej inwazji na Ukrainę ze strony Kremla". Podkreślił, że Polska ponosi ogromne wysiłki, aby pomagać milionom Ukraińców, którzy uciekli z kraju na początku wojny.

Trudeau powiedział, że Kanada przyjęła ćwierć miliona uchodźców z Ukrainy, a także świadczy pomoc humanitarną na rzecz Ukraińców, także m.in. w Polsce.

- Ale jedną z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, żeby ich wspierać, to pomoc Ukrainie obronić swoją suwerenność. Jako partnerzy i sojusznicy, Kanada i Polska współpracują, aby przeszkolić członków sił zbrojnych Ukrainy. Członkowie sił zbrojnych Kanady są obecni w Polsce, szkolą w ramach operacji UNIFIER, jest to misja kanadyjska, w ramach której od 2015 roku przeszkolony ponad 36 tys. Ukraińców - mówił Trudeau.

Dodał, że w Polsce szkoleni są również operatorzy czołgów Leopard. Wskazywał też, że Kanada wspiera Ukrainę m.in. przekazując amunicję, broni i czołgi Leopard 2.

- Polska i Kanada są również silnymi partnerami w ramach NATO, Polska jest ważnym członkiem grupy bojowej na Łotwie, która jest pod auspicjami Kanady. Cieszymy się z tak silnego partnera w Europie Środkowo-Wschodniej, oba nasze kraje wspierają Ukrainę - dodał Trudeau.

Trudeau mówił też o bezpieczeństwie energetycznym, mówił, że w przyszłości Kanada będzie dostarczać energię zeroemisyjną. Dodał, że firma kanadyjska zawarła partnerstwo z Orlenem. Zapowiedział zbudowanie na wodach Bałtyku morskiej farmy wiatrowej.

Podkreślił również, że wymiana handlowa między Polską i Kanadą wzrosła o 53%. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Daria Kania

kos/ dka/ sdd/

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.