• <
mewo_2022

Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

kw

08.08.2023 09:31
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Litwa ogłasza wyniki aukcji na morskie farmy wiatrowe o mocy 700 MW

Partnerzy portalu

Rząd Litwy ogłosił wyniki swojej pierwszej aukcji offshore wind. Zwycięzcą jest konsorcjum Ignitis Group i OceanWinds, które jest gotowe zapłacić 20 mln euro na rozwój projektu. Zostanie on uruchomiony najprawdopodobniej do 2030 roku. Konsorcjum otrzymało pozwolenie na eksploatację obiektu na 41 lat.

Litwa jest pierwszym z krajów bałtyckich, który urzeczywistnił swoje ambicje związane z morską energetyką wiatrową, ale jej sąsiedzi również planują budowę morskiej energii wiatrowej przed 2030 r. Projekty będą kluczowe dla regionu. Morski wiatr pomoże krajom bałtyckim zwiększyć ich niezależność energetyczną, obniżyć ceny energii elektrycznej i uzyskać wynikające z tego korzyści ekonomiczne. Będą też mogli stać się eksporterem energii. Estonia już planuje podmorski kabel elektryczny do Niemiec w celu eksportu energii elektrycznej w przyszłości.

Choć Litwa podąża w dobrym kierunku, jeśli chodzi o morską energetykę wiatrową, aukcja ta nie została przeprowadzona we właściwy sposób. Po pierwsze, deweloperzy musieli zapłacić za prawo do budowy farmy wiatrowej. Negatywna oferta w wysokości 20 mln euro nie osiągnęła poziomów, które widzieliśmy ostatnio w Niemczech. Niemniej jednak, zastosowanie nieograniczonej negatywnej oferty prowadzi do dodatkowych kosztów, które muszą zostać przeniesione na łańcuch dostaw i konsumentów, którzy już borykają się z trudnościami.

Ponadto rząd nie przeprowadził jeszcze żadnych badań terenowych i środowiskowych - co jest powszechne w innych krajach. Wydłuży to czas realizacji projektu o około dwa lata. Oznacza to również, że deweloperzy składali oferty bez dużej wiedzy na temat ważnych czynników, takich jak prędkość wiatru, a tym samym potencjalna produkcja energii elektrycznej. Zmniejszyło to zainteresowanie aukcją wielu deweloperów i tylko dwie strony złożyły oferty.

Deweloperzy będą musieli przeznaczyć co najmniej 5 mln euro na ochronę środowiska. Muszą też zaoferować wsparcie lokalnym społecznościom, przekazując im 1 euro za każdą wygenerowaną MWh. To dobre rozwiązanie, ponieważ lokalne społeczności będą mogły bezpośrednio korzystać z nowej farmy wiatrowej.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.