• <
pge_baltica_390x100_duży

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

zk

31.05.2023 21:11 Źródło: offshorewind.biz
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Partnerzy portalu

wiatraki

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.

Umowa o wartości 625 mln USD zakłada, że Ørsted stanie się pełnoprawnym właścicielem obszaru Lease Area OCS-A 500 (Lease 500), który obejmuje około 187 000 akrów dna morskiego i ma potencjalną moc do 4 GW. Deweloper będzie również jedynym oferentem w trwających przetargach na morskie farmy wiatrowe w Nowym Jorku i Rhode Island.

Podpisanie umowy jest następstwem ogłoszenia Eversource z zeszłego roku, kiedy to amerykańska firma poinformowała, że zainicjowała strategiczny przegląd swojego portfela inwestycji w morską energetykę wiatrową, który obejmuje jej 50-procentowy udział w spółce joint venture z Ørsted. Eversource oświadczył w 2022 roku, że wykorzysta wpływy z transakcji na wsparcie swoich regulowanych inwestycji we wzmacnianie, modernizację i dekarbonizację regulowanych systemów dostarczania energii i wody.

Niezakontraktowany obszar morskiej energetyki wiatrowej obejmuje prawa do tego terenu położonego 40 kilometrów od południowego wybrzeża Massachusetts, który nie został przydzielony do konkretnego projektu. Wraz z prawami do dzierżawy, Ørsted przejmie również pełną własność partnerstw z Portem Providence, Portem Davisville i Quonset Point, wszystkie w Rhode Island, oraz z New London State Pier w Connecticut. Ørsted stanie się również wyłącznym właścicielem centrum operacyjno-konserwacyjnego w East Setauket w stanie Nowy Jork oraz umowy czarteru pierwszego zbudowanego w Ameryce statku do obsługi morskich elektrowni wiatrowych, który jest w trakcie budowy w zakładzie Edison Chouest w Houma w Luizjanie.

- To przejęcie jeszcze bardziej pokazuje nasze długoterminowe zaangażowanie w budowanie amerykańskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej i możliwości tworzenia wartości, jakie widzimy na tym rynku. Oprócz przejęcia pełnej własności dna morskiego, które jest znane naszemu zespołowi po latach pracy w tym obszarze, będziemy również jedynym oferentem w naszych aktywnych przetargach na morskie farmy wiatrowe New York 3 i Rhode Island 2. Połączenie dna morskiego i dodatkowych komponentów w tej umowie dodatkowo ustanawia główne centrum na północnym wschodzie dla naszych działań i przyszłych możliwości - powiedział David Hardy, Group EVP i CEO Americas w Ørsted.

Jeśli chodzi o 50-procentowy udział w trzech zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych (South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind), w ramach umowy z Ørsted, Eversource zapewni kapitał podatkowy dla projektu South Fork Wind, który według Ørsted jest decydującym kamieniem milowym dla South Fork Wind przed planowanym rozpoczęciem działalności i dostarczeniem energii jeszcze w tym roku.

Jak poniformowało biuro prasowe Ørsted, Eversource będzie nadal wspierać lądowe zakresy wszystkich trzech projektów poprzez ich realizację, zapewniając długoterminową ciągłość i sukces portfela. Deweloper zaznaczył, że umowa podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia i przeglądowi regulacyjnemu i oczekuje się, że zostanie zamknięta w trzecim kwartale 2023 roku.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.