Deweloper European Energy i firma Vårgrønn, spółka joint venture Plenitude (Eni) i HitecVision, zawarły długoterminowe strategiczne partnerstwo w celu wspólnego poszukiwania możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim w obrębie Litwy, Estonii i Łotwy.
Jak informują firmy, kraje bałtyckie mają znaczny potencjał morskiej energetyki wiatrowej, z łączną mocą szacowaną na 15,4 GW na Litwie, w Estonii i na Łotwie.
Władze w tych trzech krajach otwierają obecnie kilka obszarów do zagospodarowania w ramach nadchodzących przetargów, przy czym Litwa ogłosi dwa przetargi na wiosnę i jesień 2023 roku, a następnie Estonia z 7 GW, które zostaną objęte przetargiem pod koniec 2023 roku.
- Morze Bałtyckie ma ogromne możliwości napędzania transformacji energetycznej Europy poprzez morską energię wiatrową, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne i przyczyniając się do osiągnięcia wspólnych celów klimatycznych — powiedział Olav Hetland, dyrektor generalny Vårgrønn.
- Ponieważ początkowe projekty Vårgrønn koncentrowały się na Morzu Północnym, jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z European Energy w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w krajach bałtyckich. Duże doświadczenie European Energy w rozwoju lądowych odnawialnych źródeł energii w tym regionie, w połączeniu z ich silną obecnością na rynku lokalnym, czyni ich idealnym partnerem dla nas - dodał Hetland.
Firmy zapowiedziały, że będą wspólnie pracować w całym cyklu życia morskiej energetyki wiatrowej, od rozwoju i finansowania, po budowę i eksploatację.
European Energy jest obecna we wszystkich trzech krajach bałtyckich z biurami i szeregiem projektów z zakresu lądowej energii odnawialnej, oraz kilkoma parkami wiatrowymi w swoim litewskim portfelu.
- Kraje bałtyckie przejdą szybką transformację w zakresie dostaw energii w nadchodzących latach. W European Energy chcemy wspierać tę transformację i wierzymy, że możemy to zrobić najlepiej poprzez współpracę z Vårgrønn, który posiada rozległą wiedzę w zakresie offshore i silną zdolność finansową, a także może wykorzystać swoje doświadczenie z morskich projektów wiatrowych na Morzu Północnym - powiedział Knud Erik Andersen, dyrektor generalny European Energy.
Obie firmy zapowiedziały, że będą ściśle współpracować z lokalnymi interesariuszami, aby tworzyć projekty morskiej energetyki wiatrowej, które spełniają ambicje krajów w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i dekarbonizacji, jednocześnie wspierając local content.
Źródło: Vårgrønn, European Energy
PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych
PGNiG Upstream Norway nabyła udziały w kolejnych złożach gazu
Rząd przyjął uchwałę ws. finansowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu
52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej
Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim
Rozwój energetyki wiatrowej. Biznes i edukacja