• <
bulk_cargo_port_szczecin

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

jm

05.08.2022 22:06
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych

Partnerzy portalu

Chińskie manewry nie przestraszyły linii żeglugowych - GospodarkaMorska.pl
Strefy z zakazem żeglugi wokół Tajwanu, źródło: Wikipedia

Największe w historii Chin wojskowe manewry w Cieśninie Tajwańskiej, jakie Pekin rozpoczął w odpowiedzi na spotkanie Nancy Pelosi z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, nie przestraszyły operujących w okolicy linii żeglugowych.

W ramach swoich manewrów, w których udział bierze kilkadziesiąt jednostek pływających i latających, Chińczycy wytyczyli sześć stref zakazu żeglugi i lotów na wodach wokół Tajwanu. Jednocześnie sami Tajowie doradzają statkom zawinięcie do portów na czas manewrów, by nie dostać się przypadkiem w strefę ostrzału, który prowadzony jest przy użyciu ostrej amunicji. Wyznaczone przez Chiny strefy mają pozostać wolne od ruchu cywilnego do 7 sierpnia.

Strefy z zakazem żeglugi wpływają na trasy statków zmierzających do Kaohsiung, najbardziej ruchliwego węzła kontenerowego na Tajwanie, ale także do innych tajskich portów. Jedna z nich wytyczona została bardzo blisko Kaohsiung – zaledwie około 20 kilometrów. Międzynarodowi komentatorzy zaczęli zastanawiać się, czy chińskie manewry nie spowodują kolejnych opóźnień i jeszcze bardziej nie rozciągną i tak już napiętych do granic możliwości łańcuchów dostaw, skoro Cieśnina Tajwańska jest bardzo ważnym szlakiem dla jednostek handlowych pływających między Azją Wschodnią a Europą i Amerykami. Same linie żeglugowe uspokajają, że sytuacja nie powinna się jednak znacznie pogorszyć. W przeciwieństwie do samolotów, które muszą trzymać się stricte ustalonej trasy, statki mogą po prostu ominąć obszar ćwiczeń, co nie powinno wpłynąć bardzo na terminy dostaw.

Jak donosi Loadstar, firmy żeglugowe zachowują spokój. Wiceprezes Taiwan International Ports Cheng Shu-hui przekazał, że żadne linie nie anulowały połączeń do Tajwanu z powodu manewrów. Wyspa nie jest też w żaden sposób zamknięta – tak długo, jak statki omijają wytyczone strefy, mogą wpływać i wypływać z Tajwanu bez żadnych problemów. Jednocześnie zauważył, że jednostki płynące np. z Singapuru i Hongkongu muszą się liczyć z nadrobieniem drogi.

Małe zamieszanie nie przełożyło się też na wzrost kongestii w portach na Tajwanie.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.