• <
mewo_2022

Zielony wodór w Mauretanii. Firmy z USA i Francji rozpoczynają badania

sg

06.09.2022 13:16 Źródło: Total Eren, Chariot
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zielony wodór w Mauretanii. Firmy z USA i Francji rozpoczynają badania

Partnerzy portalu

Zielony wodór w Mauretanii. Firmy z USA i Francji rozpoczynają badania - GospodarkaMorska.pl

Chariot i Total Eren wykonają wspólnie badania wstępne nad użyciem zielonego wodoru w Mauretanii. W tym celu obie firmy stworzyły konsorcjum, które będzie odpowiadać za największy w Afryce projekt zielonego wodoru.

Wspólna (po 50% udziałów) spółka ma zyskać na doświadczeniu zespołów Total Eren, które przeprowadzą studium wykonalności. Analiza ma dotyczyć energii pozyskiwanej ze słońca, wiatru, a także użycia zielonego wodoru w projektach o globalnym zasięgu. Z kolei amerykański Chariot zajmie się tzw. project developmentem, uzyskiwaniem pozwoleń oraz rozwijaniem local contentu i zaangażowania interesariuszy.

Ze względu na unikalne właściwości – dostęp do słońca i wiatru – Mauretania okazała się idealnym miejscem do wdrażania rozwiązań typu power to X. Power to X oznacza techniki konwersji energii z OZE, a także sposoby jej magazynowania. Dzięki temu, jak podaje Total Eren, ich Nour Project będzie mógł dostarczyć „najlepszy na świecie zielony wodoru”.

Nour Project ma dysponować zainstalowanymi 10 GW energii, tym samym stać się największym w Afryce projektem wokół zielonego wodoru.

„Uważamy, że zielony wodór będzie kluczową częścią miksu energetycznego w przyszłości, dlatego bardzo cieszymy się, że wchodzimy w nowe partnerstwo na kontynencie (w Afryce), na którym nasz główny interesariusz TotalEnergies, ma tak dużą obecność”, powiedział Fabienne Demol, wiceprezes i globalny kierownik ds. rozwoju biznesu w Total Eren.

O Total Eren
Założona w 2012 roku przez Pârisa Mouratoglou i Davida Corchię firma rozwija, finansuje, buduje i eksploatuje elektrownie OZE (słoneczne, wiatrowe, wodne) o mocy brutto 3500 MW na całym świecie. Dzięki partnerstwu z lokalnymi deweloperami, Total Eren obecnie rozwija liczne projekty energetyczne w krajach i regionach, w których energia odnawialna ma znaczenie ekonomiczne, m.in. w Europie, Azji Środkowej i Południowej, Azji i Pacyfiku, a także Ameryce Łacińskiej i Afryce. Od grudnia 2017 roku udziałowcem Total Eren jest gigant energetyczny, TotalEnergies.

O Chariot
Skoncentrowana na Afryce grupa energetyczna z dwiema liniami biznesowymi, gazem przejściowym i mocą przejściową. W jej ramach rozwijany jest Chariot Transitional Gas, projekt offshore'owy dotyczący wydobycia wysokojakościowego gazu w Maroku. Projekt ma wysoki wskaźnik ESG. Chariot Transitional Power natomiast szuka rozwiązań dla transformacji energetycznej sektora górniczego w Afryce.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.