• <
mewo_2022

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

zk

23.09.2022 14:13
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór

Partnerzy portalu

Ruszyła pierwsza na świecie morska platforma produkująca zielony wodór - GospodarkaMorska.pl
Fot. Lhyfe

U wybrzeży Saint-Nazaire oficjalnie uruchomiono pierwszą w kraju morską farmę wiatrową, podczas gdy w ramach osobnego wydarzenia uruchomiono pierwszą na świecie morską platformę produkcji ekologicznego wodoru.

Jak już wcześniej informowaliśmy, prezydent Francji Emmanuel Macron przybył dziś rano na teren projektu Saint-Nazaire, aby zainaugurować pierwszą komercyjną morską farmę wiatrową we Francji.

Tymczasem w porcie Saint-Nazaire francuski deweloper technologii wodorowej Lhyfe zainaugurował swoją platformę do produkcji wodoru na morzu, która jest częścią projektu pilotażowego SEM-REV, zarządzanym przez Centrale Nantes.

Platforma, opracowana przez Lhyfe i zasilana energią elektryczną z pływającej turbiny wiatrowej, jest pierwszą na świecie morską instalacją do produkcji wodoru.
Elektrolizer jest zainstalowany na platformie pływającej firmy GEPS Techno i będzie podłączony do różnych źródeł energii morskiej dostępnych na morskim placu testowym, w tym do pływającej turbiny wiatrowej Floatgen.

Morski obiekt testowy spełnia wszystkie kryteria walidacji technologii produkcji wodoru na morzu przed przejściem do wdrożenia przemysłowego na dużą skalę w 2024 roku.

Pierwszy na świecie morski zakład produkcji wodoru został stworzony przez Lhyfe we współpracy z Chantiers de l'Atlantique, która dostarczyła również morską podstację dla zainaugurowanej dziś morskiej farmy wiatrowej.

Francuska firma wygrała kontrakt EPCI na elektryczną podstację offshore Saint-Nazaire w czerwcu 2019 roku, jako część konsorcjum obejmującego również GE Grid Solutions i Société de Dragage International (SDI), część grupy DEME.


Źródło: offshorewind.biz


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.