• <
BOTA_2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

12.03.2023 21:02 Źródło: DNV
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Partnerzy portalu

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind. 

W projekcie JIP-EMRED uczestniczą takie podmioty jak lider certyfikacji DNV, a także firmy energetyczne i operacyjne - ScottishPower Renewables, RWE, Vattenfall, Orsted, Jan De Nul Group, DEME, Ziton, Cadeler, Van Oord oraz Fred. Olsen Windcarrier. 

Zgodnie z prognozami DNV (raport Energy Transition Outlook 2050), morska energetyka wiatrowa powinna pokrywać 15% światowej produkcji energii. Jednak realizacja tego wzrostu będzie wymagała ogromnego przyspieszenia rozwoju i zaangażowania dużej liczby statków instalacyjnych do obsługi morskiej energii wiatrowej. To może wpłynąć na wzrost emisji w segmencie logistyki. Kluczowa jest dekarbonizacja floty, ale żeby wiedzieć o postępach, potrzebne są wiarygodne dane. Operatorzy statków powinni zapewnić przejrzyste raportowanie emisji.

- Większość obecnych wskaźników umożliwia monitorowanie transportu przez wzgląd na tzw. emisje na tonomilę. Tworzy to jednak lukę dla statków w segmencie morskich instalacji wiatrowych, gdzie rodzaje wykonywanych prac są znacznie bardziej złożone. Naszym celem jest stworzenie wspólnego zestawu standardów do śledzenia i raportowania tych emisji, takiego, który obejmuje te zróżnicowane tryby pracy, tryby napędu i działania operacyjne – powiedział dyrektor ds. statków w DNV Arnstein Eknes.  

Firmy czarterowe i instytucje finansowe będą mogły porównywać statki pod względem nowych wskaźników emisji i dokumentować efektywność swoich projektów. Projekt JIP zapewni zestaw mierników emisji, które będą stanowić podstawę do obiektywnego pomiaru emisji gazów cieplarnianych. Wynikiem tego będą parametry i pomiary "wykonanej pracy", które są odpowiednie dla poszczególnych typów statków i trybów pracy (np. instalacja turbin czy postów w porcie). 

Projekt skupi się przede wszystkim na statkach do instalacji fundamentów (pływających i typu jack-up), statkach do instalacji turbin wiatrowych oraz statkach do układania kabli.

Fot. Depositphotos

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.