Wczoraj w godzinach popołudniowych do świnoujskiego terminalu gazowego po raz pierwszy zawinął metanowiec Lech Kaczyński. W związku z tym trwa konferencja z udziałem prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Jeszcze w piątek trwało cumowanie jednostki, która w lutym wyruszyła do Polski z terminalu Sabine Pass w USA, o czym pisaliśmy już na łamach Gospodarki Morskiej. Gazowiec przeznaczony do przewozu LNG Lech Kaczyński jest pierwszym z ośmiu statków transportowych, który będzie realizował dostawy skroplonego gazu ziemnego dla Grupy Orlen.
- Dzisiaj wyrwaliśmy się spod buta rosyjskiego i daliśmy bezpieczeństwo Polakom. Wydamy 70 mld zł na zwiększenie wydobycia i logistykę m.in. na gazowce - podkreślił Daniel Obajtek podczas swojego wystąpienia.
Z kolei minister aktywów państwowych zaznaczył, że dzisiejsze wydarzenia podkreśla niezależność energetyczną Polski od Rosji. Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie w lutym ubiegłego roku kraj doprowadził do zaniechania ściągania ropy i gazu od agresora tego konfliktu, zapewniając sobie dostawy surowców od innych kontrahentów. Ponadto po połączenia PKN Orlen z Energą, Lotosem i PGNiG, powstał koncern, który stał się filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski, zapewniającym je również innym krajom regionu Europy Środkowej, które mogły znaleźć się w trudnej sytuacji w związku z zmianą polityki surowcowej i energetycznej po wprowadzeniu sankcji na surowce z Rosji.
- To to wielkie pokazanie tego, jak potrzebna jest odważna i skuteczna polityka w trudnych czasach. Mogę z tego miejsca złożyć zapewnienie, że z tej drogi nasz rząd nie zejdzie, a w dalszym ciągu bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Polaków będzie dla nas tym najważniejszym wyzwaniem, któremu chcemy sprostać dalej tak, jak sprostaliśmy dotychczas - oświadczył Jacek Sasin.
W połowie grudnia 2022 roku w południowokoreańskiej stoczni w Ulsan odbyła się ceremonia nadania imion dwóm statkom do przewozu LNG zamówionym przez spółkę PGNiG Supply & Trading z Grupy specjalizującą się m.in. w handlu skroplonym gazem ziemnym. Pierwszy statek otrzymał wówczas nazwę Lech Kaczyński, natomiast drugi Grażyna Gęsicka. Pierwszy z gazowców rozpoczął działalność na początku tego roku. Ma już za sobą wizytę w USA, gdzie odebrał pierwszą partię gazu przeznaczoną dla Polski. Drugi z transportowców ma zacząć dostarczać LNG w II poł. roku. Obecnie trwają jego próby morskie.
Maersk prezentuje projekt pierwszego kontenerowca napędzanego zielonym metanolem
Flint Systems opracowuje symulator spawania w VR dla PSSE
Modułowy system uszczelniający Roxtec
Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek
Branża okrętowa poszukuje specjalistów. Saab rektrutuje ekspertów w zakresie budowy okrętów podwodnych
Damen Marine Components dostarcza urządzenia sterowe dla nowego statku badawczego