• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gazowiec Lech Kaczyński cumuje w USA

Partnerzy portalu

Gazowiec Lech Kaczyński cumuje w USA - GospodarkaMorska.pl
Knutsen

Pierwszy polski tankowiec LNG, wyczarterowany przez PGNiG statek Lech Kaczyński udał się po opuszczeniu Korei Południowej do USA. Obecnie stoi w Port Arthur, skąd mają być wysyłane transporty skroplonego gazu ziemnego do Polski.

Jednostka wpłynęła 16 lutego do portu i obecnie w nim cumuje. Obecność gazowca w Stanach Zjednoczonych ma związek z długoterminową umową, którą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło w grudniu 2018 roku z firmą Port Arthur LNG, LLC, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, LLC. Jej celem jest zapewnienie stałych dostaw surowca do Polski, zapewniając tym samym bezpieczeństwo energetyczne kraju. Umowa zakłada zakup przez PGNiG ok. 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat.

Gospodarka Morska
vesselfinder.com

Statek jest wyczarterowany przez PGNiG od norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping. Grupa Orlen będzie użytkować gazowce na podstawie długoterminowej umowy, zgodnie z którą armator będzie odpowiedzialny za obsadę załogi i stan techniczny jednostek. PGNiG Supply & Trading ma w tym zakresie także pełną kontrolę handlową nad czarterowanymi gazowcami.

Zakupione jednostki posłużą do transportu skroplonego gazu zamawianego w USA na zasadzie FOB (Free on Board), czyli z prawem dostarczenia surowca w dowolne miejsce na świecie, a nie do z góry ustalonego terminalu. W sumie polska spółka ma wykorzystywać osiem gazowców, z których dwa, Lech Kaczyński i Grażyna Gęsicka, zostały już zbudowane i przekazane zamawiającemu w grudniu ubiegłego roku. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił z okazji, że "dostawy morskie już dziś pokrywają ok. 30% zapotrzebowania kraju i obok Baltic Pipe są najważniejszym źródłem gazu dla Polski".

Wszystkie jednostki powstają w stoczni Hyundai Heavy Industries mieszczącej się w Ulsan w Korei Południowej. Długość każdego ze statków wynosi prawie 300 metrów długości. Każdy z nich ma być zdolnym do przewozu 174 tys. m3 LNG, co odpowiada ok. 100 mln m3 gazu w stanie lotnym.

Zgodnie z planowanymi terminami, dwa kolejne gazowce zostaną dostarczane zamawiającemu w przyszłym roku, natomiast pozostała czwórka w 2025 roku.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.