• <
pge_baltica_390x100_duży

Baltic Power stara się o 250 mln euro z EBOiR

zk

30.05.2023 12:42

Partnerzy portalu

Fot. Pixabay

Pozyskane fundusze pomogą spełnić wymagania inwestycyjne projektu.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Baltic Power - joint venture pomiędzy PKN ORLEN S.A. (posiadającym 51% udziałów), a Northland Power (posiadającym 49% udziałów), kanadyjskim niezależnym producentem energii z doświadczeniem w projektach offshorewind. - ubiega się o 250 mln euro finansowania.

W tym celu złożono wniosek o długoterminowy uprzywilejowany kredyt bez regresu na sfinansowanie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej w Polsce.

Finansowanie banku zostanie zapewnione wraz z wieloma bankami komercyjnymi, agencjami eksportowymi i bankami rozwoju.

Oczekuje się, że po wybudowaniu projekt będzie generował 4 TWh energii elektrycznej rocznie, przyczyniając się do redukcji około 2,8 mln ton CO2 rocznie.

Kredyt znajduje się obecnie w fazie eksploracji, w oczekiwaniu na przegląd koncepcji, a jego data zatwierdzenia to 19 lipca 2023 roku.

Projekt jest obecnie najbardziej zaawansowanym, w ramach pierwszego etapu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (obejmującego 5,9 GW w 8 projektach).  Środki pozyskane przez Bank zostaną wykorzystane do sfinansowania wydatków kapitałowych projektu.

Jest to pierwszy projekt offshore w ramach CoO Banku. Udział EBOR w finansowaniu będzie pozytywnym sygnałem dla rynku. Biorąc pod uwagę skalę finansowania, udział EBOR pomaga złagodzić ryzyko związane z zamknięciem finansowym, zwiększając pewność, że finansowanie może zostać zrealizowane bez zbędnych opóźnień, niezależnie od potencjalnych tymczasowych zawirowań na rynku finansowym. EBOR odegra również ważną rolę w łagodzeniu niektórych ryzyk niefinansowych podczas przygotowywania projektu.

Projekt jest pierwszą częścią większego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który w perspektywie średnioterminowej wyniesie łącznie 8 GW. Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce został poddany ocenie strategicznej w 2020 r., którą można znaleźć tutaj - umgdy.gov.pl

Źródło: balticpower, EBOR

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.