• <
BOTA_2023

Edda Wind informuje o opóźnieniach w odbiorze statków dla offshore wind

05.01.2023 11:30 Źródło: Offshorewind.biz/Edda Wind
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Edda Wind informuje o opóźnieniach w odbiorze statków dla offshore wind

Partnerzy portalu

Edda Wind informuje o opóźnieniach w odbiorze statków dla offshore wind  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Edda Wind

Edda Wind, norweska spółka zapewniająca statki na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, poinformowała, że spodziewa się opóźnień w odbiorze zamówionego statku serwisowego typu CSOV Edda Breeze oraz statków serwisowych typu SOV - Edda Brint i Edda Goelo (C416).

Jednostki Edda Breeze i Edda Brint zostały dostarczone ze stoczni, ale trwa jeszcze instalacja trapów. Jak twierdzi Edda Wind, na podstawie stanu zaawansowania prac można wyciągnąć wnioski, że nie zakończą się one we wcześniej zakładanym terminie. Spółka szacuje, że czarter statków będzie możliwy dopiero od marca 2023 roku. 

Statek Edda Breeze, który został dostarczony w maju, ma długości 88,3 metrów i może pomieścić 120 osób w tym, 93 techników i 27 członków załogi. Statek będzie wyposażony w dźwig 3D z kompensacją ruchu, trap z kompensacją ruchu o maksymalnym zasięgu 28 metrów oraz zintegrowaną windę, którą będzie można przetransportować do 26 osób.

Z kolei statek Edda Brint o długości 82,9 metra został zwodowany w 2021 roku. Może przetransportować do 60 osób. Ponadto, ma być wyposażony w system trapów kompensowanych ruchem i napęd hybrydowy umożliwiający w przyszłości wykorzystanie wodoru. Po zainstalowaniu systemu trapów, statek rozpocznie realizację 15-letniego kontraktu z Vestas na morskiej farmie wiatrowej Seagreen w Szkocji.

W przypadku okrętu Edda Goelo, statek jest obecnie budowany w stoczni Astilleros Balenciaga w Hiszpanii. Na podstawie raportów z postępu prac Edda Wind spodziewa się opóźnienia w dostawie. Statek ma być gotowy do pracy w trzecim kwartale 2023 roku. Edda Goelo będzie służyć jako statek-matka dla techników turbin wiatrowych podczas wykonywania prac konserwacyjnych na morskich turbinach wiatrowych. W przeciwieństwie do innych statków Edda Wind, ten nie będzie pomalowany w barwy firmy tj. w kolorze pomarańczowym i żółtym.  Po raz pierwszy statek Edda będzie pomalowany na niebiesko i biało, a więc w barwach Siemens Gamesa.

Edda Wind działa na rynku od 2015 roku. Firma jest właścicielem i operatorem dwóch statków na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej pracujących dla Ørsted oraz obsługuje jeden wyczarterowany jednostkę w ramach długoterminowego kontraktu z Ocean Breeze. Ponadto spółka realizuje program budowy dwóch SOV i czterech CSOV, które są zakontraktowane przez Vestas, Ocean Breeze, Siemens Gamesa i SSE. Wszystkie statki są zarządzane przez Østensjø Rederi AS.

Dziękujemy za wysłane grafiki.