• <
BOTA_2023

Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji

zk

31.01.2023 23:57
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji

Partnerzy portalu

Baltic Power uzyskuje pozwolenie na budowę dla lądowej części inwestycji - GospodarkaMorska.pl
Baltic Power

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz udzielił pozwolenia na budowę dla Baltic Power Sp. z o.o.

Wydane pozwolenie dotyczy budowy zespołu urządzeń do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - i jest to kamień milowy dla polskiego offshore. Inwestycja jest zlokalizowana w gminie Choczewo, obejmuje budowę strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej - w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy pt. „Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”.

Poprzednia decyzja, z listopada 2022 roku, dotyczyła ustalenia lokalizacji inwestycji. Farma powstaje na Bałtyku, 22 km od brzegu, w okolicy Łeby i Choczewa. Będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.

Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. W porcie w Łebie już w 2023 r. rozpocznie się budowa bazy serwisowej, gdzie znajdą się m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. Na terenie bazy w trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie. trybie ciągłym pracować ma ok. 50 osób odpowiedzialnych za jej utrzymanie.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.