• <
BOTA_2023

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

jb

31.01.2023 23:58
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

Partnerzy portalu

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A. - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W ubiegłym tygodniu w Malborku miała miejsce oficjalna prezentacja nowej inwestycji spółki Nyborg-Mawent S.A. Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.

Wychodząc naprzeciw nieustannie ewoluującym regulacjom w zakresie ograniczenia emisji hałasu z przemysłu, Nyborg-Mawet postanowił opracować wentylatory o unikalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych.

– Razem z kadrą naukowo-techniczną Politechniki Gdańskiej, Agencją Rozwoju Przemysłu oraz władzami miasta dociągnęliśmy do końca to, co rozpoczęliśmy jeszcze w 2020 roku. Dzięki naszym partnerom byliśmy w stanie poprowadzić cały projekt i otworzyć najnowocześniejsze Laboratorium Akustyczno - Przepływowe – mówi Piotr Jaskólski, prezes zarządu Nyborg-Mawent.

W ramach prac badawczo-rozwojowych zaprojektowano, a następnie wykonano zespół trzech komór akustycznych umożliwiających badania akustyczne maszyn wirujących przy użyciu serii norm ISO 13347 i ISO 3741. Na infrastrukturę laboratoryjną składają się dwie komory pogłosowe oraz jedna komora bezechowa –  każda z nich o powierzchni użytkowej powyżej 200 m kw.

Nadrzędnym celem działalności laboratorium badawczo rozwojowego ma być mierzenie i zarządzanie jakością dźwięku, drgań, parametrów przepływowych oraz optymalizacja zużycia energii maszyn.
– Projekt zakłada zbieranie informacji o pracy wentylatorów z ich realnych warunków pracy.  Opracowaliśmy inteligentny, bardzo zaawansowany system akwizycji danych połączony z onlineowym monitoringiem – wyjaśnia Mateusz Bortkiewicz, dyrektor operacyjno-finansowy Nyborg-Mawent. – Dzięki zebraniu ogromnej ilości gigabajtów danych byliśmy w stanie znaleźć korelację pomiędzy poszczególnymi parametrami i sfokusować się na tych czynnikach, które będą miały największy wpływ w ograniczeniu emisji hałasu i podniesieniu sprawności energetycznej wentylatora – dodaje.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a sama budowa laboratorium badań akustycznych z częścią montażowo-produkcyjną została sfinansowana kredytem inwestycyjnym w ramach środków Agencji Rozwoju Przemysłu.
– Uwierzyliśmy w ludzi, uwierzyliśmy w wizję, pasję, a przede wszystkim w ekonomiczną opłacalność tego projektu – podkreśla Wojciech Miedziński, prezes zarządu ARP Leasing.

Nazwa projektu – Colubris – jest nieprzypadkowa. Pochodzi z łaciny i oznacza kolibra, czyli ptaka będącego szczególnym obiektem zainteresowania naukowców, którzy badają, w jaki sposób posługuje się on swoimi skrzydłami tak, że potrafi poruszać się jednocześnie bardzo szybko i bardzo cicho. W tunelach aerodynamicznych kolibry są w stanie utrzymać się w jednym, stałym miejscu pomimo bardzo trudnych warunków. Nie dziwi zatem, że ten właśnie gatunek stał się inspiracją przy projektowaniu wentylatorów nowej generacji.

Nyborg–Mawent S.A. to lider w branży kompleksowych rozwiązań w obszarze przetłaczania i transportu powietrza, mieszanin gazów oraz innych substancji. Firma jest obecna na światowym i polskim rynku od 1956 roku. Wieloletnie doświadczenie jest gwarancją solidności produktów i usług. Celem Nyborg–Mawent S.A. jest wytwarzanie wyrobów konkurencyjnych pod względem parametrów użytkowych, niezawodności, o pożądanej jakości, spełniających wymagania krajowych oraz zagranicznych kontrahentów. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.