• <
mewo_2022

Obajtek: 2023 rokiem wyzwań i wahań cen

gm

27.12.2022 08:30 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Obajtek: 2023 rokiem wyzwań i wahań cen - GospodarkaMorska.pl
Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) / Wikipedia

Rok 2023 będzie czasem dużych wyzwań dla branży energetyczno-paliwowej oraz dla całej światowej gospodarki - ocenia na łamach "Pulsu Biznesu" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce - dodał.

"Choć wdrażane są kolejne rozwiązania, które mają stabilizować światowe rynki, nadal możemy spodziewać się sporych wahań cen surowców, co będzie odbijało się na całej gospodarce" - wskazał Daniel Obajtek.

Dlatego - jak dodał - potrzebna nam będzie refleksja i działanie. "Refleksja, aby zastanowić się, czy tego, co robimy, nie moglibyśmy robić lepiej, sprawniej i z większą korzyścią dla klientów i obywateli. Działanie, aby jak najszybciej te rozwiązania wdrażać" - tłumaczy Obajtek. Jego zdaniem z transformacją nie możemy już zwlekać, bo - jak dodaje - każdy miesiąc bez optymalnych rozwiązań generuje koszty i zwiększa ryzyko.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że transformacja energetyczna to nie jest projekt na kilka lat, lecz zadanie na trzy najbliższe dekady. "To nie sprint, lecz maraton, który będzie wyzwaniem dla całego pokolenia dzisiejszy 20- i 30-latków.

"Z obecnej perspektywy widzimy, że przyczyną kryzysu nie jest tylko wojna i odcięcie się od rosyjskich węglowodorów, ale też wcześniejsze błędne już założenie, że istnieją dziś wystarczające alternatywy dla ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to pierwszy kryzys transformacji energetycznej - niedopasowania tempa zmian podaży do popytu na rynkach energii" - wskazał Daniel Obajtek.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.