• <
siemens_gamesa_2022

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

10.10.2021 10:39 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Partnerzy portalu

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two - GospodarkaMorska.pl
Fot. Orsted

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.

Jednostka Sea Challenger zainstalowała pierwszą turbinę wiatrową pod koniec maja, a w niecałe trzy miesiące później na fundamentach pojawiło się kolejnych 50 turbin wiatrowych. Prace prowadzone są z pomocą statków Sea Installer i Sea Challenger, które transportują turbiny z zakładów Siemens Gamesa w porcie Hull i instalują je na terenie projektu – informuje Adrijana Buljan na łamach OffshoreWind.biz.

Po ukończeniu w 2022 roku Hornsea Two stanie się największą na świecie morską farmą wiatrową o mocy 1,4 GW. Elektrownia będzie składa się łącznie z 165 turbin Siemens 8 MW zainstalowanych na morzu, każda zamontowana na wysokości 200 metrów nad poziomem morza, o średnicy wirnika 167 metrów. Turbiny będą rozmieszone na obszarze 462 km2. Pojedyncza turbina wystarczy do zasilenia 160 tys. godzin wideokonferencji.

Farma zostanie oddana do użytku w 2022 roku

Zgody dla Hornsea Two uzyskano 16 sierpnia 2016 roku, natomiast budowa podstacji lądowej na North Killingholme rozpoczęła się w lipcu 2018 roku. Projekt zlokalizowany jest około 89 km od wybrzeża Yorkshire. Po ukończeniu budowy w 2022 roku będzie w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet 1,3 mln gospodarstw domowych rocznie, a także zagwarantować niskoemisyjną energię do Wielkiej Brytanii i możliwość wzrostu gospodarczego w regionie Humber. Tu dawny posterunek policji został przekształcony w centrum obsługi morskiej farmy wiatrowej.

Pomimo mniejszej liczby turbin niż siostrzany projekt Hornsea One, projekt będzie wykorzystywał nowo wyprodukowaną większą łopatę do generowania większej mocy. Łopaty zostały specjalnie zaprojektowane dla tego projektu przez zakład Siemens Gamesa w Hull i każda z nich ma mniej więcej taką samą długość odpowiadającą długości 10 autobusów.  

Projekt w istotny sposób przyczyni się do osiągnięcia brytyjskiego celu w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, w szczególności morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje OZE na morzu zapewniają już niemal 30 proc. energii w Wielkiej Brytanii.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.