• <

Wynik wyszukiwania - "hull" - Wiadomości

Australia kolejnym państwem, które dostarczy Ukrainie łodzie bojowe

Ambasador Ukrainy w Australii Wasyl Mirosznyszenko ogłosił w mediach społecznościowych, że w ramach pakiety pomocy wojskowej rząd w Canberze przekaże m.in. szybkie łodzie bojowe do działań operacyjnych na rzekach i morzu.
15.05.2024

Nietypowy transport we francuskiej stoczni. Tak powstaje kolejna fregata dla sił morskich Grecji

W stoczni Naval Group w Lorient trwa budowa fregaty Nearchos (F-602). 4 kwietnia odbył się wyjątkowy transport elementu nadbudówki, który w przyszłości będzie tworzył antenomaszt okrętu. Budowa jednostki trwa od 2022 roku, a przekazanie zamawiającemu jest zaplanowane na końcówkę 2025 roku.
09.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Ubezpieczenia Kadłuba i Maszyn (Hull & Machinery) – podstawowe ryzyka morskie jednostek pływających

Każda jednostka pływająca po otwartych akwenach powinna mieć ubezpieczenie H&M, choć nie są to ubezpieczenia stricte obowiązkowe. Ubezpieczenie casco (H&M) mają zarówno jednostki przybrzeżne, jak holowniki, barki, dźwigi pływające pontony, jak również znacznie większe statki pełnomorskie typu tankowce, kontenerowce, samochodowce, chemikaliowce, promy czy też potężne statki pasażerskie.
25.03.2024

Na 9. edycji konferencji Hullpic Enamor zaprezentuje nowe narzędzie do jednoznacznej oceny podróży statków

Kolejna edycja konferencji Hull Performance & Insight odbędzie się w dniach 25-27 marca w Tullamore w Irlandii. Enamor zaprezentuje nowe narzędzie: Voyage Insight, opartą na chmurze usługę do analizy przebiegu podróży statków, wymagającą jedynie numeru identyfikacyjnego statku i zakresu dat jako danych wejściowych.
22.03.2024

80 Sunreef Power Eco nominowany do Multihull of the Year 2024. Trwa głosowanie

80 Sunreef Power Eco znalazł się na liście nominowanych do nagrody Multihull of the Year 2024.
20.03.2024

Rosyjski okręt pokonany przez drony. Siły Zbrojne Ukrainy chwalą sie spektakularnym zatopieniem kutra rakietowego Iwanowiec

Nagranie udostępnione przez ukraińskie siły morskie pokazuje, jak kolejne drony, pod ciągłym ostrzałem, zbliżają się do wrogiego okrętu i detonują przy jego kadłubie ładunki wybuchowe. Dzięki temu wroga jednostka została ciężko uszkodzona. To kolejny sukces Morskich Sił Ukrainy, które choć są dużo słabsze od Floty Czarnomorskiej i nie są w stanie osiągnąć przewagi na swoim akwenie, potrafią skutecznie zadać straty rosyjskiej armii.
01.02.2024

2023 to udany rok dla Sunreef Yachts

Ten rok był dla Sunreef Yachts niezwykle pracowity i jednocześnie pełen sukcesów. Stocznia wprowadziła na rynek nową linię Sunreef Ultima, otrzymała zamówienia na przełomowe elektryczne superjachty i rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii, otwierając nowe biuro w Dubaju i nową stocznię w Ras Al Khaimah. Dziś przyglądamy się kluczowym momentom tego niezwykle udanego dla Sunreef Yachts roku.
28.12.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych dla farmy Moray West

W zakładzie Siemens Gamesa w Hull rozpoczęto produkcję łopat turbin wiatrowych, przeznaczonych dla projektu elektrowni morskiej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji. Każda z nich będzie mierzyła 108 metrów. To więcej niż długość boiska stadionu Wembley.
16.12.2023

Arsenio Dominguez Velasco nowym sekretarzem generalnym IMO

Arsenio Dominguez Velasco obejmie z nowym rokiem urząd sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Zgromadzenie IMO jednomyślnie zatwierdziło wczoraj decyzję Rady.
03.12.2023

Omikron Yachts kontynuuje budowę kadłubów OT60

Omikron Yachts, nowa marka słynnej stoczni Olympic Marine, informuje o stałym postępie w serii OT60, gdzie budowa kadłubów #3, #4 i #5 przebiega zgodnie z planem.
22.11.2023

Halloween na oceanie. Flota „duchów” coraz większa

Technologie satelitarne wspomagają w śledzeniu zbiornikowców z nielegalną ropą. Windward w najnowszych statystykach podaje, że zidentyfikował już około 1100 statków, które stanowią „ghost ships”. Rosnąca ilość „statków duchów” w światowej flocie skoncentrowana jest na obsłudze nielegalnego handlu ropą naftową i zbożami.
01.11.2023

Samskip rozpoczyna strategiczną ekspansję na Morzu Bałtyckim, uruchamiając nową bezpośrednią usługę short-sea

Na początku przyszłego miesiąca Samskip będzie obchodzić inauguracyjny rejs usługi tygodniowej, której właścicielem i operatorem jest Samskip, łączącej Rotterdam, Helsinki, Rygę i Hull. Ta nowa usługa jest bezpośrednim odzwierciedleniem centralnego strategicznego nacisku Samskip na centryczność klienta. Wartość relacji z klientami sprawiła, że usługa ta jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na niezawodną usługę short-sea w regionie Morza Bałtyckiego.
26.10.2023

Sztorm w kontenerowych frachtach w 2024. Operatorzy liniowi będą ratować bilanse kosztem klientów

Armatorzy i operatorzy flot kontenerowych nie odpuszczą w 2024 r. Linie żeglugowe planują podwyżki stawek frachtowych. W efekcie w 2024 r. łańcuchy dostaw na całym świecie mogą być poważnie zagrożone przewidują analitycy Xeneta z Oslo.
25.10.2023

Marynarki Wojenne Rumunii i USA organizują międzynarodowe ćwiczenie pk. "Sea Breeze 23.3"

Od 11 do 15 września br. w rejonie Morza Czarnego i Delty Dunaju odbędą się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem sił morskich państw NATO i zaprzyjaźnionych. Ich celem będzie sprawdzenie zdolności przeciwminowych sił morskich w ramach międzynarodowego zespołu okrętów.
09.09.2023

Korea Płn. Państwowe media pokazały nowy okręt podwodny zdolny do ataku jądrowego

Korea Północna zbudowała swój pierwszy "okręt podwodny taktycznego ataku jądrowego" i skierowała go do patrolowania wód pomiędzy Półwyspem Koreańskim a Japonią – podały w piątek państwowe media północnokoreańskie.
08.09.2023

Zaatakowany przez Ukraińców tankowiec z dziurą [WIDEO]

W sieci ukazało się wideo pokazujące uszkodzenia jakich doznał rosyjski tankowiec SIG w wyniku ataku ukraińskiego drona pływającego.
19.08.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” [Część II]

W Części I Czarter na czas – klauzula „Off-hire” rozpoczęliśmy analizę niezwykle ważnych klauzul czarterowych, określonych jako „off-hire clause”. Ich istota, sprowadza się do umownego uregulowania okoliczności, w których czarterujący zwolniony zostaje ze swojego podstawowego obowiązku wynikającego z umowy czarteru na czas – obowiązku dokonywania opłaty czarterowej (hire).
15.08.2023

Bułgaria też ma swojego "Miecznika". Nowoczesne korwety mają wzmonić marynarkę wojenną oraz branżę stoczniową

W Warnie odbyło się, 4 sierpnia br., wodowanie kadłuba pierwszej, wielozadaniowej korwety dla Morskich Sił Zbrojnych Republiki Bułgarii (Военноморски сили на Република България), która powstaje w rodzimej stoczni MTG Dolphin Shipyard PLC. To istotny element przedsięwzięcia związanego z rozbudową sił morskich tego państwa, wpisującego się w prowadzone w całej Europie inwestycje w branżę okrętową i obronność.
10.08.2023

U wybrzeży Gilblartaru podniesiono z dna kadłub kłopotliwego statku. Zalegał tam od miesięcy

Akcja mająca na celu usunięcie wraku masowca OS 35 u wybrzeży Gibraltaru została w dużej mierze zakończona 3 lipca. Dwie sekcje kadłuba zostały teraz wydobyte z oceanu 10 miesięcy po tym, jak statek uderzył w zakotwiczony gazowiec i zatonął na dnie morskim w pobliżu jedna z plaż Gibraltaru.
05.07.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Część I)

W umowach czarteru na czas, dwa typy postanowień mają fundamentalne znaczenie dla stron umowy, armatora i czarterującego. Z jednej strony są to klauzule regulujące szczegółowe warunki płatności opłaty czarterowej (hire), z drugiej zaś okoliczności faktyczne i prawnie, które zwalniają czarterującego z obowiązku płacenia armatorowi opłaty czarterowej.
19.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Straż Wybrzeża Ukrainy wzbogaca się o dwie nowe jednostki

Przez Cieśninę Bosforską, kontrolowaną przez Turcję, przepłynął statek towarowy Gaja, przewożący z St. Nazaire we Francji do rumuńskiego portu w Konstancy dwa patrolowce, które wejdą w skład Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (Держа́вна прикордо́нна слу́жба Украї́ни).
05.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Nowy prom dla Polferries zwodowany

Kadłub nowej jednostki dla polskiego armatora jest już w pełni gotowy.
18.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
18.04.2023

Polski akcent budowy fregat dla Royal Navy powodem tąpnięcia na Wyspach. W tle Miecznik

Ogłoszona niedawno informacja o udziale stoczni z Polski w kwestii budowy fregat Typ 31 okazała się wywołać oburzenie w Wielkiej Brytanii w związku z sytuacją tamtejszej branży stoczniowej.
13.04.2023

Nowy prom Polferries już z malowaniem

Polska Żegluga Bałtycka S.A. pochwaliła się, że budowa nowego promu dla Polferries weszła w nowy etap. Jednostka ma już barwy przewoźnika.
04.04.2023

Siemens Gamesa dostarczy 132 łopaty RecyclableBlades do projektu RWE

Siemens Gamesa podpisał umowę na dostawę 132 łopat turbin wiatrowych nadających się do recyklingu, które będą wykorzystane w projekcie offshore RWE Sofia, u wybrzeży Wielkiej Brytanii.
01.04.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych

Siemens Gamesa rozpoczęła produkcję pierwszej 108-metrowej łopaty turbiny wiatrowej w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii.
17.02.2023

Turecka stocznia proponuje nowe warianty szybkich okrętów

Ares Shipyard zaprezentowała nowe warianty okrętów przechwytujących, przeznaczonych do działań patrolowych. Wykorzystuje tu doświadczenie z budowy szybkich i wytrzymałych jednostek, w tym jachtów i statków bezzałogowych.
25.01.2023

Umowa o budowę statku – zmiany do umowy („Modifications”) Część I

Po zawarciu umowy cena kontraktowa statku może ulec zmianie, zasadniczo na skutek dwóch typów okoliczności kontraktowych: potrącenia z tytułu kar umownych („Liquidated damages”) oraz zmian w zakresie objętym przedmiotem umowy o budowę statku (a w szczególności w „Specification”, („Modifications and Changes”).
09.01.2023

Czarter na czas – hire (opłata czarterowa)

W ramach podstawowych obowiązków umowy czarteru na czas („time charterparty”) armator („owner”) zobowiązuje się oddać czarterującemu („charterer”) do dysponowania statek na oznaczony czas a czarterujący do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie ze statku w formie opłaty czarterowej („hire”).
28.12.2022

Fincantieri dostarcza trzecią korwetę dla Kataru

W stoczni Muggiano we włoskim la Spezia odbyło się przekazanie korwety "Al Khor", trzeciego z czterech okrętów typu Al Zubarah, zamówionych przez katarskie Ministerstwo Obrony w ramach narodowego programu robudowy potencjału marynarki wojennej.
27.12.2022

Turecki kuter uszkodzony wskutek prawdopodobnego wybuchu miny

W środę turecki statek rybacki został uszkodzony wskutek eksplozji u wybrzeży Igneady. Załoga uważa, że statek prawdopodobnie uderzył w minę morską. Jeżeli to prawda, byłoby to istotnie daleko od miejsca napotkania w tym roku pierwszej dryfującej miny na południowo-zachodnim Morzu Czarnym.
14.11.2022

GC Rieber zamawia dwa statki do obsługi serwisowej w Turcji

Norweska firma GC Rieber Shipping zamówiła w stoczni Cemre w Turcji dwa statki obsługi serwisowej do morskich operacji związanych z konserwacją farm wiatrowych. Dostarczenie pierwsze jednostki planowane jest na I kwartał 2025 roku.
31.10.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

Najpotężniejsza na świecie turbina wiatrowa zadebiutuje u wybrzeży Szkocji

Producent turbin Siemens Gamesa zdobył zamówienie na dostawę 60 turbin SG 14-222 DD dla morskiej farmy wiatrowej Moray West należącej do firmy Ocean Winds, zlokalizowanej u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
26.06.2022

Siemens Gamesa produkuje pierwsze łopaty nadające się do recyklingu

Siemens Gamesa produkuje obecnie w swojej fabryce w Hull w Wielkiej Brytanii pierwsze łopaty nadające się do recyklingu, które zostaną zainstalowane na morskiej farmie wiatrowej.
28.05.2022

Przegląd promowy, m.in. o promie przyszłości na brytyjskich wodach

O najważniejszych wydarzeniach świata promowego minionych dni. O sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża. W tym tygodniu m.in. o elektrycznym wodolocie, który ma zrewolucjonizować podróże pomiędzy Walią a Irlandią Północną.
20.04.2022

Ever Forward uwolniony [WIDEO, GALERIA]

Po tygodniach ciężkich prac ratowniczych w Zatoce Chesapeake masywny kontenerowiec Ever Forward jest już wolny i może płynąć dalej.
17.04.2022

Fincantieri dostarczyła okręt patrolowy Marynarce Wojennej Włoch

Stocznia Fincantieri w Muggiano przekazała Marynarce Wojennej Włoch okręt patrolowy. Paolo Thaon di Revel to pierwszy z siedmiu zakontraktowanych w krajowych stoczniach wielozadaniowych okrętów patrolowych.
08.04.2022

P&O Ferries zwalnia 800 pracowników i zawiesza usługi. Protesty już w piątek

P&O Ferries, brytyjskie przedsiębiorstwo zarządzające flotą promów pasażersko-samochodowych, kursujących pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią i Europą kontynentalną, wywołało w czwartek (17 marca) niemałe oburzenie po zwolnieniu 800 pracowników ze skutkiem natychmiastowym z zamiarem zastąpienia ich tańszymi pracownikami agencyjnymi. Spółka tymczasowo zawiesiła również swoje usługi.
17.03.2022

400-metrowy kontenerowiec Maersk na mieliźnie w Niemczech

Pływający pod duńską flagą kontenerowiec Mumbai Maersk osiadł na mieliźnie w ujściu rzeki Wezery.
03.02.2022

Ubezpieczenia jachtów – co warto o nich wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawodawstwem ubezpieczenie jachtu wykorzystywanego do celów rekreacyjnych jest dobrowolne. Wielu właścicieli tego rodzaju jednostek pływających decyduje się jednak na zakup ubezpieczenia ze względu na istnienie szerokiego zakresu potencjalnych zagrożeń towarzyszących żegludze morskiej.
20.10.2021

Umowa o budowę statku – „on demand guarantee” (prawo angielskie)

Angielski Sąd Apelacyjny w bardzo reprezentatywnym składzie (Lord Geoffrey Vos (MR), Lord Baker (J), Lord Popplewell (J)) przyniósł długo oczekiwane rozstrzygnięcie w sprawie „Shanghai Shipyard Co. Ltd v Reignwood International Investment (Group) Company Limited” [2021] EWCA Civ 1147.
14.10.2021

DEME Offshore zainstalował 100 turbin na farmie wiatrowej Hornsea Two

Według ustaleń portali branżowych, spółka DEME Offshore zainstalowała ponad 100 turbin na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two. Do zakończenia zlecenia pozostało jej montaż pozostałych 65 turbin produkcji Siemens Gamesa o mocy 8,4 MW każda.
10.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Zdalna kontrola statków coraz bliżej

Świat podąża w kierunku bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w konserwacji i inspekcji nie tylko turbin wiatrowych, ale również statków. Coraz szersze zastosowanie w tym sektorze ma robotyka. W ramach projektu BugWright2 wykorzystano masowiec jako stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
01.10.2021

Siemens Gamesa rozbuduję fabrykę łopat w Hull. Brytyjska branża nie kryje radości

Potentat energetyczny Siemens Gamesa Renewable Energy poinformował, że zainwestuje 186 milionów w podwojenie zdolności produkcyjnych w fabryce łopat dla morskich farm wiatrowych w Hull. Branża brytyjska przyjęła z dużym zadowoleniem informacje o planach SGRE oraz innych firm. Brytyjczycy walczą o duży udział local content w sektorze energetyki wiatrowej.
10.08.2021

Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii przedłużył okres, w którym pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej obowiązuje zwolnienie z wiz pracowniczych. Duże niedobory specjalistów w tym sektorze były głównym powodem decyzji odnośnie wydłużenia takiego rozwiązania o rok.
14.07.2021

Marine Works na Polboat Yachting Festival

Marine Works zaprasza na jedną z największych w Polsce imprez branży żeglarskiej i motorowodnej – Polboat Yachting Festival. Odbędzie się ona w dniach 15-18 lipca w Marinie w Gdyni.
12.07.2021

Piąty prom P&O Ferries na trasie Dover-Calais już pływa

Pride of Burgundy - piąty statek P&O Ferries na trasie Dover-Calais – przybył w poniedziałek do portu w Dover, inaugurując powrót do służby po roku nieobecności.
30.06.2021

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
01.06.2021

WSRTI: Dwunastu czołowych armatorów chce wspomóc odpowiedzialne złomowanie statków

Inicjatywa Przejrzystości Recyklingu Statków (SRTI) prowadzona przez Inicjatywę Zrównoważonej Żeglugi (SSI) osiągnęła liczbę 3439 statków, których właściciele i operatorzy są częścią odpowiedzialnego programu recyklingu statków.
20.05.2021

Czarter na podróż – WIBON/”reachable berth”

W naszym artykule Czarter na podróż – „berth”; „dock”; „port”, rozważany był pierwszy, kluczowy warunek uznania statku za „arrived”, którego spełnienie (obok dwóch pozostałych warunków, to jest, rzeczywistej gotowości statku/złożonej noty gotowości) „uruchamia” liczenie przestojowego („lay-time”/„lay-days”).
29.04.2021

Helsinki – raport z bałtyckiego rynku portowego

Helsinki są ważnym portem pasażerskim jak i towarowym. Jest to największy fiński port z licznymi regularnymi połączeniami z innymi portami Bałtyku, Morza Północnego oraz Atlantyku i pośrednio reszty świata. Jeśli chodzi o wielkość obsługiwanego ruchu pasażerskiego, to jest on w ścisłej europejskiej czołówce.
27.04.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Fincantieri zwodowało drugą korwetę klasy Doha dla katarskiej marynarki wojennej

Druga z czterech korwet klasy Doha budowana we włoskiej stoczni Fincantieri została zwodowana - wynika z informacji opublikowanych 14 lutego przez DIMDEX. Ceremonia z udziałem jednostki Damsah F 102 odbyła się 13 lutego podczas ceremonii w zakładzie Muggiano.
15.02.2021

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Gdyby Merkel powiedziała, że nie może popierać Nord Stream 2, efekt byłby ogromny

Po rosyjskim wyroku w sprawie Nawalnego, kanclerz Niemiec pozostaje tylko wypowiedzieć tych kilka słów: "Nie mogę popierać gazociągu Nord Stream 2". Na pierwszy rzut oka to niewiele. Niemniej efekt byłby ogromny - pisze w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller.
08.02.2021

Czarter na czas – klauzula „off-hire”

Rok 2020 obfitował w wydarzenia i zjawiska makroekonomiczne, mające bezpośredni wpływ na światowy shipping i międzynarodowy obrót portowo-morski.
02.02.2021

Port Gdynia – ekspresowe tempo od prawie 100 lat

Pomimo pandemii Port Gdynia osiągnął w 2020 roku wzrost w ilości przeładunków a prowadzone i planowane ambitne inwestycje przez ten niespełna stuletni port zapowiadają dalszy jego intensywny rozwój.
28.01.2021

Kongsberg Maritime wybrał Sonihull do dostawy systemów przeciwporostowych

Brytyjska firma Sonihull podpisała umowę z norweską grupą technologiczną Kongsberg Maritime na wyłączną dostawę ultradźwiękowych systemów przeciwporostowych.
15.12.2020

Sunreef 70 zawalczy o tytuł Multihull of the Year

Żaglowy katamaran Sunreef 70 zalazł się właśnie w prestiżowym gronie finalistów konkursu Multihull of the Year 2021. Ten organizowany przez magazyn Multihulls World plebiscyt ma na celu wyróżnienie najlepszych i najbardziej innowacyjnych wielokadłubowców na rynku.
18.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o starcie budowy nowego promu do obsługi Dover-Calais

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o początku budowy rekordowego tunelu, któremu sprzeciwiali się przewoźnicy promowi, a także o nowym promie P&O Ferries.
26.10.2020

Rząd Wielkiej Brytanii podpisuje umowy z przewoźnikami o wartości 100 mln $

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z czterema operatorami promowymi, aby zapewnić przepustowość dla 3000 ciężarówek tygodniowo. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko zakłóceń dla kluczowych towarowych w łańcuchu dostaw do GB.
21.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: chwilowo bez promu Wawel na trasie Gdańsk-Nynäshamn

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o czasowej przerwie w eksploatacji promu Wawel.
19.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. Galicia już w domu, a Stena Nordica wraca na trasę Gdynia-Karlskrona

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowoczesnym promie typu E-Flexer, który ze stoczni w Chinach dotarł właśnie do Francji i niedługo zacznie obsługiwać połączenia dla Brittany Ferries.
13.10.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o wzmocnieniu przez DFDS niektórych tras na Bałtyku

W cotygodniowym przeglądzie Promy SKAT w telegraficznym skrócie informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni - o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzonych przez DFDS zmianach w siatce połączeń na Morzu Bałtyckim. Armator wzmacnia niektóre trasy, ale też likwiduje jeden z serwisów.
05.10.2020

Przegląd promowy: podsumowanie tygodnia a w nim m.in.: o polskim wkładzie w budowę nowego promu dla grupy Tallink

W cotygodniowym przeglądzie, portal PromySKAT w telegraficznym skrócie informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in.: o transporcie przygotowanych w Polsce elementów konstrukcyjnych pod budowę nowego promu dla Tallink oraz o dodatkowym połączeniu ro-ro w ofercie Stena Line.
11.08.2020

Nowe przepisy dotyczące rejestracji jachtów

Nowe regulacje dotyczące rejestracji jachtów wchodzą w życie od 1 sierpnia 2020 r. W największym skrócie: jachty używane do celów sportowych lub rekreacyjnych o długości powyżej 7,5 m do 24 m podlegają rejestracji we właściwych związkach sportowych lub w starostwach powiatowych. W tym celu uruchomiony został system REJA24, poprzez który można dokonać samodzielnego zgłoszenia jachtu do rejestracji.
26.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu czerwca 2020 roku

Choć gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej gałęziach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
02.07.2020

IMO, UNDP i sektor prywatny łączą siły w celu ochrony morskiej różnorodności biologicznej i ograniczenia emisji

W celu rozwiązania dwóch najbardziej palących problemów środowiskowych naszych czasów - inwazyjnych gatunków i emisji gazów cieplarnianych (GHG) - uruchomiono przełomowy globalny sojusz przemysłu (GIA).
09.06.2020

Wallenius Wilhelmsen testuje zdalnie sterowanego robota do czyszczenia kadłuba

Wallenius Wilhelmsen z Oslo wykonał próbę pilotażową zdalnie sterowanego robota proaktywnego Jotun do czyszczenia kadłuba, na pokładzie jednego z nośników RORO.
26.05.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w drugim tygodniu maja 2020

Indeks ClarkSea spadł o 27% w ujęciu tydzień do tygodnia do 13 122 USD/dzień, co stanowi najniższy poziom od końca lutego. Średnia w bieżącym roku wzrosła o 56% w ujęciu rok do roku.
21.05.2020

Wielka Brytania zabezpiecza najważniejsze trasy towarowe dzięki wsparciu w wysokości 35 mln funtów

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z sześcioma operatorami w celu zapewnienia do 35 milionów funtów. Ma to zapewnić wystarczającą zdolność przewozową, aby zapobiec zakłóceniom w przepływie towarów.
18.05.2020

Pierwsze w tym roku wodowanie w Nauta-Hull (foto)

9 kwietnia w stoczni Nauta-Hull odbyło się pierwsze w tym roku wodowanie kadłuba statku rybackiego. Powstał na zamówienie duńskiej stoczni Vestværftet
14.04.2020

Sztorm Ciara i orkan Sabine uderzyły w północną Europę

Sztorm Ciara, nazywany w Niemczech orkanem Sabine, uderzył w Wielką Brytanię i północną Europę; odwołano wiele lotów, w Niemczech zawieszono też część długodystansowych połączeń kolejowych. W wielu miejscach odwołano imprezy i zawody sportowe.
09.02.2020

W.Brytania: Sztorm Ciara wyrządza poważne szkody

Dziesiątki odwołanych lotów, ograniczony ruch pociągów, ostrzeżenia przed podtopieniami, przełożone imprezy sportowe - to skutki przechodzącego przez Wyspy Brytyjskie sztormu Ciara. Wydane przez meteorologów alerty pogodowe będą obowiązywać co najmniej do północny w niedzielę.
09.02.2020

W. Brytania: Ostrzeżenia meteorologiczne w związku ze sztormem Ciara

Brytyjskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia dla terenu całego kraju w związku ze sztormem Ciara, którego główne uderzenie nastąpiło w nocy z sobotę na niedzielę. Silne wiatry i opady mogą zakłócić kursowanie pociągów i powodować przerwy w dostawie prądu.
09.02.2020

Stocznia Gryfia zakończyła remont masowca Isadora

Szczeciński zakład Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" zakończył remont masowca "Isadora" Polskiej Żeglugi Morskiej. Remonty kolejnych dwóch jednostek tego armatora powinny rozpocząć się w "Gryfii" jeszcze w tym roku.
27.11.2019

Kolejny kadłub statku rybackiego zwodowany w Nauta Hull

31 października w stoczni Nauta-Hull odbyło się wodowanie szóstego w tym roku kadłuba statku rybackiego.
04.11.2019

Brexit: Umowy frachtowe dla Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries i Stena Line

Nie ustają przygotowania do Brexitu. Aby zapewnić ciągłość dostaw leków po opuszczeniu Unii Europejskiej przez wyspiarskie państwo, brytyjski rząd podpisał kontrakty frachtowe. z 4 operatorami: Brittany Ferries, DFDS, P&O Ferries and Stena Line.
24.10.2019

Hapag-Lloyd wykorzysta roboty do malowania statków

Niemieckie przedsiębiorstwo logistyczne Hapag-Lloyd ujawniło, że testuje roboty do malowania statków. Dzięki nim, w przyszłości ma poprawić się jakość powłok ochronnych w stosunku do aplikowanych ręcznie a czas dokowania ulec skróceniu.
10.07.2019

Ostatnie wodowanie Nauty na terenach przy ulicy Waszyngtona 1 w Gdyni [foto, wideo]

27 czerwca na terenach Stoczni Remontowej Nauta przy ul Waszyngtona odbyło się wodowanie częściowo wyposażonego statku rybackiego MIKKEL LOUIZE zbudowanego przez spółkę NAUTA-HULL Sp. z o.o. Statek powstał na zamówienie duńskiego klienta – stoczni Vestvaerftet z siedzibą w Hvide Sande.
27.06.2019

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo)

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kłaninie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się w minioną środę. Absolwenci branżowej szkoły pierwszego stopnia przez trzy lata kształcili się w zawodzie montera kadłubów okrętowych.
24.06.2019

Przegląd eksportu polskich stoczni produkcyjnych

Mimo światowego kryzysu polskie stocznie produkcyjne umiejętnie znajdują swoje miejsce na rynku. Wysoka jakość usług, specjalistyczne produkty oraz kooperacja z europejskimi liderami stały się receptą na trudne czasy. Wartością polskich stoczni jest wykfalifikowana kadra pracownicza, coraz większy dostęp do nowych technologii oraz doskonałe zaplecze projektowe. Połączenie wieloletnich tradycji stoczniowych i doświadczenia z nastawieniem na innowację, ekologię i wysoką specjalizację powoduje, że Polska jest dostawcą w pełni
01.06.2019

Politechnika Gdańska wykorzystuje oprogramowanie Simcenter firmy Siemens w dydaktyce i projektach badawczych

Simcenter STAR-CCM+ stał się jednym z najważniejszych narzędzi CFD na uczelni służących do symulacji przepływów cieczy.
27.05.2019

USA wykluczają Turcję z ogólnego systemu preferencji handlowych

Stany Zjednoczone zakończyły w czwartek preferencyjne traktowanie Turcji w ramach programu, na podstawie którego Turcja mogła bezcłowo eksportować swoje towary do USA - poinformował Biały Dom. W zamian za to Waszyngton obniżył z 50 proc. do 25. proc. cła na turecką stal i aluminium.
17.05.2019

W Greenwich ochrzczono brytyjski statek Kirkella do połowów dalekomorskich (wideo)

23 kwietnia w pobliżu imponującego Narodowego Muzeum Morskiego, odbyła się ceremonia chrztu jednej z największych brytyjskich jednostek służących do połowów dalekomorskich. Imię Kirkella nadała księżniczka Anna.
13.05.2019

Sunreef Yachts po raz pierwszy na targach International Multihull Boat Show (foto)

Sunreef Yachts w dniach 24-28 kwietnia wystawi katamaran Sunreef 60 na targach International Multihull Boat Show w La Grande Motte. Będzie to pierwszy katamaran stoczni oficjalnie zaprezentowany w ramach tej imprezy.
25.03.2019

Nauta-Hull zwodowała 60. kadłub statku (foto)

Z przyjemnością pragniemy poinformować, że jednostka wodowana dzisiaj, jest 60-tym kadłubem wybudowanym w historii Nauta-Hull – podała stocznia na facebookowym profilu. Mowa o jednostce Knut Olav. Wodowanie odbyło się w miniony czwartek.
24.12.2018

Associated British Ports podpisało umowę handlową z Maerskiem

Operator portowy, Associated British Ports (ABP), zawarł porozumienie handlowe z duńskim gigantem żeglugowym – Maersk.
23.12.2018

Powstający dla Brittany Ferries prom Honfleur został właśnie zwodowany (wideo)

W niemieckiej stoczni FSG w Flensburgu odbyła się uroczystość wodowania nowego promu dla Brittany Ferries. Statek zostanie dostarczony francuskiemu przewoźnikowi w przyszłym roku – pierwszych pasażerów ma przyjąć na pokład latem 2019 r.
18.12.2018

Duża zmiana na pokładach promów P&O Ferries. Do akcji wchodzi gigant

Firma P&O Ferries zawarła ważną umowę z grupą Dufry. Skutki tego porozumienia będą miały ważne znaczenie dla osób podróżujących promami popularnego przewoźnika.
27.11.2018

Rozpoczęły się próby morskie zmodernizowanego OP Gotland

W piątek, 19 października w stoczni Saab w Karlskronie OP Gotland rozpoczął próby morskie. Miało to miejsce po kompleksowej modernizacji „mid-life upgrade", mającej zwiększyć możliwości operacyjne okrętu dla Szwecji po 2025 r.
23.10.2018

Pompeo: USA mogą znieść część sankcji nałożonych na Ankarę

Po uwolnieniu przez turecki sąd amerykańskiego pastora Andrew Brunsona Waszyngton może znieść część sankcji nałożonych na Turcję - oświadczył w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
18.10.2018

USA/ Biały Dom: rozważamy odstąpienie od wymiany bezcłowej z Turcją

W reakcji na wprowadzenie przez Turcję odwetowych ceł na wwóz towarów z USA o łącznej wartości 1,78 mld USD Biały Dom nie wyklucza odejścia od wymiany bezcłowej z Turcją i wyłączenie jej z systemu preferencji handlowych GPS (Generalized System of Preferences).
04.08.2018

Sześcioro tureckich uchodźców, w tym dzieci, utonęło w drodze na Lesbos

Sześcioro tureckich uchodźców utonęło, gdy przewrócił się ponton, na którym uciekali z Turcji na grecką wyspę Lesbos. W łodzi znajdowało się 16 osób. Wśród ofiar było troje małych dzieci. Wszyscy byli obywatelami Turcji, związanymi z ruchem Gulena.
29.07.2018

Sunreef Yachts zapowiada trzy światowe premiery na Cannes Yachting Festival 2018

Cannes Yachting Festival jest jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych dla Sunreef Yachts. Podczas tegorocznej edycji imprezy, która odbędzie się w dniach 11-16 września, zaprezentowane zostaną aż 3 premierowe jednostki stoczni.
09.07.2018

Polscy kierowcy rajdowi wygrali... regaty żeglarskie na Karaibach

Polscy kierowcy, znani m.in. z Rajdu Dakar, świetnie poradzili sobie również na wodzie. Startująca na katamaranie HH66 załoga R-Six Team, której liderem był Robert Szustkowski, triumfowała w klasie Offshore Multihull w regatach Antigua Sailing Week na Karaibach.
05.05.2018

Lodołamacz Nanuk już na wodzie

Nanuk już na wodzie. Wodowanie lodołamacza odbyło się w piątek w szczecińskiej stoczni Hullkon. Jednostka powstaje dla niemieckiego Urzędu Gospodarki Wodnej i Żeglugowej.
05.05.2018

Prezes PZŻ Tomasz Chamera podsumowuje kolejny miesiąc bieżącego roku

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera podsumowuje ostatni miesiąc bieżącego roku pod kątem działalności Związku oraz ważnych wydarzeń sportowych i organizacyjnych.
04.05.2018

Zdanie statku – “in like good order and condition” – analiza w świetle prawa angielskiego

W umowach czarteru na czas kluczowym elementem przy zdaniu statku przez czarterujących („redelivery”) po upływie czasu, na który dana umowa została zawarta jest ustalenie, w jakim stanie technicznym statek winien być zdany. Wiele formularzy czarterowych stosuje w tym zakresie formułę umowną typu „in like good order and condition” (tj. w podobnym dobrym stanie technicznym do stanu, w którym statek został przekazany czarterującym na początku czarteru).
31.03.2018

Nowa jakość podróżowania promami dla kierowców pojazdów ciężarowych

Kierowcy pojazdów ciężarowych stanowią bardzo ważną grupę dla operatorów promowych. Ci ostatni stale starają się poprawiać komfort ich podróżowania. Szereg zmian w tym zakresie wprowadziło właśnie P&O Ferries.
21.09.2017

Skuteczność złożenia NOR (Notice of Readiness) – ustalenie granic pojęcia „port” – część 2

W pierwszej części artykułu przeprowadziliśmy wstępną analizę orzeczenie angielskiego Sądu Gospodarczego (Queen’s Bench Division – Commercial Court) z dnia 31 stycznia 2017 r. w sprawie Navalmar UK LTD. v Kale Maden Hammaddeler Sanyi ve Ticaret AS” („The Arundel Castle”) odnoszącego się do kwestii skuteczności złożenia przez armatora/przewoźnika NOR przy tak zwanych „port voyage charterparty”.
09.09.2017

Kolejny okręt NATO zawinie do Gdyni

Planet po raz pierwszy w Gdyni. Niemiecki okręt zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim 16 września. To najbardziej zaawansowana jednostka badawcza NATO.
04.09.2017

Stocznia Fincantieri stawia na innowacje

Popularna stocznia Fincantieri stawia na innowacyjne rozwiązania. Przedsiębiorstwo poinformowało o nawiązaniu współpracy z firmą Mapei. Kooperacja ma się przyczynić do udoskonalenia konstrukcji produkowanych statków.
26.07.2017

Nowy serwis Unifeeder z Kłajpedy oraz Gdyni do Wielkiej Brytanii

Armator Unifeeder A/S uruchomił drugi bezpośredni serwis shortsea z portów Gdynia oraz Kłajpeda do Wielkiej Brytanii. Armator oferuje tym samym dwa razy w tygodniu połączenie do Immingham i Hull. Pierwsze zawinięcie serwisu do Gdyni nastąpi 26 czerwca.
09.06.2017

Pride of Bruges z poważną usterką. P&O Ferries musiało pilnie szukać innego rozwiązania

Dwa kolejne promy P&O Ferries powróciły na trasę po modernizacji, która odbyła się w gdańskiej stoczni. Armator nie może na razie korzystać jednak ze wszystkich czterech jednostek, które przeszły modernizację w tym roku. Głównie z powodu problemów, które się pojawiły w jednym z nich.
17.05.2017

Stabilność, niezawodność oraz profesjonalizm na rynku stoczniowym. Rozmowa z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy

Wysoka jakość, ciekawe projekty i ogromne doświadczenie na francuskim rynku. To firma NAVIRETECH zajmująca się budową i remontami statków oraz konstrukcji offshore i lądowych. O realizowanych projektach i zadaniach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Arturem Nastkiewiczem, prezesem NAVIRETECH, oraz Marcinem Wyciszkiewiczem, prokurentem i dyrektorem oddziału francuskiego tej firmy.
25.04.2017

Pride of York i Pride of Bruges wracają na trasę po wielomilionowej modernizacji

Dwa należące do P&O Ferries statki, które w ostatnim czasie poddawane były gruntownej modernizacji, powracają na swoje trasy. Chodzi o statki Pride of York i Pride of Bruges.
22.03.2017

Wielka modernizacja floty P&O Ferries w Gdańsku

Kolejne dwa ważne promy znajdująca się we flocie P&O Ferries przejdą prace modernizacyjne w Gdańsku. Chodzi o promy Pride of Canterbury i Pride of Burgundy. W sumie stocznia „Remontowa” odpowiedzialna będzie w najbliższym czasie za modernizację łącznie czterech jednostek znajdujących się we flocie brytyjskiego armatora.
17.01.2017

Armatorzy i organizacje ekologiczne wspólnie dla środowiska morskiego

Jednym z kluczowych haseł, jakie przyświecają dziś europejskim armatorom, to „firma świadoma środowiska”. Przejawia się to nie tylko w udoskonalaniu floty, która staje się coraz bardziej ekologiczna, ale również poprzez udział w wielu inicjatywach, których celem jest otaczanie troską środowiska morskiego.
16.01.2017

P&O Ferries ma zastępstwo dla promów, które przejdą wkrótce remont w Gdańsku

P&O Ferries znalazło prom zastępczy, który będzie wykorzystywany podczas nieobecności promów Pride of Bruges i Pride of York. Zdecydowano, że jednostką, która będzie służyć do obsługi newralgicznych tras w tym czasie, będzie Neptun Aegli.
29.12.2016

Swedish Orient Line uruchamia nowe połączenie na Łotwę

SOL zdecydował się na uruchomienie nowej trasy. Teraz szwedzki przewoźnik będzie pływał również na Łotwę.
27.12.2016

Klauzula „portu bezpiecznego” – analiza sprawy „The Ocean Victory”. Cz. II

W niniejszym artykule kontynuujemy rozważania na gruncie prawa angielskiego dotyczące kwestii "bezpiecznego portu" na tle sprawy statku "The Ocean Victory" (cz. I artykułu została opublikowana na portalu "Gospodarka Morska" w dn. 4 grudnia 2016 r.).
11.12.2016

Pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych gotowy (wideo)

Rotra Vente. To pierwszy na świecie transportowiec turbin wiatrowych. W Porcie Esbjerg w Danii zaprezentowała go fabryka turbin wiatrowych Siemens Wind Power.
03.12.2016

Ubezpieczenie Hull & Machinery jako specjalistyczne ubezpieczenie w branży morskiej

Ubezpieczenia morskie jako odmiana specjalistycznych ubezpieczeń gospodarczych wyróżniają się autonomicznymi regulacjami prawnymi. W praktyce ubezpieczeń morskich, powszechnym jest posługiwanie się wzorcami umownymi, które określa się mianem „klauzul”. Przykładowo istotną rolę w obrocie ubezpieczeniowym odgrywają angielskie wzory umowne dotyczące ubezpieczenia morskiego.
27.09.2016

Po decyzji o Brexicie... wzrosła liczba pasażerów promowych do Wielkiej Brytanii

Decyzja Brytyjczyków odnośnie Brexitu nie odstraszyła podróżujących od korzystania z przepraw promowych na Wyspy podczas tegorocznych wakacji. Liczba przeprawionych pojazdów osobowych na kontynent i wewnątrz Wysp wzrosła w lipcu o 4%
30.08.2016

Gdyńskim stoczniom zlecono budowę statku rybackiego dla Holendrów

W pełni wyposażony statek rybacki powstanie w całości w gdyńskich zakładach. Jednostka o nazwie Polar została zamówiona przez armatora Polar Fishing BV - podspółki Quotter BV z Holandii.
07.08.2016

Nauta Hull pożegnała się z kadłubem wykonanym dla Duńczyków

Kadłub statku rybackiego Boy Andrew opuścił stocznię Nauta-Hull i wyruszył w poniedziałek do Danii
13.07.2016

Podstawa naszej pracy to szybka reakcja w razie problemów i sieć kontaktów na całym świecie – rozmowa z Maciejem Grudzińskim o aresztach statków i innych wyzwaniach prawnych w obrocie morskim

Kancelarii prawnych specjalizujących się w problematyce przewozów morskich, ubezpieczeniach Hull and Machinery (H&M) oraz Protection and Indemnity (P&I) nie jest w Polsce dużo. Z Maciejem Grudzińskim, radcą prawnym specjalizującym się w sprawach z zakresu prawa transportowego, w tym w szczególności prawa morskiego, prawa ubezpieczeń morskich oraz przewozu towarów drogą śródlądową i lądową, współzałożycielem kancelarii Rosicki, Grudziński & Co., porozmawialiśmy o typowych i szczególnych przypadkach, z jakimi spotyka się w
30.05.2016

Enamor sponsorem konferencji HullPIC

Średniowieczny zamek Castello di Pavone w północnych Włoszech gościł w dniach 12-16 kwietnia br. 1-szą konferencję dotyczącą efektywności eksploatacji statków (HullPIC).
04.05.2016

Dramatyczne wydarzenia w Belgii bez wpływu na komunikację promową

Akty terrorystyczne, które miały miejsce w Belgii, nie wpłynęły na komunikację promową. P&O Ferries poinformowało, że kursy z Hull do Rotterdamu i Zeebrugge odbywały i odbywają się bez zakłóceń.
24.03.2016

Stoczniom oferujemy więcej niż farby - rozmowa z Michaelem Thorup Kruse, nowym dyrektorem zarządzającym Jotun Polska

Zmiana na stanowisku dyrektora zarządzającego Jotun Polska nastąpiła w styczniu bieżącego roku. Michael Thorup Kruse zastąpił na nim Karolinę Dworak, która przyjęła obowiązki kierownicze w Jotun Italia. Kruse pochodzi z Danii, pracuje w Jotunie od 1991 roku. Początkowo pełnił funkcję Global Key Account and Marine Sales Managera w Danii, a przez ostatnie trzy i pół roku zarządzał oddziałem firmy położonym na Filipinach.
01.03.2016

Rynek przewozów pomiędzy Wielką Brytanią a Skandynawią rośnie w siłę. Armatorzy odpowiadają na zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na powierzchnię ładunkową na trasach pomiędzy Skandynawią a Wielką Brytanią jest olbrzymie i nadal będzie rosnąć – prognozują przedstawiciele P&O Ferries. Zapowiadają oni dalszy rozwój współpracy z innymi podmiotami, aby przynajmniej częściowo zaspokoić popyt.
04.02.2016

Rekordowa jednostka w Szczecinie

Od połowy listopada stocznia Hullkon prowadzi remont ogromnego pontonu. - W Szczecinie jeszcze nie było jeszcze tak wielkiej konstrukcji pływającej. To jest potężna bryła stali – mówi Tomasz Szczepanik, prezes stoczni Hullkon.
11.01.2016

Nowa siedziba i jednostka podwodna - rozmowa ze Sławomirem Zwarą, dyrektorem spółki Elektro-plus

Ze względu na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Gdyni w rejonie ulicy Waszyngtona oraz potrzebą powiększenia hali produkcyjnej i powierzchni biurowej, spółka Elektro-plus zmieniła siedzibę. W obecnej, na ulicy Krzywoustego 4, znajduje się hala produkcyjna wraz z pomieszczeniami biurowymi o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, pracownicy mają lepsze warunki socjalno-bytowe. Firma zwiększa zatrudnienie, jest także w trakcie realizacji poważnej inwestycji związanej z rozwojem działalności na rynku offshore.
03.11.2015

W Szczecinie zwodowano statek badawczy

Do wodowania kadłuba ponad 70-metrowego statku doszło w poniedziałek w szczecińskiej stoczni Hullkon. Jednostka będzie przeznaczona do poszukiwań podmorskich złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.
14.09.2015

Sprawa statku „The Athena” - kwestia „off-hire” zgodnie z NYPE 1946

Doskonałą okazją do zobrazowania klauzuli „off-hire” – netto stał się wyrok angielskiego Sądu Apelacyjnego z dn. 23.10.2013 r. w sprawie Minerva Navigation Inc v. Oceana Shipping AG („The Athena”) [Court of Appeal – 2013 EWCA (iv 1723).
13.09.2015

Stocznia HULLKON

10.02.2015

Nowy rekord na trasie promowej Rotterdam-Felixstowe

Operator promowy DFDS ustanowił nowy rekord na trasie Rotterdam-Felixstowe w przewozach towarowych pod względem wykorzystania metrów linii ładunkowej w ciągu jednego tygodnia.
03.02.2015

Co nam zostało po wielkiej stoczni? Mniejsze, prężne firmy wyrosły na jej „zgliszczach” [RAPORT]

Sześć lat po zwodowaniu ostatniego wielkiego statku, 12 lat po likwidacji wielkiego stoczniowego holdingu szczecińska branża stoczniowa narzeka na brak spawaczy, monterów i rurarzy. Kto i dlaczego tak ich potrzebuje? Co są w stanie wyprodukować mniejsze zakłady zatrudniające stoczniowców?
01.02.2015

P&O Ferries ujawnia plany Europoortu

P&O Ferries ujawnił, że wkrótce rozpoczną się prace nad nowym hubem kolejowym w Rotterdam-Europoort. Ma to być odpowiedź na wzrost popytu na usługi przewozu towarów w holenderskim porcie.
28.01.2015

P&O Ferries ujawnia plany Europoortu

P&O Ferries ujawnił, że wkrótce rozpoczną się prace nad nowym hubem kolejowym w Rotterdam-Europoort. Ma to być odpowiedź na wzrost popytu na usługi przewozu towarów w holenderskim porcie.
27.01.2015

Hullkon buduje kolejny kadłub

W niedużej szczecińskiej stoczni Hullkon w miniony czwartek położono stępkę pod nową jednostkę. Firma buduje kadłub statku naukowo-badawczego, przeznaczonego do poszukiwań podmorskich złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.
19.01.2015

Zmiany na stanowiskach w DFDS Seaways

DFDS ogłosiło zmianę na stanowiska dyrektora trasy oraz dyrektora zarządzającego w Rotterdamie. Posadę tę otrzymał Mikael Mortensen, który od wielu lat pracował w DFDS Seaways.
08.01.2015

Ubezpieczenia morskie jako specyficzna forma ochrony dla podmiotów branży morskiej

Marine Insurances, czyli ubezpieczenia morskie to odmiana specjalistycznych ubezpieczeń gospodarczych, która wyróżnia się autonomicznymi regulacjami prawnymi. Cechą szczególną tej sfery ubezpieczeń jest ich wyłączny związek z szeroko pojętym prawem morskim i jego poszczególnymi instytucjami m.in. takimi jak: odpowiedzialność prawna armatora lub przewoźnika morskiego, powstanie roszczeń na skutek konkretnych zdarzeń na morzu np. kolizji morskich. Zawarcie przez armatora czy przez inny podmiot związany z branżą morską odpowi
22.12.2014

Prom na gaz już na wodzie. To pierwszy taki statek zbudowany w Szczecinie

Statek, który ma być napędzany gazem LNG wybudowała niewielka stocznia ze szczecińskiego Gocławia. To prawie stumetrowy prom pasażerski. W środę jednostka została zwodowana.
04.12.2014

Niemiecki armator z unijną dotacją

Unia Europejska udzieliła wsparcia niemieckiej firmie zajmującej się transportem promowym. AG Ems otrzymał 7,2 miliona unijnej dotacji, która przeznaczona zostanie na wyposażenie dwóch statków w napędy dostosowane do paliwa LNG.
12.11.2014

Najwięksi gracze na rynku szykują się na wzrosty kosztów. Od 1 stycznia 2015 r. czekają nas podwyżki

Armatorzy przygotowują się na wielkie zmiany, które nadejdą 1 stycznia 2015 r., gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, ograniczające w wyznaczonych strefach dopuszczalną emisję związków siarki. To oczywiście dla przedsiębiorstw żeglugowych oznacza istotny wzrost kosztów operacyjnych. Zgodnie z przewidywaniami, wraz z wprowadzeniem nowych norm środowiskowych korekcie ulegną cenniki poszczególnych operatorów, a klienci będą musieli zapłacić więcej za usługi transportowe.
09.10.2014

Promy w Europie: 15 procentowe dopłaty do przewozów promowych cargo

DFDS Seaways szacuje, że dopłaty do przewozów promowych cargo wyniosą około 15%. Inne firmy promowe również planują podobne podwyżki aby zrekompensować koszty paliwa, których wzrost wszyscy przewoźnicy operujący w obszarze ECA (specjalnych strefach kontroli emisji) zawdzięczają dyrektywie siarkowej.
08.10.2014

Piewrwsze w roku 2014 r. wodowanie w Grupie Stoczni Remontowej Nauta S.A.

W dniach 24- 26 lutego 2014r. na terenach Stoczni Remontowej „NAUTA” S.A. przy w Gdyni odbyła się operacja wodowania specjalistycznej jednostki o nazwie roboczej BO58 przeznaczonej do obsługi wieź wiatrowych i platform wiertniczych oraz innych instalacji off-shore. Jednostka budowana jest dla potrzeb Glomar Offshore Wind Support B.V.
03.03.2014

Niewielka stocznia ze Szczecina wybudowała kuter dla Norwegów

70-metrowy, wielozadaniowy kuter zwodowali w środę szczecińscy stoczniowcy. Statek zamówił norweski armator, a zbudowała go niewielka firma Hullkon działająca na Gocławiu w Szczecinie.
21.02.2014

Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race 2013

Już za 5 tygodni (12-17.08.2013) na wodach Bałtyku rozegrają się największe i najbardziej prestiżowe w Polsce i na Bałtyku regaty samotników i załóg dwuosobowych: Baltic Single & Double Handed Polonez Cup Race 2013.
26.06.2013

Finnlines znacząco rozszerza sieć połączeń

Podczas nadchodzącego lata, operator promowy Finnlines wprowadzi trasy rozszerzające ofertę połączeń dla klientów cargo.
04.06.2013

Energomontaż Północ Gdynia zakończył przebudowę statku Kommandor Calum

Stocznia EPG z Gdyni (Energomontaż-Północ Gdynia Sp. z o.o.) zakończyła realizację kontraktu z armatorem Hays Ships Ltd. z Aberdeen na modernizację i remont klasowy statku badawczego KOMMANDOR CALUM ex RMAS SALMAID, zbudowanego w 1986 roku w stoczni Hull Russel Ltd. w Wielkiej Brytanii. Statek podlega towarzystwu klasyfikacyjnemu Lloyd’s Register.
28.03.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.