• <
pge_baltica_390x100_duży

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

01.06.2021 21:00 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two

Partnerzy portalu

Zainstalowano pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two - GospodarkaMorska.pl
Fot. orsted.co.uk/

Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.

W ubiegłym tygodniu statek instalacyjny DEME Offshore - Sea Challenger - opuścił port w Hull w Anglii zabierając na pokład cztery turbin i łopaty o długości 81 m, które zostały wyprodukowane w fabryce Siemens Gamesa w Yorkshire. Pierwsze fundamenty zostały zainstalowane jeszcze w październiku 2020 roku.

Zakwaterowanie dla techników zostanie zapewnione dzięki statkowi do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV (Service Operation Vessel) - Wind of Hope. Jednostka została zbudowana w Turcji na zlecenie armatora Louis Dreyfus Armateurs. SOV przybędzie do portu w Grimsby w ciągu najbliższych miesięcy. Rekrutacja techników została przeprowadzona już w 2020 roku – na stanowiska ubiegało się ponad 1200 osób. 

Morska farma wiatrowa Hornsea Two będzie miała moc wynoszącą 1,4 GW, która zapewni dostawy energii do ponad 1,3 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Ma składać się z 165 turbin Siemensa o mocy 8 MW (SG 8.0-167 DD).  Każdy z wiatraków będzie miał wysokość 200 m powyżej poziomu morza, a średnicę wirnika - 167 m. Farma wiatrowa jest budowana w odległości ok. 89 km od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym, w sąsiedztwie projektu Hornsea One o mocy 1,2 GW, który jest obecnie największą tego typu instalacją na świecie. Hornsea Two powstanie na obszarze 462 km2, a jej uruchomienie zaplanowano w 2022 roku. 

Wielka Brytania liderem offshore wind w Europie

Według danych Wind Europe w 2020 roku morskie farmy wiatrowe odpowiadały za 3 proc. energii konsumowanej w Europie, co odpowiada 82 TWh. Na koniec ubiegłego roku moc zainstalowanych morskich farm wiatrowych w Europie wzrosła o 2,918 GW i przekroczyła 25 GW. Największym parkiem wytwórczym dysponuje Wielka Brytania – 10 428 MW. 

Jak wynika z prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wind Europe, w latach 2021-2025 powstaną morskie elektrownie wiatrowe o mocy 29 GW. To oznaczałoby, że roczny przyrost nowych mocy będzie dwukrotnie wyższy niż obecnie. Zgodnie z Strategią Unii Europejskiej dotyczącej rozwoju morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, moc zainstalowana w offshore wind w Europie ma osiągnąć  co najmniej 60 GW i co najmniej 1 GW energii oceanicznej. Do 2050 roku wzrosną odpowiednio do poziomu 300 GW i 40 GW.


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.