Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
W ubiegłym tygodniu statek instalacyjny DEME Offshore - Sea Challenger - opuścił port w Hull w Anglii zabierając na pokład cztery turbin i łopaty o długości 81 m, które zostały wyprodukowane w fabryce Siemens Gamesa w Yorkshire. Pierwsze fundamenty zostały zainstalowane jeszcze w październiku 2020 roku.
Zakwaterowanie dla techników zostanie zapewnione dzięki statkowi do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV (Service Operation Vessel) - Wind of Hope. Jednostka została zbudowana w Turcji na zlecenie armatora Louis Dreyfus Armateurs. SOV przybędzie do portu w Grimsby w ciągu najbliższych miesięcy. Rekrutacja techników została przeprowadzona już w 2020 roku – na stanowiska ubiegało się ponad 1200 osób.
Morska farma wiatrowa Hornsea Two będzie miała moc wynoszącą 1,4 GW, która zapewni dostawy energii do ponad 1,3 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Ma składać się z 165 turbin Siemensa o mocy 8 MW (SG 8.0-167 DD). Każdy z wiatraków będzie miał wysokość 200 m powyżej poziomu morza, a średnicę wirnika - 167 m. Farma wiatrowa jest budowana w odległości ok. 89 km od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym, w sąsiedztwie projektu Hornsea One o mocy 1,2 GW, który jest obecnie największą tego typu instalacją na świecie. Hornsea Two powstanie na obszarze 462 km2, a jej uruchomienie zaplanowano w 2022 roku.
Wielka Brytania liderem offshore wind w Europie
Według danych Wind Europe w 2020 roku morskie farmy wiatrowe odpowiadały za 3 proc. energii konsumowanej w Europie, co odpowiada 82 TWh. Na koniec ubiegłego roku moc zainstalowanych morskich farm wiatrowych w Europie wzrosła o 2,918 GW i przekroczyła 25 GW. Największym parkiem wytwórczym dysponuje Wielka Brytania – 10 428 MW.
Jak wynika z prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wind Europe, w latach 2021-2025 powstaną morskie elektrownie wiatrowe o mocy 29 GW. To oznaczałoby, że roczny przyrost nowych mocy będzie dwukrotnie wyższy niż obecnie. Zgodnie z Strategią Unii Europejskiej dotyczącej rozwoju morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, moc zainstalowana w offshore wind w Europie ma osiągnąć co najmniej 60 GW i co najmniej 1 GW energii oceanicznej. Do 2050 roku wzrosną odpowiednio do poziomu 300 GW i 40 GW.
Estonia przygotowuje plan przyłącza morskiej farmy wiatrowej w Zatoce Ryskiej
Bloomberg: Rosja wstrzymała przepływ ropy rurociągiem „Przyjaźń” do Węgier, Słowacji i Czech
Na terenie morskiej farmy Fécamp zainstalowano pierwszy fundament grawitacyjny
Pełzający po turbinach BladeBUG pomoże zaoszczędzić sektorowi offshore 250 milionów funtów rocznie
Orlen opublikował raport za 2021 rok
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów