Duński potentat wiatrowy Ørsted zainstalował pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Hornsea Two w Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu budowy będzie to największa morska elektrownia wiatrowa na świecie.
W ubiegłym tygodniu statek instalacyjny DEME Offshore - Sea Challenger - opuścił port w Hull w Anglii zabierając na pokład cztery turbin i łopaty o długości 81 m, które zostały wyprodukowane w fabryce Siemens Gamesa w Yorkshire. Pierwsze fundamenty zostały zainstalowane jeszcze w październiku 2020 roku.
Zakwaterowanie dla techników zostanie zapewnione dzięki statkowi do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV (Service Operation Vessel) - Wind of Hope. Jednostka została zbudowana w Turcji na zlecenie armatora Louis Dreyfus Armateurs. SOV przybędzie do portu w Grimsby w ciągu najbliższych miesięcy. Rekrutacja techników została przeprowadzona już w 2020 roku – na stanowiska ubiegało się ponad 1200 osób.
Morska farma wiatrowa Hornsea Two będzie miała moc wynoszącą 1,4 GW, która zapewni dostawy energii do ponad 1,3 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Ma składać się z 165 turbin Siemensa o mocy 8 MW (SG 8.0-167 DD). Każdy z wiatraków będzie miał wysokość 200 m powyżej poziomu morza, a średnicę wirnika - 167 m. Farma wiatrowa jest budowana w odległości ok. 89 km od wybrzeża Yorkshire na Morzu Północnym, w sąsiedztwie projektu Hornsea One o mocy 1,2 GW, który jest obecnie największą tego typu instalacją na świecie. Hornsea Two powstanie na obszarze 462 km2, a jej uruchomienie zaplanowano w 2022 roku.
Wielka Brytania liderem offshore wind w Europie
Według danych Wind Europe w 2020 roku morskie farmy wiatrowe odpowiadały za 3 proc. energii konsumowanej w Europie, co odpowiada 82 TWh. Na koniec ubiegłego roku moc zainstalowanych morskich farm wiatrowych w Europie wzrosła o 2,918 GW i przekroczyła 25 GW. Największym parkiem wytwórczym dysponuje Wielka Brytania – 10 428 MW.
Jak wynika z prognoz Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Wind Europe, w latach 2021-2025 powstaną morskie elektrownie wiatrowe o mocy 29 GW. To oznaczałoby, że roczny przyrost nowych mocy będzie dwukrotnie wyższy niż obecnie. Zgodnie z Strategią Unii Europejskiej dotyczącej rozwoju morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku, moc zainstalowana w offshore wind w Europie ma osiągnąć co najmniej 60 GW i co najmniej 1 GW energii oceanicznej. Do 2050 roku wzrosną odpowiednio do poziomu 300 GW i 40 GW.
Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum
Vestas pozyskuje zamówienie o mocy 1140 MW dla projektu Baltic Power
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Northland Power i Mitsui inwestują 6,5 mld dolarów w morskie farmy wiatrowe u wybrzeży Tajwanu
W Ustce odbyła się wizyta studyjna na statku serwisowym morskich farm wiatrowych