• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo)

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo)
Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w ZSP w Kłaninie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

pc

24.06.2019 Źródło: własne

Pierwsi uczniowie ukończyli edukację w klasie o profilu okrętowym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kłaninie. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbyło się w minioną środę. Absolwenci branżowej szkoły pierwszego stopnia przez trzy lata kształcili się w zawodzie montera kadłubów okrętowych.

– 14 nowych stoczniowców. Wszyscy mają umowę o pracę, wszyscy otrzymali propozycję pracy, jeszcze dodatkowe formy wsparcia, także myślę, że wszyscy są naprawdę zadowoleni – mówi Aldona Czerwińska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie.

Podczas zakończenia roku szkolnego obecni byli m.in. starosta pucki Jarosław Białk, przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki oraz przedstawiciele przemysłu stoczniowego, z którymi współpracuje szkoła, czyli Stoczni Remontowej Nauta, Nauta-Hull oraz Remontowa Holding.

Obecny na uroczystości Marian Bławat, prezes Nauta-Hull, podkreślił, że monter kadłubów okrętowych to najbardziej szlachetna praca stoczniowca.

– To był trzy lata temu świetny pomysł, żeby odbudować kadrę wykwalifikowanych pracowników stoczni, to jest jedyna droga w tej chwili – tylko szkoły – mówi Marian Bławat, prezes Nauta-Hull.

Roman Drywa, główny specjalista ds. zarządzania i nadzoru właścicielskiego w SR Nauta, podkreślił natomiast, że brakuje na rynku młodych wykwalifikowanych pracowników, absolwentów branżowych szkół.

 – Mamy nadzieję, że ci absolwenci, którzy dzisiaj skończyli, otrzymali umowę o pracę, zarówno w spółce, którą reprezentuje prezes Bławat, jak i w stoczni, rozpowszechnią tę wiedzę,  że jest taka szkoła otwarta tu na Wybrzeżu, że można się kształcić w kierunkach stoczniowych – mówi Roman Drywa, główny specjalista ds. zarządzania i nadzoru właścicielskiego w SR Nauta.

Absolwenci szkoły otrzymali zatrudnienie w Stoczni Remontowej Nauta oraz stoczni Nauta-Hull.

– Mamy już mniej więcej zapewnioną przyszłość, nie musimy sobie szukać pracy. Mamy dojazd, połączenie mamy super i pracodawców też będziemy mieli super. Bardzo dużo nas nauczyli – mówi Kacper Wittstok, absolwent ZSP w Kłaninie.

– Zapowiada się bardzo dobrze, fajna atmosfera jest tam w stoczni, jestem zadowolony. Teoria też jest ważna, bo musisz wiedzieć, „co, gdzie, jak”, schematy statku, rożne rodzaje statków – można się dużo nauczyć – mówi Paweł Lademann, absolwent ZSP w Kłaninie.

We wrześniu w nowym roku szkolnym 2019/2020 w ZSP w Kłaninie planowane jest otwarcie dwóch oddziałów o profilu okrętowym. Będą to: monter kadłubów okrętowych – specjalizacja spawacz, oraz mechanik – monter maszyn i urządzeń.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27740,00 $ tona -1,32% 8 kwi
 Cynk 2827,00 $ tona 0,71% 8 kwi
 Aluminium 2267,00 $ tona 1,25% 8 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.