• <
siemens_gamesa_2022

Wind Denmark wzywa do rozwoju farm wiatrowych

01.10.2021 18:19 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Wind Denmark wzywa do rozwoju farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Wind Denmark wzywa do rozwoju farm wiatrowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Wind Denmark przedstawiła zestaw propozycji mających na celu zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej, tak aby kraj stał się samowystarczalny w zakresie energii odnawialnej już do 2030 roku.

Stowarzyszenie branżowe szacuje, że Dania musi zwiększyć swoją moc zainstalowaną w energetyce wiatrowej i słonecznej 3-4 krotnie w ciągu dekady, aby zrealizować swój cel klimatyczny, a także wykorzystać możliwości eksportera zielonej energii i produktów power-to-x.

Obecna polityka nie jest wystarczająca do osiągnięcia tych celów, stwierdziła organizacja.

– Dobra wiadomość jest taka, że Dania ma możliwość pomóc Europie w osiągnięciu jej celów klimatycznych nie tylko dzięki energii wiatrowej i słonecznej, ale także przyczynić się do osiągnięcia przez Europę celów klimatycznych, jednocześnie osiągając szereg korzyści biznesowych z potencjalnej zielonej przygody eksportowej – komentuje Jan Hylleberg z Wind Denmark

– Zła wiadomość jest taka, że nie będziemy w stanie ani osiągnąć naszych celów klimatycznych, ani spełnić ambicji biznesowych Danii, jeśli nie otrzymamy politycznego planu znaczącej zmiany biegów ekologicznych – dodaje Hylleberg.

Wiatr z morza to podstawa planu

Plan działania na rzecz zielonej energii musi zostać opracowany w ciągu najbliższych 12 miesięcy, jeśli turbiny wiatrowe mają być gotowe do 2030 roku.

–  Nie osiągniemy tego celu, jeśli postawimy tylko na turbiny wiatrowe daleko na morzu, czego wyrazem są wyspy energetyczne – mówi Jan Hylleberg.

Wind Denmark twierdzi, że prawie wszystkie planowane projekty morskiej energetyki wiatrowej, zarówno państwowe, jak i prywatne, muszą zostać zrealizowane do 2030 roku.

Jednocześnie, kolejne morskie farmy wiatrowe są niezbędne, jeśli mają zostać zrealizowane ambicje dotyczące produkcji ekologicznych paliw power-to-x.

– Nie twierdzimy, że państwo powinno budować morskie farmy wiatrowe, ponieważ wciąż nie jest pewne, czy będą one potrzebne. Zamiast tego apelujemy, aby gracze rynkowi byli w stanie zapewnić własne, wolne od wsparcia projekty w zakresie energii odnawialnej. Innymi słowy, rynkowy rozwój morskiej energetyki wiatrowej powinien odgrywać rolę uzupełniającą w stosunku do przetargów rządowych – powiedział Hylleberg.

Wind Denmark zasugerowała już, aby politycy zrewidowali treść reformy morskiej energetyki wiatrowej z lata 2021 roku, która przejmuje kontrolę państwa nad tempem ekspansji i zatrzymuje możliwość rynkowego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w odległości większej niż 15 km od lądu. Przedstawiono w sumie 30 propozycji podczas Vindtraef 2021, gdzie inni gracze również przedstawili swoje sugestie dotyczące tego, co należy zrobić, aby Dania zwiększyła moc energii odnawialnej do 2030 roku.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.