• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Pływająca fabryka wodoru w każdym porcie?

26.09.2021 09:22 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Pływająca fabryka wodoru w każdym porcie? - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Brytyjskie konsorcjum otrzymało nagrodę za projekt badawczo-rozwojowy w celu opracowania ekologicznej barki do produkcji wodoru w ramach Clean Maritime Demonstration Competition (CMDC).

Konsorcjum składające się z AqualisBraemar LOC Group (Grupa ABL), Green Hydrogen Solutions i Poole Harbour Commissioners będzie pracować nad koncepcją i studium wykonalności dla zacumowanej barki do generowania, przechowywania i dostarczania wodoru statkom bunkrującym w tym samym porcie.

W porcie będzie przechowywany wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na lądzie. Port Poole posłuży jako studium przypadku do zademonstrowania ekologicznej i komercyjnej opłacalności tej koncepcji.

- Przemysł morski przyczynia się do 3 procent wszystkich emisji gazów cieplarnianych i jest sektorem trudnym do zlikwidowania. Techniczna demonstracja zasilania statków bez emisji CO2, w połączeniu ze skalą, przetrze szlak dla przyszłości "netto zero" - powiedział RV Ahilan, główny oficer ds. transformacji energetycznej w ABL Group.

- Ten projekt ma na celu zapewnienie szybkiej infrastruktury do produkcji wodoru w miejscu zapotrzebowania. Zapewnienie gotowej dostępności wodoru będzie wspierać jego przyjęcie jako opłacalnego alternatywnego paliwa morskiego i przyczyni się do zmniejszenia emisji w sektorach - stwierdził Dean Goves, dyrektor zarządzający Longitude Engineering.

Zeroemisyjne rozwiązania nie tylko dla sektora morskiego

CMDC, ogłoszony w marcu 2020 roku, to program wspierający 55 projektów w całej Wielkiej Brytanii, w tym projekty w Szkocji, Irlandii Północnej i od południowo-zachodniej do północno-wschodniej Anglii.

Jest on finansowany z inwestycji rządowych i przemysłu w celu zmniejszenia emisji z sektora morskiego.

Jak określono w Clean Maritime Plan (2019), fundusze rządowe zostały wykorzystane do wspierania badań związanych z czystym transportem morskim na wczesnym etapie.

Co więcej, program zostanie wykorzystany do wspierania badań, projektowania i rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań technologicznych i infrastrukturalnych dla sektora morskiego oraz do przyspieszenia dekarbonizacji w tym sektorze.

Nowy projekt jest następstwem powołania ABL Group do projektu realizowanego z Caledonian Maritime Assets Ltd. (CMAL) w celu zaprojektowania i opracowania rozwiązań w zakresie technologii i infrastruktury morskiej o zerowej emisji. (CMAL) w celu zaprojektowania bezemisyjnego morskiego promu pasażerskiego i samochodowego napędzanego ogniwami paliwowymi.

bulk_cargo_port_szczecin
Tagi:
wodór, porty

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.