• <

Wynik wyszukiwania - " porty" - Wiadomości

Przeładunki kontenerów w Chinach w górę

Choć na rynku nie brakuje zawirowań spowodowanych choćby koniecznością przekierowania kontenerowców pływających między Azją i Europą na znacznie dłuższą trasę, największe porty kontenerowe w Chinach zaliczyły w pierwszej połowie roku wzrost.
26.07.2024

MSC Adya przyniósł BCT kolejny rekord

Jak informowaliśmy, w terminalu kontenerowym BCT w Porcie Gdynia w zeszłym tygodniu pojawił się statek MSC Adya, jedna z najnowszych jednostek żeglugowego giganta MSC. Przy przeładunku 364-metrowca w terminalu padł rekord przeładunkowy.
26.07.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Terminalom nie brakuje wyzwań

Terminale portowe radzą sobie z przeładunkami, inwestują i rozwijają się. Muszą także być elastyczne, co pokazały ostatnie lata – blokada Kanału Sueskiego, następnie pandemia, w końcu wojna w Ukrainie uwydatniły konieczność szybkiego dostosowywania się do zmiennej sytuacji na świecie. Ważna część tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była najbardziej palącym potrzebom terminali.
25.07.2024

Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Budowa Drogi Czerwonej od 2026 roku. Żegluga na Odrze niezagrożona

24 lipca odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie komisji, w trakcie której przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, portów i urzędów morskich przedstawili stan inwestycji mających istotne znaczenie dla krajowej gospodarki. Szczególnie omawianym zagadnieniem była kwestia rozwoju infrastruktury dojazdowej do portów, w tym drogowej, kolejowej i rzecznej.
25.07.2024

PROJMORS głównym projektantem fabryki Baltic Towers w Gdańsku

Budowa fabryki Baltic Towers na Wyspie Ostrów w Gdańsku to przełomowe wydarzenie dla krajowego sektora offshore wind. To również wyjątkowa okazja do zaangażowania polskich firm, które mogą wykorzystać swoje kompetencje, przyczyniając się do wzrostu regionalnej gospodarki oraz promując innowacje i współpracę na poziomie lokalnym. Głównym projektantem nowej hali produkcyjno-magazynowej jest gdańska spółka PROJMORS.
23.07.2024

Ukraińcy ostrzegają: GPS na Morzu Czarnym zakłócany

Administracja ukraińskich portów morskich przesłała armatorom ostrzeżenie o częstych zakłóceniach sygnału komunikacji satelitarnej na Morzu Czarnym.
22.07.2024

Coraz większe statki pojawiają się w Porcie Gdynia. Do Baltic Container Terminal zawinął MSC Adya

Modernizacja gdyńskiego portu sprzyja przyjmowaniu coraz większych kontenerowców. Przy Nabrzeżu Helskim w BCT zatrzymał się MSC Adya, jeden z najnowszych nabytków włosko-szwajcarskiego giganta branży żeglugowej. Jednocześnie jest jednym z ostatnich, jakie weszły tam w ramach połączenia między portami wykorzystywanego przez tę firmę w dotychczasowej formie.
22.07.2024

Arctic Express Nr 1: Chiny – Archangielsk – Moskwa morzem i koleją w 25 dni

Chińskie przedsiębiorstwo NewNew Shipping Line uruchomiło na początku lipca br. nowy szlak handlowy o nazwie Arctic Express nr 1, który przebiega przez Północny Szlak Morski (NSR) – podała służba prasowa gubernatora i rządu Obwodu Archangielskiego. Trasa ma długość 1200 km koleją i 6600 mil morskich drogą morską, a jej przebycie zajmuje 20–25 dni, co znacznie skróci czas dostaw w porównaniu z tradycyjnymi trasami – informuje operator. W 2024 r. tym korytarzem multimodalnym planuje się przewieźć ponad 20 tys. TEU.
19.07.2024

Awaria systemów Microsoft nie wpłynęła na infrastrukturę krytyczną w Polsce

Globalna awaria systemów Microsoft nie wpływa na infrastrukturę krytyczną w Polsce i nie zagraża bezpieczeństwu państwa - zapewnili w piątek przedstawiciele władz. Problemy pojawiły się w wielu branżach na całym świecie, m.in. lotniczej. Polskie lotniska działały, choć były opóźnienia.
19.07.2024

Porty w Antwerpii i Brugii chwalą się wzrostami przeładunków w I poł. 2024 roku

Jak podaje Zarząd Portów Antwerpia-Brugia, całkowita przepustowość w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wyniosła 143 mln ton, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Dzieje się tak pomimo trwających napięć geopolitycznych i wyzwań stojących przed branżą morską na świecie. Rozpatrując każdy rodzaj produktów ze względu na jego rodzaj sytuacja nie wygląda tak różowo, niemniej zarząd stara się pozytywnie patrzeć w przyszłość i inwestuje w infrastrukturę portową.
19.07.2024

1,3 miliarda euro kar dla armatorów w 2025 r. po uruchomieniu programu FuelEU Maritime

Dziś operatorzy transportu morskiego, gestorzy ładunków, operatorzy terminali i ich klienci muszą trzymać się za kieszenie. 2025 r. będzie kolejnym rokiem podwyżek w transporcie morskim. Powód jest istotny, bowiem armatorzy i operatorzy statków zapłacą 1,345 miliarda EUR kar w 2025 r. w ramach FuelEU. Obliczeń dokonano na podstawie analizy kondycji technicznej 13 tys. statków powyżej 5 tys. gt, które pływają do portów UE/EOG – alarmuje OceanScore, działająca w Hamburgu firma technologiczna.
18.07.2024

Rosyjskie okręty weszły na Morze Czerwone. Zmierzają na Ocean Spokojny

Grupa okrętów rosyjskiej Floty Pacyfiku przeszła 17 lipca przez Kanał Sueski, opuszczając tym sam Morze Śródziemne. Wchodząc na Morze Czerwone znalazła się na obszarze, gdzie działają międzynarodowe zespoły sił morskich chroniących żeglugę. To tam zagrożenie dla statków i okrętów stanowią jemeńscy bojownicy Huti. Z racji na ich sympatię do Rosji obecność sił morskich tego państwa budzi kontrowersje z racji na niezwykle newralgiczny charakter akwenu.
18.07.2024

Grecka żegluga i porty na ekologicznym kursie. Żegluga będzie płacić około 420 milionów euro rocznie

Regulacje IMO i UE będą kosztować grecką żeglugę przybrzeżną 420 mln euro rocznie. Mimo to, niedawno Grecki Urząd Statystyczny ELSTAT stwierdził, że dostrzega pozytywne sygnały dla greckiej żeglugi po 2024 r.
16.07.2024

Domenico Millelire już na wodzie. To ostatni okręt z serii dużych patrolowców budowanych przez Fincantieri

W stoczni Riva Trigoso w Genui odbyła się 13 lipca uroczystość wodowania siódmego i zarazem ostatniego wielozadaniowego okrętu typu Thaon di Revel, który otrzymał nazwę Domenico Millelire. Seria nowoczesnych patrolowców wpisuje się w politykę odnowy jednostek operacyjnych Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), zatwierdzonej przez władze i pod egidą OCCAR.
16.07.2024

Biednemu zawsze wiatr w oczy. Energetyka wiatrowa coraz silniejsza, ale w Polsce na pół gwizdka

Kolejne dane, a wraz z nimi kolejne raporty nie pozostawiają złudzeń – sektor energetyki wiatrowej nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. Oddawane moce energii wiatrowej osiągają kolejne rekordy, lecz brak wsparcia politycznego oraz wieloletni dryf organizacyjny sprawiły, że krajowi interesariusze energetyki wiatrowej nie rozwijają w pełni swego potencjału.
14.07.2024

Grzegorz Pettke, nowy prezes PRS, stawia na kadry i nowe technologie [wywiad]

Obejmując stanowisko prezesa Polskiego Rejestru Statków S.A., Grzegorz Pettke, przynosi ze sobą ambitne plany przekształcenia instytucji. W rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl, nowy szef PRS przedstawia swoją strategię, która obejmuje rozszerzenie usług, modernizację technologiczną oraz wzmocnienie roli firmy jako ważnego gracza na międzynarodowej arenie morskiej.
11.07.2024

Główne porty w Teksasie wznawiają działalność po burzy tropikalnej Beryl

Po przejściu burzy tropikalnej Beryl, główne porty w Teksasie, w tym Houston i Galveston, są gotowe wznowić swoją działalność. Porty te zostały zamknięte w niedzielę 7 lipca, tuż przed tym kiedy huragan Beryl uderzył w stan Teksas wczesnym rankiem w poniedziałek 8 lipca. Skutki burzy były poważne, powodując rozległe powodzie oraz przerwy w dostawie prądu.
10.07.2024

ETA.fm Podcast - Podsumowanie Kongresu Polskie Porty 2030

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka podcastu ETA.fm, w którym prowadzący razem z Mateuszem Kowalewskim, prezesem portalu GospodarkMorska.pl, podsumują ostatnią edycję Kongresu Polskie Porty 2023.
09.07.2024

Jacek Klimczak został członkiem honorowym Rady Interesantów Portu Gdańsk

Walne Zebranie Członków Rady Interesantów Portu Gdańsk zdecydowało o mianowaniu Jacka Klimczaka członkiem honorowym Rady Interesantów Portu Gdańsk. Wyróżnienie zostało przyznane za jego ogromny wkład w utworzenie Rady Interesantów oraz jej wieloletnie przewodniczenie (2013-2023).
08.07.2024

Kalifornia zainwestuje 475 mln USD w porty dla energetyki morskiej

Ustawodawcy Kalifornii przyjęli legislację SB 867, która przeznacza 475 milionów USD na modernizację stanowych portów, przygotowując je na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. To tylko część większego pakietu obligacji klimatycznych o wartości 10 miliardów USD, mającego na celu wsparcie działań zapobiegających zmianom klimatycznym.
08.07.2024

Szwecja po raz pierwszy będzie uczestniczyć w szczycie NATO

Szwecja, która 7 marca 2024 roku przystąpiła do NATO, po raz pierwszy będzie uczestniczyć jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego w rozpoczynającym się we wtorek szczycie tej organizacji w Waszyngtonie.
08.07.2024

Jacek Siewiera: Musimy zwrócić naszą uwagę w stronę Bałtyku

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera uważa, że powinniśmy przesunąć uwagę w kierunku Bałtyku, ponieważ tam znajdują się nasze zabezpieczania infrastrukturalne i krytycznie ważne zasoby jak: dostawy gazów, farmy wiatrowe czy pomoc sojusznicza.
05.07.2024

Trans Polonia: coraz częściej obsługujemy porty żeglugi śródlądowej

Wraz ze wzrostem znaczenia portów śródlądowych w niemieckiej logistyce zwiększa się również liczba przewozów związanych z obsługą klientów Trans Polonii, którzy korzystają z transportu rzecznego. Wśród przewożonych produktów znajdziemy przede wszystkim produkty chemiczne: wodorosiarczek sodu, koagulat żelazowy czy rozjaśniacz optyczny do produkcji papieru, ale także olej słonecznikowy. Wesseling, Leverkusen, Kehl nad Renem czy Brema nad Wezerą to porty, które systematycznie są dziś odwiedzane przez cysterny spółki.
05.07.2024

Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia. Krajowa Grupa Spożywcza złożyła ofertę

Pośród oferentów, którzy są zainteresowani dzierżawą Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia i stanęli do nowego przetargu, znalazła się Krajowa Grupa Spożywcza. Politycy od dawna domagali się jej udziału w postępowaniu. Do konkursu stanęły także te same firmy, które składały oferty w poprzednim, odwołanym przetargu, choć w nieco zmienionych konfiguracjach.
04.07.2024

MSC Poland koncentruje się na innowacjach, ekspansji i transporcie intermodalnym

MSC Poland, jako lider w branży transportowej, konsekwentnie stawia na innowacje, ekspansję oraz dostarczanie klientom rozwiązań i usług niezbędnych do przewożenia towarów na całym świecie.
04.07.2024

Arkadiusz Marchewka: Świnoujście na przełomie 2028-2029 r. będzie przyjmować największe kontenerowce

W ciągu kilku miesięcy podjęliśmy szereg kroków, by do terminala kontenerowego w Świnoujściu na przełomie 2028 i 2028 r. mogły zawijać największe na świecie kontenerowce - powiedział w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka (KO).
03.07.2024

Trzy kraje rozpoczynają oczyszczanie z min Morza Czarnego, aby pomoc ukraińskiemu eksportowi

Turcja, Rumunia i Bułgaria rozpoczęły wspólną operację oczyszczania z min Morza Czarnego dla poprawy bezpieczeństwa żeglugi, szczególnie eksportu ukraińskiego zboża - poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberg. Duża liczba min pojawiła się na tym akwenie w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
01.07.2024

Infrastruktura krytyczna pod rosyjskim "ostrzałem". NATO ostrzega przed zagrożeniem

Akcje, w wyniku których uszkodzono kilkukrotnie infrastrukturę krytyczną na Morzu Bałtyckim wymusiły na państwach regionu zwiększenie czujności oraz większą aktywność w zakresie budowy świadomości na temat bezpieczeństwa morskiego. To oznacza także regularne działania, w które są zaangażowane siły marynarek wojennych oraz służb. Jak się okazuje, skala działań, o które jest posądzana Rosja, jest nawet większa niż przypuszczano.
01.07.2024

Kolej wspiera porty. Połączenie kolejowe Rasht-Morze Kaspijskie umożliwia transport towarów z Rosji do Iraku i Indii

Kilka dni temu ruszył pociąg po torach nowo zbudowanej linii kolejowej łączącej Zatokę Perską z Morzem Kaspijskim. Zapewnia połączenie krajów przygranicznych Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej z Oceanem Indyjskim. We wstępnej fazie połączenie umożliwi transport 7 mln ton towarów, a docelowo 10 mln ton. Znaczenie połączenia rośnie niebywale z chwilą ograniczenia żeglugi w Zatoce Adeńskiej i rosnącej wymiany między Rosją, Iranem oraz Indiami.
30.06.2024

Tunel w Świnoujściu ma już rok. "Jedna z najważniejszych inwestycji po 1989 roku"

Budowa tunelu miała turystycznie "otworzyć Świnoujście na świat", ale też sprawiła, że gospodarczo ten kurort stał się obiektem obserwacji sektora offshore i gospodarki morskiej. Przeprawa pod Świną ma już rok i w opinii przedsiębiorców jest to jedna z najważniejszych inwestycji w województwie zachodniopomorskim po 1989 roku.
29.06.2024

Zarządy małych portów o spotkaniu z ministrem: to początek nowej drogi

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka, spotkał się z przedstawicielami Związku Małych Portów Morskich, którzy miesiąc temu zaapelowali do rządu o utworzenie Funduszu Portowego. Zarządcy portów są zgodni – to było dobre spotkanie.
28.06.2024

Porty Antwerpia i Brugia na kursie dekarbonizacji. Innowacje przekształcone w konkurencyjność

W połowie czerwca zarząd portów Antwerpia i Brugia podpisał Deklarację z Oslo. Deklaracja ta stanowi wspólne zobowiązanie kluczowych interesariuszy do rozwoju technologii wychwytywania, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS), które są niezbędnymi działaniami w transformacji portowej społeczności wspierającej osiągnięcie zrównoważonej gospodarki.
28.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Bezpieczne porty to silna gospodarka [wideo]

Druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030 uwydatniła znaczenie kompleksowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Od wyzwań geopolitycznych, przez zagadnienia ubezpieczeniowe, po nowoczesne technologie i inwestycje infrastrukturalne – kluczowe jest strategiczne planowanie i współpraca. Tylko poprzez zintegrowane działania można zapewnić stabilność operacyjną portów i bezpieczeństwo gospodarcze kraju.
27.06.2024

Security Forum Szczecin. Eksperci o bezpieczeństwie infrastruktury krytycznej

O rosnących zagrożeniach dla polskich portów, terminalu LNG i morskich farm wiatrowych rozmawiają w czwartek uczestnicy Security Forum Szczecin. W piątek na Odrze zaplanowano pokazy m.in. autonomicznych pojazdów nawodnych i dronów. Będzie można też wejść na pokład niszczyciela min.
27.06.2024

Port w Ustce kluczowym obiektem w przypadku konfliktu zbrojnego?

Maciej Samsonowicz, doradca ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, w rozmowie z Radiem Zet zdradził, że port w Ustce może zyskać nowe znaczenie i stać się kluczowym obiektem w razie ewentualnego konfliktu zbrojnego.
27.06.2024

Ani Gdynia, ani Gdańsk, ani Świnoujście. Budowa morskich farm wiatrowych wystartuje z Bornholmu

Orlen poinformował, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power rozpocznie się z portu w Rønne na Bornholmie. To z powodu ryzyka, że orlenowski port instalacyjny w Świnoujściu nie będzie gotowy w wystarczającym stopniu w momencie rozpoczęcia prac nad farmą. To trafne podsumowanie ciągnącego się od lat procesu planowania portów instalacyjnych w Polsce.
27.06.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: porty muszą być rozpatrywane przyszłościowo w aspekcie kompleksowym

Podczas drugiej edycji Kongresu Polskie Porty 2030, Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl, przedstawia strategiczne plany inwestycyjne dla polskich portów, omawia konieczność rozwoju infrastruktury kolejowej i drogowej oraz podkreśla znaczenie żeglugi śródlądowej i morskiej energetyki wiatrowej dla przyszłości polskiej gospodarki.
26.06.2024

Transfennica rozpoczyna współpracę z CLdN. Północnobałtycki serwis będzie zawijał do Zeebrugge

Transfennica i CLdN podpisały umowę o współpracy. Północnobałtycki serwis Transfenniki będzie zawijał do terminalu Albert II w Zeebrugge, którego operatorem jest CLdN. Pierwsze zawinięcie zaplanowano na 25 lipca.
26.06.2024

SeaData wspiera porty morskie w osiąganiu celów ESG

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i społecznej, firmy z sektora morskiego i śródlądowego coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ESG (Environmental, Social, Governance). SeaData, pomorski lider w dziedzinie monitorowania środowiska, dostarcza zaawansowane narzędzia i rozwiązania, które pomagają firmom spełniać te wymagania i wdrażać zrównoważone praktyki biznesowe.
26.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Bez portów nie będzie offshore wind [wideo]

Przyszłość sektora offshore wind w Polsce zależy od adekwatnego rozwoju infrastruktury portowej – to jedna z głównych konkluzji, które wyraźnie wybrzmiały podczas Kongresu Polskie Porty 2030. Rozmawialiśmy z uczestnikami o kluczowych projektach inwestycyjnych oraz wyzwaniach, które należy zaadresować, aby stworzyć optymalne warunki dla budowy i utrzymania morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
24.06.2024

Morze możliwości. Jaka jest rola portów w transformacji energetycznej?

Porty mogą przyspieszyć transformację energetyczną poprzez dekarbonizację działalności portowej oraz transportu morskiego, przyczyniając się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju w wymiarze energetycznym.
24.06.2024

Polskie akcenty podczas Baltops 2024, największego ćwiczenia morskiego na Morzu Bałtyckim

Od 5 czerwca 50 okrętów różnych klas i typów, 45 śmigłowców i samolotów i 9000 żołnierzy z 20 państw bierze udział w cyklicznym ćwiczeniu z serii "Baltops". 14 czerwca Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę w Centrum Operacji Morskich-Dowództwie Komponentu Morskiego w Gdyni. Podczas spotkania Zwierzchnik Sił Zbrojnych zapoznał się z aktualną sytuacją w związku z trwającym przedsięwzięciem.
21.06.2024

Polskie porty w 2030. Dokąd płyniemy i jaki obrać kurs?

Kongres Polskie Porty 2030 otworzył dyskusję na temat tego jaką rolę będą spełniały polskie porty morskie w perspektywie 2040, a nawet 2050 r. Porty na świecie rozwijają się niezwykle dynamicznie, bo wymuszają to potrzeby globalizacji. Gospodarka polska coraz głębiej wkomponowuje się w światową i porty morskie mają w tym niepodważalny udział.
20.06.2024

Wrak sprzed 3,3 tys. lat odkryty na Morzu Śródziemnym

90 kilometrów od wybrzeży Izraela odkryto starożytny statek handlowy spoczywający od 3,3 tys. lat na głębokości 1,8 km. Przewoził setki amfor. Dwie z nich właśnie wydobyto - poinformowały w czwartek władze Izraelskiego Urzędu Starożytności (Israel Antiquities Authority - IAA).
20.06.2024

IMO chce stać na straży cyberbezpieczeństwa żeglugi

Międzynarodowa Organizacja Cyberbezpieczeństwa Morskiego (International Maritime Cyber Security Organisation) ma zająć się kwestiami zabezpieczenia gospodarki morskiej przed zagrożeniami sfery cyfrowej.
20.06.2024

GPH opuszcza giełdę. Modernizacja, prywatyzacja i sieciowanie w portach pasażerskich źródłem przewagi konkurencyjnej operatora

Global Ports Holding, czołowa firma zarządzająca portami i obsługująca porty pasażerskie będzie firmą prywatną. Global Yatirim Holding, większościowy akcjonariusz Global Ports Holding (GPH.L) zapowiedział, że wycofa firmę z londyńskiej giełdy.
20.06.2024

Kraje członkowskie uzgodniły 14. pakiet sankcji wobec Rosji

Po trwających ponad miesiąc negocjacjach kraje UE uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
20.06.2024

Korupcja na morskich szlakach. Nigerię kosztuje to 204 mln USD rocznie

Według duńskiej firmy analitycznej korupcja w morskim handlu Nigerii kosztuje to państwo 182,3 tys. USD przeciętnie za jedną dostawę morską. W raporcie szczegółowo opisano wyniki badania opracowanego przez firmę QBIS zajmującą się oceną skutków społeczno-gospodarczych korupcji w transporcie towarów drogą morską.
19.06.2024

Bardziej zrównoważona i odporna infrastruktura transportowa dzięki TEN-T

Rada Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Inwestycja ta ma znacznie zwiększyć możliwości UE w zakresie budowy zrównoważonej i odpornej sieci transportowej, łączącej jako kręgosłupa rynku wewnętrznego. Obejmuje to silne zachęty do promowania bardziej zrównoważonych rodzajów transportu, postępu cyfryzacji i poprawy multimodalności, a także łączenia różnych rodzajów transportu w ramach jednej podróży w europejskim systemie transportowym.
19.06.2024

Tytuł doktora honoris causa dla prof. Stanisława Gucmy

Senat Politechniki Morskiej w Szczecinie zdecydował o nadaniu prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Stanisławowi Gucmie tytułu doktora honoris causa.
18.06.2024

Od doświadczenia do nowoczesności. Współczesna idea SMART Portów

Przez dziesięciolecia branża portowa postrzegana była jako wyjątkowo stabilna w konserwatywnych poglądach. Ich podstawą są lata doświadczenia w zapewnieniu bezpiecznego i odpornego na zaburzenia sposobu funkcjonowania portów jako instytucji odgrywających ważną, choć dość tradycyjnie postrzeganą rolę w transporcie i logistyce dostaw.
18.06.2024

Bitwy morskie i walka z żywiołem. Niezwykła wystawa niderlandzkiego malarstwa marynistycznego już dostępna

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku podziwiać można największą i najbardziej wielowątkową wystawę niderlandzkiego malarstwa marynistycznego w Polsce: „Ci, którzy na statkach ruszyli na morze… Mistrzowie niderlandzkiego malarstwa marynistycznego XVII i XVIII w. w zbiorach polskich”. Narrację wystawy tworzą m.in. dzieła mistrzów takich jak Simon de Vlieger, Ludolf Bakhuizen, Jan i Julius Porcellisowie, Jan Abrahamszoon Beerstraaten, malarze z rodziny Willaertsów, Lieve Verschuier czy Thomas Heeremans – ich obrazy pochodzą ze zbior
18.06.2024

W nowym terminalu Orlenu można będzie załadować bunkierki na potrzeby trójmiejskich portów

Grupa ORLEN umacnia pozycję na rynku paliw żeglugowych. Istotnym elementem tego procesu są realizowane inwestycje jak budowa terminalu na Martwej Wiśle, której poziom zaawansowania przekroczył już 70 proc. Wraz z zakończeniem projektu ORLEN wprowadzi możliwość załadunku bunkierki do obsługi trójmiejskich portów. Dzięki specjalnej barce, jednostki będzie można zaopatrzyć w paliwa konwencjonalne i biopaliwa.
17.06.2024

Fracht FWO Polska z nowym biurem w Gdańsku

Fracht FWO Polska, część globalnej Grupy Fracht, 17 czerwca br. oficjalnie otworzyła nowe biuro w Gdańsku, na czele którego stanął Arkadiusz Torbicki, dyrektor oddziału. Działanie to związane jest z ekspansją i wzmocnieniem działań biznesowych spółki w obszarze biznesu kontenerowego.
17.06.2024

UE bez 14. pakietu sankcji na Rosję, w planach m.in. zakaz reeksportu LNG

Ambasadorowie krajów członkowskich co prawda zgodzili się w piątek na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, ale nie udało im się uzgodnić 14. pakietu sankcyjnego zawierającego m.in. zakaz reeksportu rosyjskiego LNG.
15.06.2024

Prezydent: bezpieczeństwo wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla Polski

Prezydent Andrzej Duda podkreślił w piątek w Gdyni, że zachowanie i bezpieczeństwo wybrzeża, portów i infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. W związku z trwającą na Bałtyku 53. edycją manewrów Baltops prezydent odwiedził Centrum Operacji Morskich.
14.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Trzeba myśleć o przyszłości

Przyszłość, i to wcale nieodległa, przyniesie polskim portom zmiany. Zmienią się struktury przeładunkowe, zmieni się sposób myślenia o łańcuchach dostaw, zmienią się potrzeby samych terminali, a nowe technologie usprawnią procesy, ale i wniosą nowe ryzyka. Uczestnicy II Kongresu Polskie Porty 2030 byli zgodni – polska branża portowa nie może osiąść na laurach.
14.06.2024

Małe porty liczą na duże zmiany – senatorowie obradowali w Kołobrzegu

Małe porty morskie, tak jak te o podstawowym znaczeniu, powinny zostać uznane za infrastrukturę krytyczną. Ich rozwój i przygotowanie do MEW, może przyspieszyć centralny fundusz, a Urzędom Morskim trzeba zwiększyć budżety na bieżące utrzymanie dostępności do portów. Takie postulaty padły w Kołobrzegu, podczas wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego Administracji Państwowej.
13.06.2024

Latarnie Gospodarki Morskiej 2024 wręczone

Tegoroczne nagrody Latarnie Gospodarki Morskiej znalazły swoich adresatów. Statuetki zostały wręczone podczas uroczystej gali wieńczącej pierwszy dzień drugiej edycji Kongresu Polskie Porty 2030.
12.06.2024

W rosyjskiej stoczni zwodowano małą korwetę rakietową serii znanej z porażek w wojnie z Ukrainą

W stoczni A.M. Gorki Zelenodolsk (Ak-Bars Shipbuilding Corporation) znajdującej się w stolicy Republiki Tatarstanu, Zielonodolsku, odbyła się ceremonia wodowania najnowszego małego okrętu rakietowego projekt 21631 Bujan-M, Stawropol. To kolejna jednostka z licznej serii określanej też jako małe korwety. Choć są zdolne do ataku z użyciem pocisków przeciwokrętowych Kalibr, mają złą sławę z racji na straty poniesione w wojnie z Ukrainą i skuteczność poniżej oczekiwań.
12.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. ESG w portach, terminalach i żegludze

Ostatnia dyskusja podczas tegorocznego Kongresu Polskich Portów 2030 skupiała się na temacie ESG w portach, terminalach i żegludze. Prelegenci byli przedstawicielami różnorodnych instytucji przez co goście mogli spojrzeć na temat w sposób wielowymiarowy.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Rośnie waga małych portów. Czy rząd to zauważy?

Polskie Porty to nie tylko wielka trójka portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki kraju. To również szereg mniejszych portów, nie będących własnością Skarbu Państwa. Wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej ich rola rośnie, choć borykają się one z problemami często wynikającymi z zaniedbań ze strony władz centralnych. Między innymi o nich rozmawiali eksperci podczas panelu poświęconego wpływowi portów na rozwój gmin i miast nadmorskich.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”

W ramach konferencji Kongres Polskie Porty 2030, odbył się niezwykle ważny panel dyskusyjny zatytułowany „Offshore Wind - logistyka MEW impulsem dla rozwoju portów i terminali”. Moderatorem tej dyskusji był Piotr Żeglarski, Business Development Manager w Seaway 7.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: Defence & Risk Management

Podczas Kongresu Polskie Porty 2030 zostało też omówione zagadnienie bezpieczeństwa infrastruktury morskiej oraz żeglugi. Pojawiają się nowe zagrożenia, a instytucje i firmy muszą brać pod uwagę różne, współczesne zagrożenia, przygotować się do zarządzania kryzysowego i wdrażać rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz ochrony obiektów podwójnego zastosowania.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: "Cyfrowe bliźniaki", IT w portach i terminalach

Drugiego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 odbył się panel "Sart Port, IT w portach i terminalach, Port 4.0, port w chmurze, cyfrowy bliźniak, 5G, IoT, AI. W jego trakcie przedstawiciele branży morskiej oraz IT dskutowali na temat cyfryzacji branży portowej i związanych z tym możliwości, szans jak i zagrożeń.
11.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: „Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?"

Na koniec pierwszego dnia drugiej edycji konferencji Kongres Polskie Porty 2030 odbył się panel dyskusyjny pod tytułem "Net-Zero. Zielona Transformacja w Portach - Mit czy Wyzwanie?", który zgromadził czołowych ekspertów i praktyków z branży portowej. Moderatorem panelu był Bogdan Ołdakowski, CEO Actia Forum, który sprawnie kierował debatą, stawiając trudne pytania i moderując dynamiczną wymianę poglądów.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030 "Terminale i zaplecze". Efektywne zarządzenie przepływem ładunków i infrastrukturą portową

Kwestia przeładunków, na co składa się eksport i import towarowy, to kluczowe zagadnienie funkcjonowania portów morskich. Podczas czwartego panelu na Kongresie Polskie Porty 2030 zaproszeni prelegenci reprezentujący m.in. terminale przeładunkowe dyskutowali na temat stanu branży, jej szans, wyzwań, bolączek oraz przyszłości.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030 „Budownictwo Infrastrukturalne i hydrotechniczne”. Inwestycje, planowanie, projektowanie, generalne wykonawstwo i zasoby

Dynamiczny rozwój branży morskiej nie może odbywać się bez odpowiedniego planowania ani odpowiedniego finansowania. Wiąże się to z współpracą firm oraz instytucji, które są zaangażowane w prowadzone inwestycje. Ich plany, prowadzone przedsięwzięcia, jak i wyzwania, były zagadnieniami poruszonymi podczas trzeciego panelu Kongresu Polskiego Porty 2030.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030. Power Safety & Security. Transformacja dzieje się na naszych oczach

Kolejną część programu pierwszego dnia Kongresu Polskie Porty 2030 rozpoczęło wystąpienie Marka Budzisza na temat rywalizacji między NATO i Rosją na Bałtyku. Następnie goście Mateusza Kowalewskiego rozmawiali o infrastrukturze krytycznej i bezpieczeństwie energetycznym.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030: „Strategy & Future”. Przed portami wyzwania, ale potrzeba kolei

Pierwsza dyskusja podczas tegorocznego Kongresu Polskie Porty 2030 poświęcona była potencjałowi i perspektywom najważniejszych portów w kraju. W wielowątkowej rozmowie wzięli udział ich reprezentanci, a poprowadził ją Mateusz Kowalewski.
10.06.2024

Ruszył Kongres Polskie Porty 2030

W Sopocie wystartowało najważniejsze wydarzenie polskiej branży portowej - organizowany przez wydawcę portalu GospodarkaMorska.pl Kongres Polskie Porty 2030. Około 750 uczestników weźmie udział w dwudniowej imprezie wypełnionej dyskusjami i prelekcjami.
10.06.2024

Kongres Polskie Porty 2030 startuje w Sopocie!

Już dziś w Sopocie ponad 700 uczestników weźmie udział w pierwszym dniu Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie organizowanego przez wydawcę GospodarkaMorska.pl. Czeka na nich zestaw prelekcji i branżowych dyskusji.
10.06.2024

Alaska ograniczy dzienną liczbę pasażerów statków wycieczkowych, którzy mogą odwiedzić Juneau

Urzędnicy ds. turystyki w Juneau na Alasce osiągnęli porozumienie z głównymi liniami wycieczkowymi w celu dalszego ograniczenia liczby pasażerów odwiedzających miasto. To kontynuacja wcześniejszych działań mających na celu zarządzanie napływem turystów, który według mieszkańców przytłacza miasto.
09.06.2024

Zakończyły się targi Posidonia w Grecji. Rekordowa edycja, polski pawilon oraz aktywny udział polskich firm

Ponad tydzień w Grecji odbywało się prawdziwe święto branży morskiej z mocnym polskim akcentem. 5 dni targów Posidonia z polskim pawilonem narodowym, polskie seminarium podczas drugiego dnia targów oraz szereg imprez towarzyszących z polskim udziałem, w tym regaty Posidonia Cup oraz bieg Posidonia Running Event. Z rekordową liczbą wystawców i bogatym programem konferencyjnym 28. edycja tego wydarzenia skupiła branżę morską z całego świata.
09.06.2024

Ukraińskie porty wracają do przedwojennych wyników

Zarząd Ukraińskich Portów Morskich poinformował, że w ciągu dziewięciu miesięcy od otwarcia korytarza morskiego udało się przywrócić przedwojenne wolumeny transportu i rozszerzyć zakres obsługiwanych ładunków, pomimo rosyjskich ataków na porty i infrastrukturę.
08.06.2024

Baltic Hub powiększa Polskę. Kamień węgielny wmurowany, pierwsze statki w przyszłym roku

Wczoraj, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę terminala T3 w Baltic Hubie większość zaproszonych gości po raz pierwszy miała okazję postawić stopę na zupełnie nowym terytorium kraju, które jeszcze kilkanaście miesięcy temu nie istniało.
06.06.2024

Strajki paraliżują argentyńskie porty

Od maja Argentyna jest paraliżowana przez strajki sprzeciwiające się polityce prezydenta Javiera Mileia. Kraj zmaga się z rosnącą inflacją i kryzysem gospodarczym, mającymi być efektem wolonorynkowych reform. W ich efekcie spadła wartość waluty i pogorszyła się sytuacja bytowa wielu osób, a także spadła jakość usług publicznych z racji na cięcia w tym sektorze. Kolejny strajk ogłosiły morskie związki zawodowe, grożąc paraliżem portów.
06.06.2024

Niemieckie okręty przekroczyły Kanał Panamski. Będą wykonywać zadania na Pacyfiku

Fregata FGS Baden-Württemberg (F222) i okręt zaopatrzeniowy FGS Frankfurt am Main (A1412) dotarły na Pacyfik w nocy z 1 na 2 czerwca, pokonując Kanał Panamski w ciągu ośmiu godzin. To element budowania niemieckiej polityki morskiej na dalekich akwenach, w ramach której siły Deutsche Marine odwiedzają porty i służą rozwijaniu partnerstwa morskiego i bezpieczeństwa.
06.06.2024

Firma Radiolex na Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie

Firma Radiolex osiągnęła kolejny sukces w branży, wprowadzając innowacyjny system konsol sterowniczych typu MBC, przeznaczony do modułowej zabudowy mostków nawigacyjnych na statkach i okrętach. To nowoczesne rozwiązanie jest efektem dwuletniego projektu, który otrzymał współfinansowanie z Unii Europejskiej. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy Radiolex podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie.
05.06.2024

Linie Lakeway Link oficjalnie powitane w OT Port Gdynia

Dziś w OT Port Gdynia oficjalnie zainaugurowano współpracę między terminalem a nowym przewoźnikiem: Lakeway Link.
05.06.2024

Posidonia 2024 - greckie rozdanie dla morskiego biznesu

W obecności premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, greckich i międzynarodowych ministrów, urzędników europejskich i prezesów wszystkich głównych międzynarodowych organizacji żeglugowych, Posidonia 2024 została oficjalnie zainaugurowana podczas ceremonii, która odbyła się w głównej sali konferencyjnej Athens Metropolitan Expo. Z rekordową liczbą wystawców i bogatym programem konferencyjnym 28. edycja tego wydarzenia ma skupiać branżę morską z całego świata.
04.06.2024

Grupa Unimot rozpoczęła działalność w zakresie fizycznych dostaw paliw żeglugowych w rejonie portów Szczecin, Świnoujście i Police

Kontynuując przyjęty plan rozszerzania działalności w obszarze dostaw paliw żeglugowych i realizując wcześniejsze zapowiedzi w tym zakresie, spółka Unimot Paliwa rozpoczęła działalność na rynku paliw żeglugowych w rejonie portów Szczecin, Świnoujście i Police. Było to możliwe dzięki szybkiej realizacji inwestycji w instalację przeznaczoną dla paliw bunkrowych w szczecińskim terminalu Unimot Terminale. Pierwsza zrealizowana w tym rejonie przez Grupę Unimot dostawa odbyła się 29 maja 2024 r. – w porcie w Szczecinie zabunkrowano jed
04.06.2024

Rosyjscy hakerzy chwalą się udanymi atakami na porty morskie

W ubiegłym tygodniu doszło do szeregu ataków hakerskich na różne instytucje w Europie. Pochodząca z Rosji grupa określająca się jako NoName057(16) wrzuciła na swój profil na portalu Telegram listę zaatakowanych stron internetowych i systemów. Wśród nich znalazły się należące do portów morskich.
04.06.2024

ETA.fm Podcast - podsumowanie tygodnia CW22'24 - Kolejne branżowe wydarzenia już na horyzoncie

Zapraszamy do odsłuchania nowego odcinka podcastu ETA.fm, który jest podsumowaniem kolejnego tygodnia 2024 [CW22'24] w żegludze morskiej. W tym odcinku prowadzący wspominają MeetUp, który odbył się w Gdańsku i prezentują kolejne branżowe wydarzenia.
04.06.2024

Przyszły tydzień branża morska rozpoczyna w Sopocie. W poniedziałek startuje Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Ostatnia szansa na rejestrację - https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja
03.06.2024

Arkadiusz Marchewka otwiera polski pawilon na targach morskich Posidonia w Grecji

Pokazujemy tu nasz potencjał, budujemy naszą markę jako profesjonalistów zajmujących się branżą morską - powiedział wiceminister infrastruktury RP Arkadiusz Marchewka, który otworzył w poniedziałek Polski Pawilon na Międzynarodowych Targach Morskich Posidonia w Grecji.
03.06.2024

Arkadiusz Marchewka: Obrót zbóż na zachodnim wybrzeżu jest bezpieczny

Informacja o sprzedaży elewatora zbożowego Andreas w Porcie Szczecin wywołała lawinę komentarzy. Artykuł opublikowany w "Rzeczpospolitej" skomentował w mediach społecznościowych sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
03.06.2024

Chińska firma zbuduje nowy terminal kontenerowy dla Gruzji nad Morzem Czarnym

Będąca jedynym oferentem w przetargu firma China Communications Construction Company (CCCC), będąca podmiotem podległym władzom w Pekinie, ma zbudować w nadmorskiej miejscowości Anaklia terminal kontenerowy, w którym mają być realizowane przeładunki wynoszące 600 000 TEU rocznie. Wiąże się to z ideą rozwoju sieci transportowej i przeładunkowej, łączącej Chiny i Europę. Gruzja chce być państwem, które będzie stanowiło ważny przystanek na tej trasie, jednocześnie zwiększając możliwości swojej branży portowej nad Morzem Czarnym.
31.05.2024

Port rybacki we Fromborku otwarty po modernizacji

W środę 29 maja w obecności wiceministra infrastruktury Arkadiusza Marchewki oficjalnie otwarto port rybacki we Fromborku po modernizacji, która trwała blisko 2,5 roku. Za inwestycję odpowiada Urząd Morski w Gdyni.
30.05.2024

ONE wprowadza zmiany w połączeniach do Portu Gdynia

Ocean Network Express wprowadza zmiany w realizowanych trasach związanych z transportem kontenerowym. Dotyczy to również tych mających swoje przystanki w gdyńskim porcie.
30.05.2024

Brytyjskie porty wzbogacą się o stacje ładowania statków elektrycznych

Peel Ports Group, drugi co do wielkości operator portowy w Wielkiej Brytanii, planuje stworzenie pierwszego ekologicznego korytarza żeglugowego między Wielką Brytanią a Irlandią. Inicjatywa ta, realizowana we współpracy z firmą NatPower Marine, obejmuje budowę komercyjnej sieci ładowania elektrycznego dla statków i pojazdów. Inwestycja w infrastrukturę ładowania, kosztująca około 127 milionów dolarów, obejmie osiem portów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
27.05.2024

CMB.TECH i Damen podpisały umowę na cztery holowniki napędzane wodorem

Współpraca dotycząca statków została podpisana przez CMB.TECH i Damen 23 maja w Albwardy Damen w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej zawarcie umowy w tej sprawie miało miejsce podczas 27. Międzynarodowej Konwencji Holowników i Ratowników (ITS) w Dubaju.
24.05.2024

Port Gdańsk. Generatory GE popłynęły do Azji

Trzy generatory wyprodukowane we Wrocławiu wyruszyły z Portu Gdańsk do Tajwanu. Ich transport nad morze i załadunek na statek były skomplikowaną operacją logistyczną.
23.05.2024

Baltic Business Forum: Metinvest dostrzega możliwości wzrostu efektywności tranzytu przez Polskę

Polska od ponad dwóch lat stanowi kluczowy węzeł dostaw towarów z Ukrainy do krajów UE drogą morską i lądową. Podczas 16. edycji Baltic Business Forum, w debacie gospodarczej zatytułowanej „Polska jako hub dla odbudowy Ukrainy - a co z blokadą granic?”, Yuliya Mezentseva, dyrektor logistyki w Metinvest Polska, podkreśliła pozytywne zmiany w organizacji tranzytu przez Polskę i potencjał dalszego wzrostu jego efektywności.
23.05.2024

Unimot wynajmuje terminal LPG w niemieckim Wilhelmshaven

Grupa Unimot wynajęła terminal LPG w niemieckim Wilhelmshaven, by przygotować się na embargo na dostawy rosyjskiego LPG od grudnia 2024 r. - poinformowała spółka w środę. Port sąsiadujący z terminalem może przyjąć gazowce o dwukrotnie większej pojemności niż polskie porty - dodano.
22.05.2024

Ukraiński eksport zbóż najwyższy od początku wojny

W kwietniu tego roku ukraiński eksport zboża i nasion oleistych osiągnął 6,6 mln ton, co jest najwyższym poziomem od początki wojny z Rosją i pokazuje zdolność Ukrainy do eksportu przez utworzony przez nią korytarz na Morzu Czarnym - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
22.05.2024

Polskie porty na Breakbulk Europe w Rotterdamie

Od 21 do 23 maja w Rotterdamie, mieście z największym portem nad Morzem Północnym, odbywają się targi targi branży cargo i transportu morskiego Breakbulk Europe. Na terenach kompleksu wystawowego ponad 600 wystawców przedstawia swoje najnowsze rozwiązania w zakresie ładunków projektowych i breakbulk. Wśród nich nie zabrakło także reprezentantów polskich portów.
22.05.2024

Piotr Gorzeński, prezes Portu Gdynia, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
21.05.2024

Obserwowali porty? Oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji stanęli przed sądem

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył w poniedziałek proces Maksyma L. i Uladzislaua P., których prokuratura oskarża o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i szpiegostwo na rzecz Rosji. Członkowie grupy instalowali kamery przy trasach kolejowych, obserwowali lotniska i porty morskie.
20.05.2024

Małe porty morskie apelują do rządu o utworzenie Funduszu Portowego

Reprezentanci Związku Małych Portów Morskich chcą utworzenia rządowego Funduszu Portowego, który miałby wesprzeć inwestycje i projekty przekraczające możliwości samorządów i Urzędów Morskich: - Tylko centralny fundusz może realnie wpłynąć na zaplanowany i spójny rozwój naszych portów – przekonują autorzy wspólnego apelu.
19.05.2024

Po modernizacji nabrzeże Chorzowskie gotowe do pracy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA konsekwentnie poprawia dostęp do portu Szczecin w rejonie Basenu Kaszubskiego. Kolejnym krokiem przybliżającym do zakończenia inwestycji w tym rejonie jest gotowość do pracy, po gruntownej modernizacji Nabrzeża Chorzowskiego.
18.05.2024

Jak kształtuje się konkurencyjność polskich portów morskich?

Wiek XIX i XX zrewolucjonizował rynek transportu morskiego. Upowszechnienie kontenerów zmieniło oblicze globalnego handlu i ułatwiło transport międzynarodowy i globalizację. Polskie porty morskie odgrywają kluczową rolę całym układzie transportu morskiego w Polsce, stanowiąc bramy dla handlu międzynarodowego. Porty mogą przyjmować nawet największe jednostki pływające. Artykuł ma na celu omówienie konkurencyjności polskich portów morskich w Europie.
17.05.2024

Chiny na energetycznym kursie. Skorzystają porty i morski transport

Obecnie Chiny zamieszkuje 18% światowej populacji, zużywa 26% światowej energii pierwotnej, emituje 33% światowego CO2 związanego z energią i jest zdecydowanie wiodącym krajem w instalacji odnawialnych źródeł energii. Transformacja energetyczna w Chinach ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Chin i powodzenia globalnej transformacji energetycznej – podkreślają eksperci DNV, autorzy raportu „Energy Transition Outlook China 2024”.
16.05.2024

Nowojorskie terminale czeka modernizacja

Władze Nowego Jorku przymierzają się do znaczącej modernizacji tamtejszych terminali. Docelowo mają one tworzyć nowoczesny port morski i centrum społeczności.
15.05.2024

Bornholm jednak bez wielkiego offshore? Jest płytko

Port w Rønne na duńskiej wyspie Bornholm, będącej stosunkowo blisko planowanych polskich morskich farm wiatrowych na Bałtyku, może być jednak zbyt płytki, by obsługiwać duże dostawy komponentów.
15.05.2024

Taka noc zdarza się raz w roku! Narodowe Muzeum Morskie otwiera po zmroku sześć oddziałów

Tajemnicze ślady łap na pokładzie żaglowca, zabytkowe samochody, sekrety szkutniczego rzemiosła i noc w dawnym helskim kościele – oddziały Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Gdyni, Tczewie i Helu szykują wyjątkową Noc Muzeów! Wieczorem 18 maja będzie można zwiedzić statek-muzeum „Dar Pomorza”, Centrum Konserwacji Wraków Statków, Muzeum Wisły oraz Muzeum Rybołówstwa.
15.05.2024

Andrzej Bojanowski, prezes MTG, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
14.05.2024

OSW: niemieckie porty morskie są w kryzysie, notują spadki przeładunków

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie; od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, w 2023 roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad - ocenili analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
14.05.2024

Charles Baker, dyrektor generalny Baltic Hub, zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030

W dniach 10-11 czerwca w Sopocie odbędzie się druga edycja Kongresu Polskie Porty 2030. Ogólnopolska konferencja skoncentrowana na sektorze portów i terminali, transporcie i logistyce morskiej, bezpieczeństwie, budownictwie i energetyce morskiej na stałe weszła do kalendarza branży i po raz kolejny będzie jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie.
12.05.2024

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

– Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.
09.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

Czy Gdańsk stanie się centrum energetycznym?

- Najważniejsze jest to abyśmy wzmacniali polskie porty infrastrukturalnie. Mają bowiem kluczowe znaczenie dla przewozu ładunków, również w kontekście odbudowy Ukrainy. Wojna się kiedyś skończy – podkreśliła Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W ocenie ekspertów budowa efektywnej infrastruktury transportowej w Europie Centralnej wymaga współpracy międzynarodowej oraz zaangażowania środków publicznych i prywatnych zapewniając nie tylko rozwój gospodarczy, ale również bezpi
09.05.2024

Posidonia 2024 z wszechstronnym programem konferencji

Posidonia 2024, najbardziej prestiżowa wystawa żeglugi na świecie, rozpocznie się 3 czerwca i potrwa do 7 czerwca w Ateńskim Expo Metropolitan. To tydzień pełen seminariów i konferencji, na których liderzy branży omówią spektrum kluczowych tematów kształtujących przyszłość żeglugi. Nie zabraknie tam również polskiego akcentu.
08.05.2024

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
08.05.2024

Niemieckie porty w kryzysie, a strategia ich ratowania rozczarowuje

Niemieckie porty morskie znajdują się w kryzysie. Od lat ich wolumeny przeładunków są coraz niższe, a w ubiegłym roku spadły do poziomu sprzed dwóch dekad. Przez osłabienie konkurencyjności, problemy strukturalne, zaniedbania w zakresie modernizacji i rozbudowy infrastruktury liniowej (głównie kolejowej), a także digitalizacji czy automatyzacji porty RFN tracą klientów – zarówno rodzimych, jak i zagranicznych – na rzecz rywali z państw sąsiednich.
07.05.2024

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Ruszają prace nad dokumentacją na potrzeby nowego toru podejściowego do Świnoujścia

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie m.in. studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminalu obsługującego wielkie kontenerowce.
06.05.2024

Rekordowy kwartał w Naftoporcie. Rekord spodziewany też na koniec roku

I kwartał w gdańskim terminalu Naftoport został zamknięty rekordowym wynikiem 9,8 mln ton przeładowanych paliw oraz ropy naftowej.
06.05.2024

Port Singapur i jego sieć logistyczna na fali wzrostów. Z polskim udziałem Baltic Hub

94,8 mln TEU przeładunków w terminalach całego świata i 2023 r. zakończony sprzedażą usług w wysokości 7 mld dol. brutto – to syntetyczna informacja raportu rocznego PSA za 2023 r. Wynik interesujący, bo swój wkład ma tu również Baltic Hub, w którym PSA ma 40% udziałów.
06.05.2024

Port morski – zainwestujesz albo wypadniesz z rynku. 80 mld euro potrzebne od zaraz

Porty EU muszą zainwestować 80 mld euro w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli chcą utrzymać konkurencyjną pozycję w globalnych łańcuchach logistycznych – wynika z najnowszego raportu ESPO. Inwestować trzeba w infrastrukturę i suprastrukturę, w nabrzeża i akwatoria, infrastrukturę przemysłową i logistyczną oraz ich otoczenie. Nie można oszczędzać w wydatkach na marketing i ludzi.
04.05.2024

Turcja ogłasza blokadę handlową z Izraelem

Turcja ogłasza zawieszenie handlu z Izraelem do czasu osiągnięcia trwałego rozejmu w Strefie Gazy i zapewnienia swobodnego przepływu pomocy humanitarnej, jak poinformował minister handlu Omer Bolat. Decyzja ta, podjęta w odpowiedzi na "nieprzejednane stanowisko" Izraela, obejmuje zarówno import, jak i eksport wszystkich produktów, które jeszcze w ubiegłym roku osiągnęły łączną wartość obrotu 6,8 mld USD.
03.05.2024

Iran będzie korzystał z portów morskich na Kubie

Iran będzie korzystał z portów morskich Kuby; celem jest rozwój infrastruktury na wyspie i pogłębienie współpracy z państwami Morza Karaibskiego - podały w środę media w obu krajach. Relacje Iranu i Kuby zacieśniły się w ostatnich miesiącach.
01.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Do prokuratury w Szczecinie wpłynęło zawiadomienie dot. nieprawidłowości w zarządzie portów

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – przekazał we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie Piotr Wieczorkiewicz. Dotyczy ono m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem.
30.04.2024

Nigeria bierze się za porty, inwestuje w nie Maersk

Duński gigant A.P. Moller-Maersk ogłosił, że zamierza zainwestować 600 mln dolarów w infrastrukturę portową w Nigerii. Zbiega się to z informacją, że Zarząd Portów Nigerii planuje szeroko zakrojony program modernizacyjny.
30.04.2024

W 2023 r. obrót ładunków w polskich portach wzrósł o 14,3 proc.

Obrót ładunków w polskich portach w 2023 r. wzrósł o 14,3 proc. rdr - podał w poniedziałek GUS. Zmniejszył się za to ruch pasażerski oraz liczba towarów transportowanych przez polskich przewoźników. Z danych Urzędu wynika, że spadła ilość poławianych w Bałtyku ryb, natomiast zwiększyły się połowy dalekomorskie.
29.04.2024

USA wysyła grupę bojową z lotniskowcem na czele w rejon wschodniego Morza Śródziemnego

Lotniskowcowa Grupa Uderzeniowa Dwight D. Eisenhower (IKECSG) przybyła 26 kwietnia do wschodniej części Morza Śródziemnego w związku z planowanym rozmieszczeniem, które zapowiadał Departament Obrony USA.
29.04.2024

Grupa Unimot podpisała z Peninsula Petroleum Limited list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie fizycznych dostaw paliwa żeglugowego w polskich portach

Unimot Paliwa – spółka z Grupy Unimot, podpisała list intencyjny z Peninsula Petroleum Limited dotyczący współpracy firm w zakresie dostaw paliwa żeglugowego w portach w Gdańsku i Gdyni.
29.04.2024

Polskie rolnictwo potrzebuje agroportów

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na kolejny sezon, i w związku z tym potrzebne jest coraz szybsze tempo wywożenia – mówi Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Część ekspertów zastanawia się jednak nad długofalowym uzasadnieniem takich inwestycji.
29.04.2024

Rail Baltica wkładem w nowoczesny transport towarowy dla krajów nadbałtyckich

Od 2014 roku jest rozwijane przedsięwzięcie, mające połączyć kilka państw Europy Wschodniej, aby zapewnić lepszy transport towarowy. Na modernizacji kolei państw nadbałtyckich szczególnie mają zyskać porty morskie, gdyż pozwoli to sprawniej wywozić ładunki z terminali, zapewniając tym samym wydajniejsze przeładunki. Istniej pilna potrzeba stworzenia nowoczesnej infrastruktury kolejowej o europejskim standardzie, która pomoże integracji krajów bałtyckich z europejską siecią transportową i rynkiem zachodnioeuropejskim.
27.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Alarm dla portów. Potrzebna aktywizacja przemysłu Unii Europejskiej

Porty niemieckie, belgijskie i holenderskie alarmują: Europo, połącz siły, aby chronić przemysł. Zmniejszenie przeładunków w portach Morza Północnego sprawiło, że zarządy portów zjednoczyły siły i zaczęły wołać o pomoc instytucje UE. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednią pomoc dla portów. Trzeba ratować europejski przemysł, bo to on stanowi o kondycji portów położonych w otoczeniu serca i płuc europejskiego przemysłu energetycznego, chemicznego i stalowego.
26.04.2024

Kontenerowce wracają do portu w Odessie

Do portu w Odessie wpłynął pierwszy kontenerowiec realizujący bezpośrednie połączenie z Chin, co miało miejsce po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Informację potwierdzają dane z serwisu Marinetraffic.
25.04.2024

W skład floty PŻM wszedł nowy statek, Polsteam Koprowo

Polska Żegluga Morska (Polsteam) ma nowy statek. To m/s Polsteam Koprowo, nazwany tak na cześć jeziora, znajdującego się na Wyspie Wolin. Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ Polsteam Koprowo to tzw. jeziorowiec, a więc statek wymiarami przystosowany do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
25.04.2024

Jak chronić morskie szlaki komunikacyjne? Szkolenie Okrętowej Grupy Zadaniowej 3. FO

Odpieranie ataków z powietrza, patrolowanie czy osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych są częścią z długiej listy zadań, z którymi mierzą się załogi okrętów największego związku taktycznego polskiej Marynarki Wojennej, 3. Flotylli Okrętów. Kilka jednostek brało udział w scenariuszach ćwiczebnych celem utrzymania gotowości załóg do działania zgodnie z przeznaczeniem.
24.04.2024

Port Elbląg liczy na większy przeładunek

Morski port w Elblągu ma plan rozwoju wart prawie 200 mln złotych. Zdobycie funduszy na jego realizację będzie wymagało jednak renegocjacji programu unijnego - informuje wtorkowy "Puls Biznesu".
23.04.2024

Singapur na czele miast morskich świata. Gdańsk w morskiej 40-tce

Singapur, a za nim Rotterdam, Londyn, Szanghaj i Oslo, to wiodące miasta morskie, wynika z badań przeprowadzonych przez DNV i Menon Economics. Raport „Leading Maritime Cities” (LMC). Kilka nowych miast znalazło się w tym roku w pierwszej pięćdziesiątce: Shenzhen, Madryt, Gdańsk, Dżudda i Neapol, zajmując odpowiednio 23., 29., 39., 43. i 45. miejsce. Dla Gdańska to sukces, znaleźć się w tak prestiżowym gronie.
22.04.2024

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.
18.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nieruchomości portowych

Nie budzi wątpliwości kontrola przez państwo czynności cywilnoprawnych dot. nieruchomości w ramach infrastruktury krytycznej - wynika z środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za konstytucyjny wymóg zgody ministra na przeniesienie użytkowania wieczystego w obrębie portu.
17.04.2024

Grupa OTL z dużym wzrostem z działalności portowej

W roku 2023 Grupa OTL odnotowała znaczący wzrost przychodów o 30% rok do roku, osiągając imponujący poziom 592,3 mln zł. Dodatkowo, zysk netto wzrósł o 13,5%, docierając do poziomu 158 mln zł, podczas gdy zysk EBITDA wyniósł 191,6 mln zł, co oznacza wzrost o 32,3% rok do roku. Te wyniki są efektem solidnego wzrostu we wszystkich segmentach działalności Grupy: przychody z działalności spedycyjnej wzrosły o 39%, z portowej o 25,7%, kolejowej o 26,5%, a hydrotechnicznej o 15,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Raport PIE: spadek zawinięć statków do polskich portów

W I kwartale 2024 r. liczba zawinięć do polskich portów zmniejszyła się o 10,3 proc. r/r - poinformował w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Ten spadek wynika przede wszystkim ze spowolnienia gospodarczego, szczególnie widocznego w imporcie pod koniec 2023 r. - wyjaśniono.
16.04.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście jest jednym z partnerów II Kongresu Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dn. 10-11 czerwca w Sopocie.
16.04.2024

Morze Śródziemne. Turystyka od Cabo Verde, po Wenecję i Istambuł

Morze Śródziemne i wschodni Atlantyk oraz morza przyległe to akweny niezwykle atrakcyjne dla turystów korzystających z rejsów wycieczkowych. To drugi co do wielkości rynek cruisów na świecie, z 21,5% udziałem w rynku i miejscem docelowym ponad 7 mln pasażerów rocznie.
15.04.2024

Polskie porty morskie wygenerowały 9,2 mld zł dla Skarbu Państwa. Czy koncepcja Trójportu jeszcze zwiększy te liczby?

Znajdujące się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu terminale przeładunkowe wygenerowały w 2023 roku 9,92 mld zł przychodu dla Skarbu Państwa z tytułu VAT, cła i akcyzy. Eksperci wskazują, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego i realizacja tzw. Trójportu może jeszcze te wpływy zwiększyć.
14.04.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.