• <

Alaska ograniczy dzienną liczbę pasażerów statków wycieczkowych, którzy mogą odwiedzić Juneau

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Alaska ograniczy dzienną liczbę pasażerów statków wycieczkowych, którzy mogą odwiedzić Juneau

Partnerzy portalu

Urzędnicy ds. turystyki w Juneau na Alasce osiągnęli porozumienie z głównymi liniami wycieczkowymi w celu dalszego ograniczenia liczby pasażerów odwiedzających miasto. To kontynuacja wcześniejszych działań mających na celu zarządzanie napływem turystów, który według mieszkańców przytłacza miasto.

Juneau, stolica stanu z populacją 32 255 mieszkańców, w miesiącach letnich gości nawet 21 000 turystów dziennie z wycieczkowców. W ubiegłym roku Alaska obsłużyła ponad 1,6 miliona pasażerów wycieczkowców, a w 2023 roku liczba ta ma wzrosnąć do 1,7 miliona.

W 2024 roku wprowadzono limit pięciu statków dziennie, co nie zmniejszyło jednak liczby turystów, gdyż przewiduje się, że w tym roku miasto obsłuży rekordowe 660 rejsów.

Zgodnie z warunkami umowy ogłoszonej w tym tygodniu główne linie wycieczkowe zgadzają się na koordynację swoich rozkładów, aby ograniczyć liczbę turystów do 16 000 dziennie od niedzieli do piątku i 12 000 w soboty.

Limit zacznie obowiązywać dopiero w 2026 roku, ponieważ branża turystyczna stwierdziła, że linie będą potrzebować czasu na dostosowanie rozkładów oraz że umożliwi to innym miastom południowo-wschodniej Alaski przygotowanie się na potencjalne skutki.

Alexandra Piece, dyrektor Biura Informacji Turystycznej w Juneau, nazwała umowę kompromisem, który pozwoli na kontrolowanie liczby turystów przy jednoczesnym utrzymaniu działalności gospodarczej.

Mieszkańcy domagają się dalszych ograniczeń, w tym zakazu przyjmowania statków z ponad 250 pasażerami w soboty. Podkreślają, że miasto mogłoby lepiej zarządzać wpływem turystyki, zwłaszcza że większość doków należy do miasta.

Juneau, podobnie jak inne turystyczne miejscowości na całym świecie, stara się balansować między interesami mieszkańców a potrzebami gospodarki turystycznej. Miejsca takie jak Bar Harbor, Key West, Amsterdam, Barcelona i Wenecja również wprowadziły różne ograniczenia dla wycieczkowców.

Linie wycieczkowe obiecują koordynować rozkłady, aby zmniejszyć liczby megastatków w porcie jednocześnie, lecz ich liczba stale rośnie, co sprawia, że porty mogą spodziewać się dalszego wzrostu liczby codziennych gości.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.