• <

Port Gdańsk. Generatory GE popłynęły do Azji

jm

23.05.2024 18:35

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Trzy generatory wyprodukowane we Wrocławiu wyruszyły z Portu Gdańsk do Tajwanu. Ich transport nad morze i załadunek na statek były skomplikowaną operacją logistyczną.

W poniedziałek przy nabrzeżu Dworzec Drzewny w Porcie Gdańsk na statek załadowano specyficzny ładunek: trzy generatory przeznaczone do elektrowni Taichung na Tajwanie. To jedna z największych i najpotężniejszych elektrowni na świecie. Nowe generatory wypłynęły do Azji w ładowni 166-metrowego statku Lisa. Operację przeładunku koordynował Port Gdański Eksploatacja.

Generatory zostały wyprodukowane we wrocławskiej fabryce GE. Do Gdańska, na bocznicę nabrzeża Dworzec Drzewny przyjechały na specjalnym wagonie burtowym. Za ich rozładunek z wagonów, złożenie na placu składowym, a następnie dostarczenie pod burtę statku odpowiedzialna była firma Port Consultants, specjalizująca się m.in. w tego typu operacjach. Pracownicy firmy wykorzystali specjalną mobilną suwnicę hydrauliczną Lift System o udźwigu 725 ton, by załadować generatory na 24-osiowym zestawie SPMT (Self-Propelled Modular Transporter; samobieżny transporter modułowy). Za jego pomocą ładunek podróżował po nabrzeżu i dotarł pod statek.

Następnie generatory zostały załadowane do ładowni frachtowca Lisa. Posłużył do tego jeden z dwóch statkowych dźwigów o udźwigu 400 ton (jednostka posiada jeszcze jeden, mniejszy dźwig 120-tonowy w części dziobowej). Każdy z generatorów ważył 378 ton.

Lisa to 166-metrowy statek o nośności 19 tys. ton. Jednostka należy do floty firmy SAL Heavy Lift, specjalizującej się w transporcie morskim ładunków ciężkich i project cargo. Jednostka pływa pod flagą Madery i została oddana do eksploatacji w 2011 roku.


Więcej na temat polskich portów morskich już 10 i 11 czerwca, podczas II edycji Kongresu Polskie Porty 2030. Zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Sopocie! REJESTRACJA ONLINE


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.