• <

Wynik wyszukiwania - "general electric" - Wiadomości

Kolejna wizyta ITS Luigi Rizzo w Porcie Gdynia. Włoska fregata chroni polskie wybrzeże

Kolejny raz w polskim porcie pojawił się okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który od stycznia wykonuje zadania wsparcia obrony przeciwlotniczej Polski jak i ochrony wschodniej flanki NATO w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Fregata regularnie pojawia się w Gdyni i Świnoujściu, miała okazje także ćwiczyć z polskimi siłami morskimi.
13.05.2024

Dwa patrolowce za miliard euro. Fincantieri zawiera intratną umowę z Indonezją

Włoski koncern i Ministerstwo Obrony Indonezji podpisały kontrakt o wartości 1,18 miliarda euro w ramach współpracy zainicjowanej przez resort obrony z Włoch na dostawę dwóch wielozadaniowych patrolowców. To kolejna duża, międzynarodowa umowa związana z modernizacją indonezyjskich sił morskich.
05.04.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Do Polski przybył pierwszy z zamówionych samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340

Ze Szwecji przyleciała pierwsza z dwóch zamówionych maszyn, które będą wykonywały zadania patrolowe nad polskim wybrzeżem oraz Morzem Bałtyckim. Nowoczesna jednostka ma wzmocnić możliwości sił zbrojnych w zakresie wczesnego ostrzegania, wykrywania zagrożeń i wspierania działań wojsk lądowych oraz marynarki wojennej.
06.03.2024

Niemiecki i grecki okręt wchodzą na Morze Czerwone. Rozpoczyna się praktyczny wymiar operacji "Aspides"

Dwie fregaty, niemiecka FGS Hessen (F221) i grecka Hydra (F-452) wchodzą na Morze Czerwone, aby ochraniacz żeglugę przed atakami ze strony jemeńskich bojowników Huti. Tym samym rozpoczyna się fizyczny wymiar operacji EUNAVFOR "Aspides". Misja okrętów pod auspicjami Unii Europejskiej jest wkładem w tworzenie bezpieczeństwa transportu morskiego w zagrożonym rejonie.
27.02.2024

ITS Luigi Rizzo ponownie w Porcie Wojennym Gdynia. Okręt kontynuuje misję ochrony Bałtyku

W Gdyni od 25 lutego kolejny raz można zobaczyć włoską fregatę ITS Luigi Rizzo (F595). Od stycznia wykonuje zadania w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Jest to trzeci okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare), który działa na Morzu Bałtyckim, zapewniając m.in. ochronę przeciwlotniczą polskiego wizyta.
26.02.2024

Niemiecka fregata będzie ochraniać żeglugę na Morzu Czerwonym

Na obecnie jeden z najbardziej newralgicznych akwenów na świecie weszła fregata FGS Hessen (F221). W ramach międzynarodowej misji pk. EUNAVFOR pod auspicjami Unii Europejskiej będzie ochraniać żeglugę w rejonie, zagrożonej przede wszystkim atakami ze strony jemeńskich Huti.
12.02.2024

Pierwsza wizyta tego włoskiego okrętu w Świnoujściu. ITS Luigi Rizzo strzeże polskiego wybrzeża

Do Portu Wojennego Świnoujście weszła włoska fregata typu Carlo Bergamini, ITS Luigi Rizzo (F595). To pierwsza wizyta tego okrętu w miejscu stacjonowania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wykonuje on misję wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża i wschodniej flanki NATO jako trzecia jednostka Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) w ramach misji pk. "Brilliant Shield".
02.02.2024

"Miecznik" po grecku. Ateny planują zakup najpotężniejszych fregat na świecie

Ministerstwo Obrony Grecji ogłosiło nowe, ambitne plany zakupowe, przy współpracy z USA, mające zmodernizować siły zbrojne kraju. Obok już realizowanych przedsięwzięć pojawiła się idea zakupu nowoczesnych fregat typu Constellation. W ten sposób trzon marynarki wojennej państwa stanowiłyby najnowocześniejsze i najsilniejsze jednostki dostępne w swojej klasie.
30.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia wróciła do Włoch. Pół roku spędziła na Bałtyku, w tym chroniąc polskie wybrzeże

Okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) który od lipca do stycznia brał udział w misji pk. "Brilliant Shield", powrócił do kraju. Wykonywał misję ochrony wschodniej flanki NATO, wspierając także obronę przeciwlotniczą wybrzeża Polski. Był drugą jednostką, która prowadziła te działania. Wcześniej był to niszczyciel ITS Caio Duilio, obecnie jest to ITS Luigi Rizzo.
26.01.2024

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł ITS Luigi Rizzo. Nastąpiła wymiana włoskich okrętów na Morzu Bałtyckim

To już drugi raz, gdy jednostki Marina Militare wymieniają się w związku z zadaniami wykonywanymi w ramach misji pk. "Brilliant Shield". Po blisko pół roku obecności nad Bałtykiem pożegnano ITS Antonio Marceglia, którą zastąpił bliźniaczy ITS Luigi Rizzo.
15.01.2024

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia spędzi święta w Porcie Wojennym Gdynia

Kolejny raz w Gdyni można zobaczyć obecny od lipca tego roku na polskich wodach okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare). Choć faktycznie stale wykonuje misję pk. "Brilliant Shield", to najbliższy czas spędzi w świątecznej atmosferze. Jest to także okazja do rozwijania bliskich relacji z polskimi marynarzami.
22.12.2023

Baltic Power Europejską Transakcją Roku 2023

Agencja Project Finance International ogłosiła laureatów tegorocznych nagród PFI. W kategorii "transakcja roku" wyróżniono Baltic Power - projekt morskiej farmy wiatrowej realizowany wspólnie przez Orlen i Northland Power.
21.12.2023

Włochy dołączają do misji ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym i wysyłają w tym celu fregatę

Zainaugurowana przez USA międzynarodowa misja pk. "Prosperity Sentinel" wiąże się ze zwiększeniem obecności sił morskich na zagrożonym przez bojowników akwenie. Morze Czerwone, będące trasą prowadzącą do Kanału Sueskiego, jest kluczowe do utrzymania bezpiecznej żeglugi oraz łańcucha dostaw dla różnych sektorów gospodarki. Kolejne kraje deklarują wysłanie wsparcia celem zapewnienie realizacji tego przedsięwzięcia, a nawet już wysyłają swoje siły. W tej sytuacji okręty są najszybciej dostępnym rodzajem sił zbrojnych.
21.12.2023

Gigantyczne komponenty elektrowni gazowej przeładowane w Porcie Gdańsk [wideo]

Do powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły, zbudowane w fabrykach General Electric w Szwajcarii i Holandii, kolejne części turbozespołu. Wirnik generatora, wirnik części niskoprężnej turbiny parowej oraz moduł podgrzewania paliwa gazowego ważą łącznie ponad 200 ton. Na plac budowy zostały dostarczone z gdańskiego portu drogą kołową.
11.12.2023

ITS Antonio Marceglia w Gdyni. Okręt kontynuuje misję na polskich wodach

Do Portu Wojennego Gdynia ponownie weszła fregata typu typu Carlo Bergamini. Od lipca realizuje zadanie wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża, wykonując też obowiązki w zakresie ochrony żeglugi i bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.
06.12.2023

Kolejne części turbozespołu do elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce przeładowywane w Porcie Gdańsk

Do budowanej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej dotarły z fabryk General Electric w Szwajcarii i Niderlandach kolejne części turbozespołu, ważące łącznie ponad 200 ton, w tym wirnik generatora i moduł podgrzewania paliwa gazowego - podała Energa z Grupy Orlen.
06.12.2023

Sen Indii o potędze morskiej? Władze planują wydać niemal 5 mld dolarów na lotniskowiec

Zabezpieczenie interesów państwa na morzu oraz stworzenie sobie pozycji istotnego gracza na arenie międzynarodowej jest powodem istotnych modernizacji indyjskich sił zbrojnych. Władze w Nowym Delhi planują wzmocnić marynarkę wojenną poprzez zakup lotniskowca, dzięki czemu kraj ma osiągnąć istotną przewagę w obliczu rywalizacji z Chinami.
01.12.2023

Fincantieri woduje fregatę Spartaco Schergat. To dziewiąta jednostka z międzynarodowej serii FREMM w Marina Militare

Uroczystość wodowania odbyła się w stoczni Riva Trigoso we włoskiej Genui. Budowany w ramach francusko-włoskiej współpracy okręt wpisuje się w cel stoczni stworzenia uniwersalnej platformy bojowej, możliwej do dostosowania do potrzeb zamawiającego oraz wykonywanych zadań. W ten sposób ma reprezentować najnowsze rozwiązania w zakresie rozwoju sił morskich na miarę XXI wieku.
28.11.2023

Wizyta niemieckiej fregaty FGS Mecklenburg-Vorpommern w Porcie Gdynia

W związku z trwającymi na Bałtyku ćwiczeniami sił okrętowych NATO mają miejsce regularne wejścia jednostek należących do państw wchodzących w skład sojuszu. Dziś do gdyńskiego portu wszedł okręt wchodzący w skład Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine). Aktualnie znajduje się przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego do Gdyni powróciła fregata rakietowa ORP Gen. Kazimierz Pułaski, wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów. Także bierze udział w sojuszniczych ćwiczeniach pk. Joint Warrior.
10.11.2023

Morska energetyka wiatrowa. Biznesplany do rewizji

Morska energetyka wiatrowa znalazła się na głębokiej wodzie i boryka się z niespotykanymi dotąd trudnościami w obliczu rosnących kosztów. Wiodący operatorzy na tym zmonopolizowanym rynku ogłaszają po trzech kwartałach niespotykane dziury w budżetach. Już pojawiły się głosy o konieczności ratowania firm przez rządy i naciski na drenowanie kieszeni konsumentów przemysłowych i detalicznych.
05.11.2023

Marynarka Wojenna Włoch podsumowuje trzy miesiące misji okrętu na Bałtyku, w tym w ramach obrony polskiego wybrzeża

Fregata rakietowa ITS Antonio Marceglia (F597) opuściła 25 października br. port w Rydze, wracając do pełnienia służby na Morzu Bałtyckim, wspierając bezpieczeństwo morskie i obronę przeciwlotniczą w ramach operacji pk. "Brilliant Shield". Wpisuje się to w ochronę "wschodniej flanki" NATO, gwarantując ochronę szlaków żeglugowych i wybrzeży państw należących do sojuszu.
25.10.2023

Polska fregata wyrusza poza Bałtyk. Dołączy do ćwiczeń "w gronie wojowników"

ORP Gen. Kazimierz Pułaski wyruszył dziś z Portu Wojennego Gdynia i udał się na Morze Północne, by wziąć udział w międzynarodowym ćwiczeniu morskim pk. "Joint Warrior", organizowanym przez morskie siły zbrojne Wielkiej Brytanii.
16.10.2023

Saab zaprezentował samolot systemu nadzoru dla polskich sił powietrznych

Saab zaprezentował pierwszy samolot wczesnego ostrzegania w powietrzu Saab 340 (Airborne Early Warning, AEW) klientowi podczas ceremonii w Linköping, 29 września br. Wydarzenie miało miejsce zaledwie dwa miesiące po złożeniu przez Polskę zamówienia na dwie jednostki tego rodzaju.
04.10.2023

Marynarka Wojenna Włoch wciela do służby duży patrolowiec z najnowszej serii okrętów

W stoczni Fincantieri we włoskim Muggiano odbyła się 27 września br. uroczystość przekazania siłom morskim trzeciego okrętu patrolowego, ITS Raimondo Montecuccoli (P432). Jest trzecią, z zaplanowanych szesnastu, jednostek z serii Thaon di Revel, przeznaczonych do ważnych zadań w zakresie obrony wód terytorialnych i interesów państwa na Morzu Śródziemnym. To w obliczu kryzysu migracyjnego stawia marynarkę wojenną (Marina Militare) w obliczu nowych wyzwań.
29.09.2023

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

W stambulskiej stoczni odbyła się, 23 września br., uroczystość przekazania Marynarce Wojennej Pakistanu korwety PNS Babur (280).
25.09.2023

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia ponownie z wizytą w Porcie Wojennym Gdynia

Okręt wykonujący zadanie wzmocnienia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża w ramach umowy między szefami resortów obrony Polski i Włoch odwiedził kolejny raz miejsce stacjonowania 3. Flotylli Okrętów. Była to okazja do wymiany doświadczeń w związku z wykonywanymi zadaniami i przedsięwzięciami w ramach NATO.
12.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

Włoska fregata pierwszy raz w Świnoujściu. Spotkanie marynarskich kadr dowódczych

Fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597) jest drugim okrętem Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) wykonującym zadanie wspierania obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz weszła do Portu Wojennego Świnoujście, gdzie spędziła kilka dni, co pozwoliło jej oficerom i marynarzom zaznajomić się z tym miejscem oraz poznać stacjonującą tam 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.
07.08.2023

Pakistan wzmacnia swój morski potencjał i woduje czwartą korwetę

Przyszła korweta PNS Tariq (283) została zwodowana na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). To czwarta jednostka proj. PN MILGEM, oznaczonej także jako typ Babur.
03.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

Wizyta dwóch włoskich okrętów w Porcie Wojennym Gdynia

Do gdyńskiego portu kolejny raz przybywa niszczyciel Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) ITS Caio Duilio (D 554). 24 lipca towarzyszyła mu tym razem również bratnia fregata ITS Antonio Marceglia (F 597). Wizyta ma także charakter roboczy i służy odpoczynkowi marynarzy oraz uzupełnieniu zapasów.
24.07.2023

Rankiem do Portu Gdynia weszła niemiecka fregata FGS Bayern

Kolejny raz do polskiego portu wszedł okręt państwa należącego do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Tym razem jest to jednostka należąca do Deutsche Marine, która już parokrotnie pojawiała się w Gdyni.
07.07.2023

Do Portu Gdynia wszedł USS Roosevelt

Kolejny okręt US Navy zawitał do Gdyni. Tym razem jest to niszczyciel typu Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG-80). Wizyta ma charakter roboczy i potrwa do jutra. W tym czasie załoga będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy.
04.07.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Okręty Stałego Zespołu NATO w Gdyni

Przy wejściu do Portu Gdynia zaroiło się od okrętów. Od godzin porannych do niego oraz do Portu Wojennego Gdynia wchodzą kolejne jednostki znajdujące się w składzie Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group 1, SNMG-1). Wizyta ma charakter roboczy. Członkiem grupy jest polska fregata rakietowa ORP Gen. Tadeusz Kościuszko.
26.05.2023

Włochy wysyłają niszczyciel, aby strzegł polskiego wybrzeża

W trakcie swojej wizyty we Włoszech minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że okręt Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) przybędzie 20 maja na Bałtyk celem obrony m.in. terytorium Polski. W ten sposób ma także wzmocnić morski potencjał NATO w tym regionie.
18.05.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

USS Arleigh Burke ponownie zawitał do Gdyni

W godzinach porannych 11 lutego do Portu Gdynia wszedł amerykański niszczyciel rakietowy USS Arleigh Burke (DDG-51). Trwająca do niedzieli wizyta miała charakter roboczy, a jej celem było uzupełnienie zapasów i odpoczynek załogi.
12.02.2023

Chińczycy idą za ciosem i prezentują turbinę wiatrową o mocy 16 MW

Chiński producent komponentów wiatrowych Goldwind we współpracy z chińskim partnerem przemysłowym China Three Gorges Corporation zaprezentował morską turbinę wiatrową o mocy 16 MW. Zgodnie z projektami instalacja ma mieć średnicę wirnika sięgającą 252 metrów, natomiast wysokość piasty wyniesie 146 metrów.
01.12.2022

Pierwsza morska farma wiatrowa we Francji została oddana do użytku

Trzech inwestorów EDF Renewables, Enbridge i CPP Investments – poinformowało o tym, że pierwszy francuski projekt wiatrowy na morzu, Saint-Nazaire, jest już w pełni operacyjny. Farma wiatrowa o mocy 480 MW zapewni energię dla 700 tys. gospodarstw domowych. 23 listopada w Saint-Nazaire we Francji odbyło się oficjalne otwarcie instalacji.
29.11.2022

Pracownicy General Electric chcą więcej „zielonych” etatów

Portale branżowe informują, że pracownicy zatrudnieni w General Electric mieli zebrać się w Nowym Jorku, aby zaprotestować przeciwko redukcji etatów i braku wzrostu płac w związku z inflacją. Chcą więcej działań koncernu na rzecz miejsc pracy w m.in. obszarze offshore wind.
30.10.2022

Chiński producent turbin wiatrowych chce podbić Amerykę Południową

Chiński producent turbin wiatrowych Goldwind depcze zachodnim producentom po piętach, inwestując w nowe fabryki turbin wiatrowych. Tym razem kolejna ma powstać w Brazylii.
27.10.2022

Stocznia Safe. "Od 15 lat budujemy dla offshore, ale zagranicznego. Polska nie ma armatorów koordynujących jego budowę"

Ile i jakich statków potrzeba do budowy polskiego offshore, jakie są szanse na to, że zabiorą się za to polskie biura projektowe i stocznie, oraz na ile realny jest udział polskiego local content w tych inwestycjach? O to pytamy przedstawicieli stoczni Safe z Gdańska.
28.07.2022

Czyja turbina będzie największa i kto stanie na podium? [ANALIZA]

Początek XXI wieku stanowi przełom w energetyce wiatrowej. Z każdym miesiącem słychać doniesienia o coraz to nowszych technologiach czy innowacjach, w których prześcigają się światowi gracze sektora – aby produkować więcej i bardziej wydajnie. Główny nacisk branży w świetle kryzysu klimatycznego i nowych regulacji prawnych kładziony jest na „zielone aspekty” w tym recykling po zakończeniu cyklu, komponenty i ich sposób pozyskiwania, coraz mniejszą ingerencję w morski ekosystem czy przechodząc do wielkości turbin i ich wysokości
09.06.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
02.06.2022

Największy port świata wraca do normalności – czy łańcuchy dostaw również podążą za tym trendem? [ANALIZA RAPORTU, WIDEO]

Szanghaj powoli wychodzi z wyczerpującej blokady COVID-19, która praktycznie unieruchomiła miasto od marca. Chociaż port w Szanghaju, który obsługuje jedną piątą chińskiego transportu morskiego, działał przez cały czas, to jego przepustowość była znacznie ograniczona. Wiele przesyłek zostało odwołanych, przełożonych lub przekierowanych do innych chińskich megaportów, takich jak Ningbo-Zhousan.
29.05.2022

Vestas ostrzega! Wojna na Ukrainie przyczyni się do spowolnienia w branży offshore

Największy na świecie producent turbin wiatrowych Vestas potwierdził negatywny wpływ wojny z Rosją na Ukrainie na branżę. Firma obniża prognozę zysków pomimo rosnącego popytu, odnotowując w pierwszym kwartale – stratę większą niż przewidywano.
03.05.2022

Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking

Według najnowszego raportu ośrodka badawczego BloombergNEF (BNEF), w ubiegłym roku branża energetyki wiatrowej odnotowała kolejny rekord w zakresie turbin wiatrowych oddanych do użytku. Ich łączna moc zainstalowana w 2021 roku po raz drugi z rzędu osiągnęła poziom prawie 100 GW. Niekwestionowanym liderem wśród producentów pozostaje Vestas. Duży spadek odnotował amerykański General Electric.
29.03.2022

Przekop Mierzei Wiślanej na finiszu. Jak wpłynie na turystykę? Pytamy samorządowców i ekspertów

Określana najbardziej widowiskową inwestycją w Polsce zmierza ku końcowi. Jeszcze w tym roku mają popłynąć pierwsze statki przez kanał po przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga morska nie tylko skróci wiele tras, ale i znacząco wpłynie na lokalny krajobraz turystyczny. O to, jakie nadzieje w związku z inwestycją widzą dla siebie m.in. Frombork, Elbląg, Sztutowo i Krynica Morska, zapytaliśmy włodarzy miejscowości. Głos oddaliśmy również ekspertom z urzędu i naukowcom.
26.02.2022

Witkowski: rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej - 7 mld zł na inwestycje

Mijający rok 2021 był rekordowy dla gospodarki morskiej, na inwestycje, które są już realizowane, przeznaczono 7 mld zł, a przeładunki były na poziomie ok. 110 mln ton - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
30.12.2021

Indie. Pierwszy lotniskowiec zbudowany w tym kraju przechodzi próby morskie [WIDEO]

Pierwszy hinduski lotniskowiec zbudowany w Indiach, Vikrant, wyruszył w drugą rundę prób morskich. Ponad 20 lat od rozpoczęcia planowania i po licznych opóźnieniach w budowie, oczekuje się, że lotniskowiec zostanie oddany do użytku w 2022 roku, prawdopodobnie skoordynowany z rządowymi planami uczczenia 75-lecia niepodległości Indii w 2022 roku.
09.11.2021

Dania szuka sposobu na drugie życie łopat turbin wiatrowych

Duńczycy są jednym z liderów rozwoju OZE w Europie. Już dzisiaj pozyskują 48 proc. energii elektrycznej z wiatru, ale mają ambicje, aby do końca dekady ten udział wyniósł 70 proc. Do tego czasu konieczne będzie opracowanie zaawansowanych modelu demontażu i recyklingu starych łopat turbin wiatrowych. Rząd Danii jest otwarty na współpracę z organizacjami pozarządowymi w celu rozwiązania tego trudnego problemu.
25.10.2021

Materiały termoplastyczne mogą poprawić wytrzymałość zmęczeniową turbin wiatrowych

Naukowcy z amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) od kilku lat badają możliwość wykorzystania termoplastycznych materiałów kompozytowych w turbinach wiatrowych, ale dopiero teraz zaczęli sprawdzać jak zachowują się one pod wpływem wody. Po raz pierwszy w historii, łopaty wykonane z kompozytów termoplastycznych, które mogą zrewolucjonizować przemysł energetyki morskiej, są testowane na dużą skalę w turbinie pływowej.
18.09.2021

GE Renewable Energy wybuduje fabrykę łopat wiatrowych w Teesside. Jest zgoda

Spółka GE Renewable Energy poinformowała, że otrzymała od lokalnych władz planistycznych oficjalną zgodę na budowę zakładu produkcji łopat do morskich elektrowni wiatrowych w Teesside. Realizacja inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku.
17.09.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Największa na świecie morska farma wiatrowa u wybrzeży Wielkiej Brytanii - SSE Plc i Equinor ASA planują sprzedać udziały

Morskie farmy wiatrowe, jedne z najbardziej wydajnych i najlepszych odnawialnych źródeł energii cieszą się rosnącym popytem ze strony inwestorów finansowych i głównych firm energetycznych. Zainteresowanie to wynika w dużej mierze z potencjalnych planów dywersyfikacji działalności oraz potencjalnych przychodów.
20.03.2021

U wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie największa na świecie farma wiatrowa

Brytyjska firma SSE oraz norweski koncern energetyczny Equinor zdobyli finansowanie na wielki projekt offshore na wschodnim wybrzeżu Anglii. Jego częścią będą wielkie jak wieżowce turbiny, zdolne wyprodukować 5 proc. brytyjskiego zapotrzebowania na energię elektryczną.
30.11.2020

Pozwolenie na budowę bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra

Jest pozwolenie na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra (Zachodniopomorskie). Obie jednostki będą miały łączną moc na poziomie około 1400 MW.
03.11.2020

Olbrzymia turbina parowa popłynie z Elbląga do USA

Wkrótce z Portu Elbląg w daleką podróż wyruszy 150-tonowa turbina parowa firmy General Electric. Turbina została już załadowana na "morski ponton", na którym przedostanie się do portu w Gdyni. Stamtąd popłynie już do Stanów Zjednoczonych.
15.10.2020

V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”

Wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii to cele V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12-13 października br. Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza. Współorganizatorami są: Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz S
08.10.2020

Raport: w Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego

W Polsce działa ponad 1,5 tys. firm z udziałem kapitału amerykańskiego, które zatrudniają ok. 267 tys. pracowników, a po uwzględnieniu zatrudnienia pośredniego – nawet 309 tys. osób - wynika z raportu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i KPMG w Polsce.
23.06.2020

Bitwa o miano największej morskiej turbiny wiatrowej nabiera rozpędu

Siemens Gamesa Renewable Energy SA, hiszpański producent turbin wiatrowych, ma zbudować największą na świecie turbinę wiatrową.
19.05.2020

Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra

Umowę na przyłączenie do sieci przesyłowej nowo budowanych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra podpisały spółka PGE GiEK i Polskie Sieci Elektroenergetyczne – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa PGE GiEK. To kolejny krok do realizacji inwestycji.
08.04.2020

Zmarł Jack Welch - prezes amerykańskiego giganta General Eletrics

W wieku 84 lat zmarł Jack Welch, który przekształcił General Electric w najcenniejszą spółkę publiczną w Stanach Zjednoczonych
02.03.2020

Naimski: jesteśmy otwarci na zagranicznych inwestorów chcących inwestować w offshore w Polsce

Jesteśmy otwarci na inwestorów zagranicznych zamierzających inwestować w projekty offshore w Polsce - powiedział podczas piątkowego spotkania z sekretarzem handlu USA pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
14.02.2020

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.
11.02.2020

Prezydent o inwestycji w Elektrowni Dolna Odra: wielki krok w rozwoju polskiej energetyki

To wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (Zachodniopomorskie).
30.01.2020

ARP S.A. łączy siły z General Electric

Agencja Rozwoju Przemysłu i General Electric będą rozwijać możliwości produkcyjne i usługowe w sektorze nowoczesnych źródeł energii. Spółki podpisały w tej sprawie list intencyjny. Umowa zakłada w szczególności współpracę w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych i projektów fotowoltaicznych w Polsce.
17.01.2020

GE i Polimex-Mostostal wybudują dla PGE dwa bloki na gaz za 3,7 mld złotych

PGE wybrała ofertę GE i Polimex-Mostostal na budowę dwóch bloków gazowych o łącznej mocy 1400 MWe w Elektrowni Dolna Odra. Wartość oferty na budowę wynosi 3,7 mld zł netto, zawarcie kontraktu jest planowane do końca lutego 2020 r.
04.01.2020

W ciągu najbliższych lat w USA powstaną największe na świecie turbiny wiatrowe

Hiszpańska firma użyteczności publicznej Iberdrola chce zbudować morskie turbiny wiatrowe o mocy co najmniej 14 megawatów każda - podała agencja Bloomberga. Największe jak dotąd wiatraki, mają zacząć generować prąd około 2025 r. m.in. na farmach w USA.
09.12.2019

Ogromne turbiny GE trafią na największą morską farmę wiatrową na świecie

General Electric podpisała kontrakt na dostarczenie swoich 260-metrowych turbin Haliade-X dla morskiej farmy wiatrowej powstającej u wybrzeży Anglii. Projekt farmy jest autorstwa SSE Plc i Equinor ASA.
02.10.2019

Największe na świecie turbiny wiatrowe zmierzają na amerykańskie wody

Najwyższe turbiny o największej mocy na świecie zmierzają do Stanów Zjednoczonych. Duński Orsted planuje wykorzystać te 12-megawatowe olbrzymy w projektach morskich farm wiatrowych u wybrzeża Maryland i New Jersey. 260-metrowe turbiny zostały wykonane przez General Electric Co.
19.09.2019

Generator dla elektrowni jądrowej w Kanadzie w Porcie Gdynia

Na plac składowy przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych rozładowany został stojan generatora typu 60WT35S o wadze 353 t, który przetransportowany został z wrocławskiej fabryki General Electric Power (GE) na teren terminalu OT Port Gdynia specjalistycznym wagonem kolejowym 32-osiowym typu „Schnabel car”.
19.03.2019

GE Day w ramach Akademii Przemysłów Morskich

W najbliższy wtorek, tj. 11.12.2018 r. Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej organizuje wydarzenie pt. GE Day w ramach Akademia Przemysłów Morskich (APM). Jest to spotkanie z przedstawicielami Baker Hughes, a GE Company w Polsce.
07.12.2018

Wartsila zaprezentowała SceneScan, pierwszy beztargetowy czujnik laserowy dla morskich farm wiatrowych

SceneScan Monopole jest pierwszym czujnikiem laserowym opracowanym do stosowania na morskich farmach wiatrowych, gdzie wyeliminowano potrzebę instalowania stałych celów odbijających światło.
17.11.2018

Adam Asnyk w Porcie Gdynia. Zobacz załadunek olbrzymich urządzeń (foto, wideo)

M/v Adam Asnyk w Gdyni. Na statku Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok przy Nabrzeżu Stanów Zjednoczonych trwa załadunek kluczowych elementów nowoczesnej elektrowni węglowej na Filipinach. Projekt ten pozwoli zmniejszyć niedobór mocy w tym kraju.
22.05.2018

Amerykański niszczyciel w Porcie Gdynia. Robi wrażenie (foto, wideo)

USS Farragut w Porcie Gdynia. Amerykański niszczyciel rakietowy zawinął tam w piątek o godzinie 16:00. Przy Nabrzeżu Francuskim pozostanie do niedzieli. Jednostki nie można zwiedzać.
27.04.2018

PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku

PKN Orlen planuje do końca czerwca oddanie do użytku wybudowanego w zakładzie głównym tej spółki w Płocku bloku energetycznego, gazowo-parowego – poinformował Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy płockiego koncernu ds. planowania i raportowania.
26.04.2018

PKN Orlen i konsorcjum GE porozumiały się ws. bloku energetycznego we Włocławku

W ramach rozliczenia kontraktu z PKN Orlen konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska wdroży m.in. rozwiązania z zakresu digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy bloku gazowo-parowego o mocy 463 MWe we Włocławku.
28.03.2018

Na WOiO panie przodują, czyli wyniki Konkursu ABS Scholarships Award 2017

Po raz piąty amerykański towarzystwo klasyfikacyjne (American Bureau of Shipping - ABS) przyznało 3 stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG na sumę 7500 dolarów amerykańskich.
13.11.2017

Adamczyk: Rząd wspiera dobre decyzje, które gwarantują rozwój gospodarczy

Możecie liczyć na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera dobre decyzje, gwarantujące rozwój gospodarczy. Interesuje nas współpraca z podmiotami, które liczą się w przestrzeni gospodarczej – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
06.11.2017

Statek Sv. Apostol Andrey przypłynął do Gdyni po olbrzymie generatory (foto, wideo)

Sv. Apostol Andrey w gdyńskim porcie. Statek przypłynął po olbrzymie generatory. Do ich załadunku trzeba było użyć największego dźwigu pływającego w Polsce.
15.05.2017

Konferencja technologiczna „Perspektywy przemysłu naftowo-gazowego do roku 2025” w Engineering Design Center w Warszawie

27 kwietnia 2017 roku Engineering Design Center (EDC) w Warszawie będzie gościć przedstawicieli środowisk rządowych, naukowych i biznesowych podczas konferencji "Perspektywy przemysłu naftowo-gazowego do roku 2025". Na spotkanie został zaproszony wicepremier Mateusz Morawiecki.
24.04.2017

Moduł największej w kraju turbiny dotarł do Opola

Moduł największej w kraju turbiny już w Opolu. Jego przeładunek odbył się w poniedziałek w Parku Przemysłowym Metalchem. Element będzie teraz składowany w firmie Famet, gdzie poczeka na montaż w Elektrowni Opole.
28.03.2017

Fabryka elementów offshore pod Szczecinem zmienia właściciela

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie duńskiej firmy LM Wind Power przez amerykański koncern General Electric. LM Wind to globalny lider w produkcji łopat do wiatraków. Jeden z zakładów LM Wind jest zlokalizowany w Goleniowie pod Szczecinem.
21.03.2017

Moduł największej w Polsce turbiny parowej dotarł do Szczecina (wideo)

Moduł największej w kraju turbiny już w Szczecinie. Przypłynął z Gdańska statkiem Saturn, a w weekend w Szczecińskim Parku Przemysłowym odbył się jego przeładunek. Teraz element turbiny popłynie Odrą do Opola.
20.03.2017

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska (foto, wideo)

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.
16.03.2017

GE Day już w najbliższą środę

W najbliższą środę, tj. 18.01.2017 r., Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa (WOiO) Politechniki Gdańskiej organizuje wydarzenie pt. GE Day w ramach Akademii Przemysłów Morskich (APM). Jest to spotkanie z przedstawicielami EDC GE Oil & Gas.
16.01.2017

15 000 dolarów dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Po raz czwarty amerykański towarzystwo klasyfikacyjne (American Bureau of Shipping - ABS) przyznał 3 stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, każdy po 5.000 dolarów.
11.07.2016

Spotkanie z przedstawicielami oil and gas

Zapraszamy wszystkich chętnych do Audytorium Sipowicza Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
12.01.2016

Zamet Industry S.A. rozwija współpracę ze światowymi potentatami w ramach afrykańskich projektów wydobywczych

Notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, polska spółka Zamet Industry S.A., przyjęła od GE Oil & Gas zamówienie na realizację podwodnych komponentów do wydobycia gazu dla projektu w Ghanie. Wartość zamówienia wynosi 1,4 mln funtów brytyjskich (GBP). To kolejne w ostatnich tygodniach duże zamówienie, które spółka będzie realizować w ramach projektów wydobywczych realizowanych u wybrzeży Afryki.
18.06.2015

Przemysł okrętowy potrzebuje ludzi – rozmowa z profesorem Januszem Kozakiem, Dziekanem Wydziału Okrętownictwa i Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej

Janusz Kozak: Przemysł okrętowy potrzebuje ludzi i wiem, że mamy dla kogo uczyć. Na wysokie statystyki zatrudnienia ma wpływ także współpraca naszego wydziału z przedsiębiorcami. Przedstawiciele przemysłu są współpracą zainteresowani, a studenci często znajdują pracę zanim jeszcze ukończą naukę.
25.05.2015

Upływa termin zgłoszeń na Edison Engineering Development Program

Wydział Oceanotechniki i Okrętnictwa Politechniki Gdańskiej przypomina, że z dniem 3 kwietnia upływa termin naboru na program EEDP, prowadzony przez firmę General Electric.
24.03.2014

Podsumowanie Konferencji CLIMAX ON-SITE MACHINING SOLUTIONS

Tegoroczna, a zarazem pierwsza edycja konferencji CLIMAX On-Site Machining Solutions zgromadziła w jednym miejscu przedstawicieli wielu sektorów gospodarki. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest firma CLIMAX Portable Machine Tools Sp. z o.o., polski oddział międzynarodowej grupy CLIMAX specjalizującej się od wielu lat w dostarczaniu usług i produktów z zakresu obróbki mobilnej.
26.11.2013

Politechnika Gdańska zacieśnia więzy z biznesem morskim

Politechnika Gdańska od lat współpracuje z General Electric- jedną z najbardziej znaczących, międzynarodowych korporacji w naszym kraju. Działająca w 130 krajach grupa przedsiębiorstw funkcjonuje w wielu obszarach gospodarki- od produktów i usług lotniczych, poprzez usługi finansowe, tworzywa sztuczne, specjalistyczny sprzęt medyczny, aż po urządzenia do wytwarzania energii oraz największej sieci telewizyjnej. W ramach współpracy między władzami PG a koncernem, korporacyjni specjaliści podzielą się swoją wiedzą i doświadcz
01.07.2013

Wyjątkowe studia na PG. Praca po nich gwarantowana

Politechnika Gdańska jest jedyną uczelnią w Polsce, która kształci studentów w nowej specjalności: technologie podwodne. Do 12 lutego trwa nabór.
04.02.2013

Politechnika Gdańska otwiera kierunek z General Electric

Politechnika Gdańska i firma General Electric uruchamiają nową specjalność studiów magisterskich w zakresie podwodnych technologii dla przemysłu naftowego. Jest to pierwsza taka specjalność w Polsce. Ok. 30 studentów naukę rozpocznie już w lutym br.
11.01.2013

TECHNOLOGIE PODWODNE nowa specjalność kierunku OCEANOTECHNIKA już od lutego 2013 roku na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej przy współpracy i pod patronatem General Electric Polska otwiera nową specjalność „Technologie podwodne (Subsea Technology)” na studia II stopnia, Kierunek Oceanotechnika.
04.01.2013

Zamet Industry prezentuje dobre wyniki i rozwija sprzedaż eksportową

Zamet Industry SA – wiodący producent wielkogabarytowych urządzeń przemysłowych – wypracował po trzech kwartałach 2012 roku skonsolidowany zysk netto w wysokości 23,7 mln zł, o ponad 74% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przychody ze sprzedaży Grupy wyniosły 130,2 mln zł, z czego 91,8 mln zł stanowią przychody ze sprzedaży eksportowej. Wzrost ten został zrealizowany głównie poprzez zwiększenie wolumenu sprzedaży w sektorze offshore.
19.11.2012

Robot inspektorem turbin wiatrowych?

Najnowszy wynalazek konstruktorów z General Electric – zaawansowany, wyposażony w wysokiej jakości kamerę wideo robot – umożliwi bieżącą inspekcję działających turbin wiatrowych. Urządzenie, za pomocą mikrofalowego skanera, będzie w stanie błyskawicznie wykryć nawet mikroskopijne uszkodzenia struktury materiału.
19.10.2012

Światowy transport zmienia swoje oblicze

Ograniczenia zakresu przewozów, rozwój usług o większej wartości dodanej, skupienie się na rozwoju usługi „ostatniej mili”, a przede wszystkim uwzględnianie zrównoważonego rozwoju - to niektóre z najsilniejszych tendencji, jakie następują w transporcie. Z pewnością przyspieszył je kryzys.
04.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.