• <

Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra

ew

08.04.2020 16:05 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra

Partnerzy portalu

Umowa na przyłączenie do sieci przesyłowej bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra - GospodarkaMorska.pl

Umowę na przyłączenie do sieci przesyłowej nowo budowanych bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra podpisały spółka PGE GiEK i Polskie Sieci Elektroenergetyczne – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa PGE GiEK. To kolejny krok do realizacji inwestycji.

"Podpisanie umowy z PSE jest kolejnym krokiem w realizacji projektu budowy niskoemisyjnych bloków energetycznych w Elektrowni Dolna Odra" – poinformowała w środę rzeczniczka prasowa PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sandra Apanasionek.

Dodała, że spółka wypełniła tym samym niezbędny warunek zapewnienia możliwości wyprowadzenia mocy z bloków do sieci przesyłowej Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz zapewnienia dla nowych jednostek zasilania rezerwowego.

"Nowe bloki gazowo-parowe będą spełniały najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w zakresie emisji; projekt pozwoli na ograniczenie emisji CO2 z elektrowni Grupy o ok. 2-3 mln ton rocznie" – wskazała rzeczniczka.

Lider konsorcjum wykonawczego inwestycji, General Electric, ogłosił też zamówienie na zakup dwóch turbin gazowych oraz dwóch turbin parowych. PGE GiEK podpisała także umowę ze spółką Gaz-System na przyłączenie elektrowni do sieci gazowej.

Projekt budowy bloków energetycznych realizuje konsorcjum firm w składzie General Electric (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal, które wygrało przetarg na zaprojektowanie, dostawę budowę i montaż oraz uruchomienie i przekazanie do eksploatacji dwóch bloków gazowo-parowych wraz z pełną infrastrukturą podziemną. Wyprodukowana w nowych jednostkach energia elektryczna ma zaspokoić potrzeby energetyczne ok. miliona gospodarstw domowych oraz pozwolić na zwiększenie stabilizacji sieci lokalnej.

Wartość kontraktu, razem z 12-letnią umową serwisową, to ok. 4,7 mld zł netto. Wyposażenie technologiczne dla tego projektu wyprodukowane zostanie – jak zapowiedziano - w polskich fabrykach GE w Elblągu i Wrocławiu.

Przekazanie do eksploatacji nowych bloków energetycznych planowane jest na grudzień 2023 r.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.