• <

Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korweta z Turcji dla Pakistanu. PNS Babur idzie do zamawiającego

Partnerzy portalu

Fot. MW Pakistanu

W stoczni w Stambule odbyła się wczoraj, 23 września 2023, uroczystość przekazania pakistańskiej marynarce wojennej korwety PNS Babur (280) projektu MILGEM (określanego też jako typ Ada). To największy kontrakt zagraniczny tureckiego przemysłu obronnego w zakresie sprzedaży okrętów. W sumie Pakistan ma otrzymać cztery jednostki,  przy czym dwie powstają w Turcji, a pozostałe w pakistańskiej stoczni w Karaczi.

Na początku sierpnia tego roku informowaliśmy o wodowaniu przyszłej korwety PNS Tariq (283), co odbyło się na terenie stoczni Karachi Shipyard & Engineering Works (KS&EW). Przedsięwzięcie jest efektem współpracy pakistańsko-tureckiej, co wynika z faktu, że budowane okręty są oparte na platformie okrętowej Ada, będącej niejako towarem eksportowym branży okrętowej z Turcji. Stąd tak samo w Pakistanie, jak i w Turcji, w wydarzeniu wzięli udział wysocy rangą urzędnicy państwowi z obu państw, a także członkowie wyższej kadry oficerskiej Pakistańskiej Marynarki Wojennej i przedstawiciele branży stoczniowej. Wśród gości byli m.in. minister obrony Turcji  Yasar Güler i jego pakistański odpowiednik Anwar Ali Hayder.

- Biorąc pod uwagę, że współpraca i solidarność między przyjaznymi i sojuszniczymi krajami stała się ważniejsza niż kiedykolwiek w tym coraz bardziej niestabilnym globalnym środowisku bezpieczeństwa, współpraca przemysłu obronnego ma również ogromne znaczenie. Niezwykle ważne projekty MILGEM realizowane w tym kontekście są wielkim atutem dla Turcji i Pakistanu, dwóch krajów aktywnych w swoim regionie i szanowanych na świecie - podkreślił Yasar Güler.

Dla władz tureckich rozwijana współpraca z Pakistanem ma ważne znaczenie z racji na rozwój rodzimego przemysłu stoczniowego. Prace nad kolejnymi okrętami proj. Ada świadczy tu o stworzeniu "tureckiego towaru eksportowego", który można z powodzeniem oferować innym krajom, zarówno poprzez budowę ich w Turcji, jak i przez sprzedaż licencji oraz transfer technologii. Przemawiając podczas ceremonii, minister obrony Turcji podkreślił, że jednoczesna budowa czterech korwet i dwóch morskich okrętów patrolowych w stoczniach w Stambule i Karaczi w ramach projektu MİLGEM była pierwszą tak dużą w historii jego kraju i przemysłu obronnego. Dodał też, że wpływa to na zacieśnianie przyjaznych relacji oraz współpracę z Pakistanem we wszystkich dziedzinach gospodarczych oraz politycznych. Przemysł obronny staje się tu "jednym z najważniejszych filarów współpracy"

Okręty typu Babur są obecnie najbardziej zaawansowanymi technologicznie nawodnymi platformami bojowymi w siłach morskich Pakistanu. Kontrakt na budowę czterech korwet został podpisany między Ministerstwem Produkcji Obronnej Pakistanu a turecką firmą M/s ASFAT w 2018 roku. Głównym wykonawcą programu jest firma ASFAT Inc. należąca do tureckiego Ministerstwa Obrony. Prace stoczniowe rozpoczęły się 11 marca 2019 roku. Oczekuje się, że dostawy okrętów, które będą w stanie wykonywać wszystkie rodzaje zadań wojskowych, od obrony przeciwpowietrznej (Anti-Aircfraft Warfare, AAW) do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), będą realizowane w półrocznych odstępach, począwszy od sierpnia 2023 roku. Wtedy to służbę ma rozpocząć PNS Babur (F 280). Kolejne mają być PNS Badr (F281), PNS Khaibar (F282) i PNS Tariq (F283).

Nowe korwety mają 108,8 metra długości i wyporność sięgającą do niemal 2900 ton. Załoga ma liczyć 93 marynarzy z możliwością dokoptowania dodatkowych 40, w zależności od misji. Napęd ma zapewnić kombinowany system gazowo-dieslowy (Combined diesel and gas, CODAG), zapewniający prędkość nawet 27-31 węzłów. Zasięg działania ma wynosić 3 500 mil morskich, a autonomiczność sięgać do 15 dni. Układ napędowy składa się z dwóch silników wysokoprężnych MTU 16V 595 TE90 oraz turbiny gazowej General Electric LM2500. Całkowita moc napędu wynosi 31 600 KW. W ich wyposażeniu ma znajdować się m.in. system zarządzania walką (Combat Management System) CMS) Havelsan Genesis Advent, radary Aselsan SMART-S Mk2 S-Band 3D, Aselsan ALPER LPI, Aselsan AKREP (kontroli ognia), system nawigacji Northrop Grumman LN-270 INS/GPS, sonar Meteksan Yakamos, elektrooptyczny system nadzoru Aselsan SeaEye-Ahtapot, system poszukiwania i śledzenia w podczerwieni (IRST) Aselsan PIRI, łącze danych MilSOFT Naval Information Exchange System (NIXS) C4I i wabiki Aselsan ARES-2NC Radar ESM. Podstawowe uzbrojenie okrętów to działo morskie 76 mm OTO Melara, system artyleryjski obrony bezpośredniej 35 mm Aselsan Gokdeniz oraz dwa zdalne stanowiska uzbrojenia 25 mm Aselsan STOP. Ponadto korwety mają być możliwe do wyposażenia w broń dedykowaną do zwalczania zagrożeń w każdej domenie. Wśród nich jest 16 wyrzutni rakiet Albatros NG (CAMM-ER) do zwalczania ataków z powietrza, dwie potrójne wyrzutnie pocisków rakietowych dla sześciu hipersonicznych pocisków przeciwokrętowych P-282 (Anti-Surface Warfare, ASuW) oraz dwie wyrzutnie torped 324 mm Mark 32 do zwalczania okrętów podwodnych.

Program PN MILGEM składa się z czterech okrętów, z których dwa są budowane w Stoczni Stambulskiej, a kolejne dwa w KS&EW. Tureckie okręty klasy Ada to wielozadaniowe korwety zdolne do prowadzenia szerokiego zakresu misji, w tym rozpoznania, obserwacji, zwalczania okrętów podwodnych, walki powierzchniowej i powietrznej. Warto wziąć pod uwagę, że oparte na platformie Ada są również dwie korwety dla Marynarki Wojennej Ukrainy (Військово-Морські Сили Збройних Сил України). W marcu br. rozpoczęło się cięcie blach pod drugą z nich, gdy w październiku ubr. odbyło się wodowanie pierwszej jednostki, przyszłego Iwana Mazepy (F211). Pakistańskie okręty są tu więc niejako okazją do wyobrażenia sobie, jak będą wyglądać ich ukraińskie odpowiedniki.

Przy okazji tej ceremonii odbyło się jeszcze jedno wydarzenie. Realizując zamówienie dla Marynarki Wojennej Turcji, zwodowano także okręty patrolowe typu Hisar, przyszłe Akhisar (P-1220) i Kochisar (P-1221). Należą do serii, która ma liczyć dziesięć jednostek i również jest oparta na projekcie MILGEM, biorąc pod uwagę inne wymagania strony tureckiej oraz specyfikacje. 

Dziękujemy za wysłane grafiki.