• <
KONGSBERG_2023

Bitwa o miano największej morskiej turbiny wiatrowej nabiera rozpędu

PMK

19.05.2020 20:08 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Bitwa o miano największej morskiej turbiny wiatrowej nabiera rozpędu

Partnerzy portalu

Bitwa o miano największej morskiej turbiny wiatrowej nabiera rozpędu - GospodarkaMorska.pl

Siemens Gamesa Renewable Energy SA, hiszpański producent turbin wiatrowych, ma zbudować największą na świecie turbinę wiatrową.

14-megawatowa maszyna z wirnikiem o średnicy 222 metrów (728 stóp) będzie o dwa metry większa niż ogromna turbina General Electric Co. To kolejny znak, że rozmiar ma znaczenie, jeśli chodzi o szybko rozwijający się rynek zielonej energii z morskich farm wiatrowych.

Odkąd GE zadebiutowało w marcu 2018 roku z własną 12-megawatową turbiną Haliade-X, maszyna zebrała wiele zamówień, w tym na największą na świecie morską farmę wiatrową, która zostanie zbudowana u wybrzeży Anglii. Oznaczało to również wejście GE na rynek poprzednio zdominowany przez Siemens Gamesa, a w mniejszym stopniu przez MHI Vestas Offshore Wind A / S.


Prototyp turbiny Siemens Gamesa, którą firma nazywa SG 14-222 DD, będzie gotowy w 2021 roku. Gotowy produkt będzie dostępny na rynku w 2024 roku. Dzięki nowej maszynie, Siemens Gamesa chce ugruntować swoją pozycję lidera rynku.

- Moją ambicją i ambicją Siemens Gamesa jest dalej posiadać powyżej 50% udziału w rynku światowym - powiedział telefonicznie Andreas Nauen, dyrektor naczelny Siemens Gamesa. - Wymaga to wygrania co najmniej połowy wszystkich projektów na świecie.

Nauen powiedział, że firma jest już w zaawansowanej rozmowie z wieloma potencjalnymi klientami na temat pierwszych zamówień na nową turbinę.

Konkurencja między producentami jest intensywna, ponieważ każda farma wiatrowa jest tak duża i jest ich stosunkowo niewiele w porównaniu z farmami wiatrowymi na lądzie. Dla deweloperów konkurujących o pozyskanie kontraktów rządowych na budowę parków wiatrowych, wybrana przez nich turbina jest jedną z najważniejszych decyzji.

Nowa turbina firmy Siemens Gamesa zwiększy roczną produkcję energii o 25% w porównaniu z ich największą obecną turbiną.

Mimo że nowa turbina Siemens Gamesa będzie nieco większa niż maszyna GE, nie wiadomo, czy ostatecznie jest ona najbardziej wydajna, ponieważ turbiny można dostosować, aby zwiększyć ich moc.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.