• <
Baltexpo2023_duży

PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku

pc

26.04.2018 15:56 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku

Partnerzy portalu

PKN Orlen: W czerwcu oddanie do użytku nowego bloku energetycznego w Płocku - GospodarkaMorska.pl

PKN Orlen planuje do końca czerwca oddanie do użytku wybudowanego w zakładzie głównym tej spółki w Płocku bloku energetycznego, gazowo-parowego – poinformował Rafał Warpechowski, dyrektor wykonawczy płockiego koncernu ds. planowania i raportowania.

Blok o mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt, który powstał na terenie płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen, miał zostać uruchomiony, jak pierwotnie zapowiadała spółka, z końcem 2017 r.

Według Warpechowskiego, przyczyną opóźnienia w oddaniu to użytku nowo wybudowanego bloku energetycznego płockiego koncernu były techniczne ograniczenia po stronie wykonawcy związane z przyłączeniem do infrastruktury zakładu głównego spółki.

Warpechowski zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni prawdopodobnie rozpoczną się testy gwarancyjne nowego bloku energetycznego PKN Orlen, które potrwają około dwóch tygodni.

„To będzie takie sprawdzanie przez niezależnych ekspertów wszystkich parametrów technologicznych elektrociepłowni. A później zostanie miesiąc i to będą już nasze testy, czyli próbną działalność bloku, pod naszą egidą, według naszych reżimów. I właściwie to pozwoli nam do końca czerwca blok oddać” – wyjaśnił dyrektor wykonawczy płockiego koncernu.

Jak zaznaczył Warpechowski, „jeżeli nic się nie wydarzy i wszystkie parametry bloku będą spełnione to od drugiego półrocza będzie on kontrybuował do wyników PKN Orlen”.

Grupa PKN Orlen posiada obecnie bloki energetyczne w Polsce - w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach - w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie - w Możejkach. Blok gazowo-parowy na terenie zakładu głównego płockiego koncernu to obecnie największa tego rodzaju krajowa elektrociepłownia. Jego budowa, realizowana przez Simensa, rozpoczęła się w 2015 r. Koszt inwestycji to 1,65 mld zł.

W czerwcu 2017 r. PKN Orlen podpisał z konsorcjum General Electric International i SNC-Lavalin Polska protokół o zakończeniu budowy bloku gazowo-parowego we Włocławku o mocy 463 MWe. Łączne nakłady poniesione przez spółkę na realizację tego projektu wyniosły ok. 1,4 mld zł. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku ruszył w grudniu 2015 r.

W lipcu 2016 r. PKN Orlen informował, iż zawarł z konsorcjum General Electric aneks do umowy na budowę włocławskiego bloku definiujący „dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu”. Z kolei już w marcu tego roku płocki koncern zakomunikował, że w ramach rozliczenia kontraktu, konsorcjum wdroży m.in. rozwiązania z zakresu digital, mające na celu podniesienie dyspozycyjności i efektywności pracy włocławskiego bloku gazowo-parowego.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówił ostatnio, że w ostatnim kwartale 2017 r. blok energetyczny we Włocławku wypracował ok. 30 mln EBITDA, „a wkład obszaru energetyki w generowanie wyniku finansowego” całej grupy kapitałowej Orlen „będzie wzrastał, szczególnie po zakończeniu inwestycji w Płocku”.

PKN Orlen informował w marcu, że „w związku z realizowanymi inwestycjami w obszarze energetyki, wkrótce moce energetyczne koncernu w Polsce sięgną 1,6 GW”.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.