• <

Do Portu Gdynia wszedł USS Roosevelt

Partnerzy portalu

US Navy

Kolejny okręt US Navy zawitał do Gdyni. Tym razem jest to niszczyciel typu Arleigh Burke USS Roosevelt (DDG-80). Wizyta ma charakter roboczy i potrwa do jutra. W tym czasie załoga będzie mogła odpocząć i uzupełnić zapasy.

Wcielony do służby w 2000 roku USS Roosevelt (DDG 80) należy do najliczniejszej obecnie serii niszczycieli służących w US Navy, typu Arleigh Burke, które operują na morzach całego świata. Zalicza się jako pierwszy do zmodyfikowanej podserii Flight IIA (mającej liczyć 47 okrętów), która charakteryzuje się dwoma hangarami dla śmigłowców. Poprzednie Flight I i Flight II mają tylko po jednym hangarze. Obecnie budowana podseria ma zostać zakończona w 2025 roku, przy czym w bieżącym roku służbę ma rozpocząć USS Jack H. Lucas (DDG-125), zaliczany do już następnej, nazwanej Flight III.

Niszczyciel, który można oglądać do 5 lipca br. w Porcie Gdynia, ma 155,3 metra długości i wyporność maksymalną 9 300 ton. Załoga liczy 380 oficerów i marynarzy. Osiąga prędkość do 30 węzłów, a napęd stanowią cztery turbiny gazowe General Electric LM2500-30 oraz dwa wały. Uzbrojenie stanowią armata morska 54 Mk 45 Mod 1/2 127 mm, system artyleryjski CIWS Phalanx 20 mm, dwa karabiny maszynowe MK 38 25 25 mm, a także cztery karabiny maszynowe 12,7 mm. W swoim wyposażeniu posiada także rakietowy system bliskiego zasięgu SeaRAM CIWS wyposażony w pociski przeciwokrętowe (Anti-Surface Warfare, ASuW), wyrzutnie VLS Mk 41 w wersjach z 32 i 64 komorami. Może wystrzelić m.in. rakiety z rodziny RIM, przeznaczone głównie do zwalczania obiektów powietrznych (Anti-Aircraft Warfare, AAW), a także taktyczne pociski manewrujące BGM-109 Tomahawk. W swoim wyposażeniu posiada także dwie wyrzutnie torped Mark 32, przeznaczone do użycia torped do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare, ASW), w tym Mark 46, Mark 50 i Mark 54. Ponadto do okrętu na stałe są przypisane dwa śmigłowce MH-60R Seahawk wraz z załogą i dedykowaną im obsługą.

Nie jest to pierwsza wizyta tego okrętu w Gdyni, poprzednia odbyła się w październiku ubr, a także w czerwcu 2021 roku przy okazji międzynarodowego ćwiczenia pk. Baltops-50. Wpisuje się to w intensywną obecność amerykańskich sił morskich na Morzu Bałtyckim, jaka tym bardziej wzrosła po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ubr. Niszczyciele typu Arleigh Burke w ostatnim czasie wyjątkowo często pojawiają się na polskich wodach, demonstrując siłę NATO i zdolność do obrony członków sojuszu. Pokazały przy tym, że ten akwen jest zdolny do przyjęcia tak wielkich jednostek nawodnych, gdy planowane wielozadaniowe fregaty budowane w ramach programu Miecznik mają ważyć do 5 700 ton. Do gdyńskiego portu weszły, oprócz USS Roosevelt: 5 maja i 7 czerwca ubr. USS Gravely (DDG 107), 26 września ubr. USS Paul Ignatius (DDG 117), 11 lutego br. USS Arleigh Burke (DDG-51) i 17 kwietnia br. USS Porter (DDG-78). Wśród innych odwiedzających w 2023 roku znalazły się okręt pomocnicze, określane jako USNS (United States Naval Ship) w odróżnieniu od USS (United States Ship), co wynikało z ich funkcji oraz faktu, że część załogi stanowili, obok żołnierzy, także cywile.

Wizyty sojuszniczych okrętów wpisują się w partnerstwo w ramach NATO, co ma także potwierdzać znaczenie Morza Bałtyckiego, żeglugi oraz polskich portów. Obecność niekiedy bardzo dużych jednostek to także sprawdzian dla infrastruktury portowej, nim do służby wejdą m.in. wielozadaniowe fregaty programu Miecznik, które powstaną w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Ponadto wraz z związaną z tym przedsięwzięciem budową infrastruktury stoczniowej, zapowiedziano w lutym tego roku także utworzenie centrum serwisowo-logistycznego okrętów NATO.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.