• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska (foto, wideo)

pc

16.03.2017 00:10 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.

Element gigantycznej turbiny powstał w Zakładzie Turbin General Electric w Elblągu. Operacja jego przeładunku nie należała do łatwych i została podzielona na kilka etapów. Najpierw moduł transportowany był samochodem ciężarowym z Elbląga, a następnie został osadzony na barce, na której przypłynął do gdańskiego portu. Największy w Polsce pływający dźwig Maja umieścił ładunek z barki na własnym pokładzie, by później przenieść go bezpośrednio na statek Saturn. Ten zawiezie moduł do Szczecina. Za przeładunek odpowiedzialna była firma Vetro Port & Shipping Services.

Maja należy do Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Masa przewożonych na jej pokładzie ładunków może sięgać 800 t. Hak główny ma udźwig 330 t, a hak pomocniczy – 100 t. Ramię dźwigu obraca się o 360°, a napędzają go trzy pędniki Voith-Schneider. Maja została oddana do eksploatacji w 1980 r. Ma 55,49 m długości, 25,02 m szerokości oraz 2,85 m zanurzenia.

Statek Saturn natomiast został zbudowany w 1966 r. Jednostka ma 55 m długości, 9 m szerokości oraz 7,1 m maksymalnego zanurzenia. Jej nośność to 772 t. Statek pływa pod duńską banderą.

Największa w kraju turbina

Turbina parowa wyprodukowana przez Zakład Turbin General Electric w Elblągu jest największym takim urządzeniem w kraju. Ze względu na jej rozmiary podzielono ją na dwa elementy. Wspominany już moduł średnioprężny o wymiarach 10,63 m x 4,01 m x 5,00 m i wadze 166,8 t transportowany jest drogą morską. Moduł wysokoprężny natomiast o wymiarach 8,05 m x 2,87 m x 3,25m i wadze ponad 85 t przewożony jest specjalnym samochodem nadwoziowym z pilotem drogą lądową. To bardzo skomplikowana operacja logistyczna. Wszystkie elementy mają dotrzeć do Elektrowni Opole jeszcze w tym miesiącu. Turbina będzie miała moc 900 MW.

Uroczysta odprawa turbiny parowej odbyła się na początku ubiegłego miesiąca w Zakładzie Turbin General Electric w Elblągu.Koncern jest generalnym projektantem oraz dostawcą technologii dla Elektrowni Opole, w tym kluczowych urządzeń: turbin, generatorów oraz kotłów. Są one zbudowane według najbardziej na świecie zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla energetyki węglowej, zapewniających bardzo niski poziom emisji w porównaniu do średniego globalnego poziomu.

Największa taka inwestycja w Polsce po 1989 r.


Budowa energetycznych bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole to największa tego typu inwestycja w Polsce po 1989 r. Ich łączna moc wyniesie 1 800 MWe. Oprócz parowej turbiny, zakład GE Power wysłał do Opola także nowoczesny generator zaprojektowany specjalnie dla tej inwestycji.

Zaawansowanie prac przy budowie dwóch nowych bloków nr 5 i 6 w elektrowni PGE w Opolu przekroczyło 70 %. Prace kontynuowane są zgodnie z harmonogramem i odbywają się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmują projektowanie, budowę i dostawę bloków „pod klucz”. Na placu budowy pracuje ponad 5 000 osób, a przy projekcie zatrudnionych jest ponad 300 firm.

Dwa nowe bloki będą opalane węglem kamiennym. Każdy z nich będzie miał 900 MWe mocy brutto. Rocznie będą zużywać łącznie ok. 4,1 mln ton węgla. Dzięki najnowszym technologiom blok uzyska ok. 46 % sprawności netto, a emisja na jednostkę wyprodukowanej energii zostanie ograniczona o ok. 20 %.

Rocznie nowe jednostki będą produkowały do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 8 % produkcji krajowej. Żywotność bloków przewidziano na 35 lat pracy, z rocznym wykorzystaniem do 8 000 godzin zainstalowanej mocy.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.