• <

Moduł gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole dotarł do Gdańska

Dodano: 16.03.2017

Waży 167 t i ma prawie11 metrów długości. To moduł średnioprężny gigantycznej turbiny dla Elektrowni Opole. Jego przeładunek z barki na statek odbył się w Gdańsku w środę. Stamtąd moduł popłynie do Szczecina, a następnie Odrą do Opola.

Element gigantycznej turbiny powstał w Zakładzie Turbin General Electric w Elblągu. Operacja jego przeładunku nie należała do łatwych i została podzielona na kilka etapów. Najpierw moduł przypłynął na barce z Elbląga do Gdańska. Następnie największy w Polsce pływający dźwig Maja umieścił ładunek z barki na własnym pokładzie, by później przenieść go bezpośrednio na statek Saturn. Ten zawiezie moduł do Szczecina. Za przeładunek odpowiedzialna była firma Vetro Port & Shipping Services.

Maja należy do Polskiego Ratownictwa Okrętowego. Masa przewożonych na jej pokładzie ładunków może sięgać 800 t. Hak główny ma udźwig 330 t, a hak pomocniczy – 100 t. Ramię dźwigu obraca się o 360°, a napędzają go trzy pędniki Voith-Schneider. Maja została oddana do eksploatacji w 1980 r. Ma 55,49 m długości, 25,02 m szerokości oraz 2,85 m zanurzenia.

Statek Saturn natomiast został zbudowany w 1966 r. Jednostka ma 55 m długości, 9 m szerokości oraz 7,1 m maksymalnego zanurzenia. Jej nośność to 772 t. Statek pływa pod duńską banderą.

Największa w kraju turbina

Turbina parowa wyprodukowana przez Zakład Turbin General Electric w Elblągu jest największym takim urządzeniem w kraju. Ze względu na jej rozmiary podzielono ją na dwa elementy. Wspominany już moduł średnioprężny o wymiarach 10,63 m x 4,01 m x 5,00 m i wadze 166,8 t transportowany jest drogą morską. Moduł wysokoprężny natomiast o wymiarach 8,05 m x 2,87 m x 3,25m i wadze ponad 85 t przewożony jest specjalnym samochodem nadwoziowym z pilotem drogą lądową. To bardzo skomplikowana operacja logistyczna. Wszystkie elementy mają dotrzeć do Elektrowni Opole jeszcze w tym miesiącu. Turbina będzie miała moc 900 MW.

Uroczysta odprawa turbiny parowej odbyła się na początku ubiegłego miesiąca w Zakładzie Turbin General Electric w Elblągu.Koncern jest generalnym projektantem oraz dostawcą technologii dla Elektrowni Opole, w tym kluczowych urządzeń: turbin, generatorów oraz kotłów. Są one zbudowane według najbardziej na świecie zaawansowanych technologicznie rozwiązań dla energetyki węglowej, zapewniających bardzo niski poziom emisji w porównaniu do średniego globalnego poziomu.

Największa taka inwestycja w Polsce po 1989 r.

Budowa energetycznych bloków nr 5 i 6 w Elektrowni Opole to największa tego typu inwestycja w Polsce po 1989 r. Ich łączna moc wyniesie 1 800 MWe. Oprócz parowej turbiny, zakład GE Power wysłał do Opola także nowoczesny generator zaprojektowany specjalnie dla tej inwestycji.

Zaawansowanie prac przy budowie dwóch nowych bloków nr 5 i 6 w elektrowni PGE w Opolu przekroczyło 70 %. Prace kontynuowane są zgodnie z harmonogramem i odbywają się w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmują projektowanie, budowę i dostawę bloków „pod klucz”. Na placu budowy pracuje ponad 5 000 osób, a przy projekcie zatrudnionych jest ponad 300 firm.

Dwa nowe bloki będą opalane węglem kamiennym. Każdy z nich będzie miał 900 MWe mocy brutto. Rocznie będą zużywać łącznie ok. 4,1 mln ton węgla. Dzięki najnowszym technologiom blok uzyska ok. 46 % sprawności netto, a emisja na jednostkę wyprodukowanej energii zostanie ograniczona o ok. 20 %.

Rocznie nowe jednostki będą produkowały do 13,4 TWh energii elektrycznej, co stanowi około 8 % produkcji krajowej. Żywotność bloków przewidziano na 35 lat pracy, z rocznym wykorzystaniem do 8 000 godzin zainstalowanej mocy.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.