• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski BLG AutoTerminal otworzył w Porcie Gdańsk terminal do przeładunków wojsk

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Firma BLG AutoTerminal uruchomiła w Porcie Gdańsk terminal dedykowany stricte do przeładunków sprzętu wojskowego. Korzystać z niego będą armie krajów NATO.

Po latach realizowania przeładunków wojsk na terenie Wolnego Obszaru Celnego, Port Gdańsk uzyskał właśnie dedykowany do tego typu operacji terminal. Spółka BLG AutoTerminal Gdańsk uruchomiła go w sąsiedztwie terminala cukrowego w pobliżu Nabrzeża Wiślanego. Oficjalne przecięcie wstęgi nastąpiło 7 maja, ale już wtedy na placu stały wojskowe pojazdy.

– Mamy ten terminal na stałe. Nie jesteśmy zależni od portu, który wydaje nam cząstki terminalów, które potrzebujemy czasami 6 tygodni przed samą akcją. Musimy szukać terminali, które nie zawsze są wolne, bo leży tam węgiel, stoją kontenery... Z tym terminalem mamy stałą możliwość oferować miejsce do przeładunku sprzętu wojskowego – mówił podczas ceremonii otwarcia Paweł Byglewski, prezes BLG AutoTerminal Gdańsk.

Sam terminal obejmuje 6 hektarów utwardzonych placów z bezpośrednim dostępem do kei. Zorganizowana została niezbędna infrastruktura, m.in. myjnia, ale możliwości jest znacznie więcej.

– Możliwy jest tu przeładunek statków, transport pociągiem, ciężarówkami. Będziemy jeszcze ewentualnie budować biura zgodnie z zapotrzebowaniem. Możemy postawić także tak zwany life support, czyli kontenery mieszkalne dla żołnierzy – dodaje Paweł Byglewski.


Z możliwości terminalu korzystać będą na pewno dotychczasowi partnerzy BLG, jak armia amerykańska oraz wojska NATO, jak również armator ARC, z którego usług korzystają nie tylko wojska, ale również inne rządowe agencje USA, a którego reprezentant również gościł podczas ceremonii otwarcia.

Więcej na temat polskich portów morskich już 10 i 11 czerwca, podczas II edycji Kongresu Polskie Porty 2030. Zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Sopocie! REJESTRACJA ONLINE

Nowy terminal dla wojsk na stałe wpisuje Port Gdańsk na mapę logistyki militarnej. Jednocześnie przekazanie go do eksploatacji uwolni nieco powierzchni składowych i możliwości przeładunkowych w Wolnym Obszarze Celnym, gdzie dotychczas odbywały się przeładunki wojsk, gdzie również przy poszczególnych okazjach budowane były miasteczka kontenerowe dla żołnierzy.

– Mamy kolejne 6 hektarów utwardzonego placu, infrastruktury, która będzie służyła przez wiele lat. Cieszymy się jako Departament Handlowy, że mamy takich wspaniałych partnerów, że możemy rozpoczynać taką dobrą współpracę. Jeszcze raz chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym podmiotom, wykonawcom, kolegom z Zarządu Portu, którzy odpowiadali za tę ekspresową inwestycję i życzymy powodzenia użytkownikom tego terenu w wykonywaniu swoich obowiązków – komentował Bartosz Bloch, dyrektor handlowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Umowa dzierżawy między spółką BLG AutoTerminal Gdańsk a Zarządem Morskiego Portu Gdańsk została zawarta w październiku zeszłego roku na 3 lata.

Spółka AutoTerminal Gdańsk jest częścią grupy BLG Logistics. W Gdańsku firma realizuje operacje transportowo-spedycyjne, świadczy także usługi celne i terminalowe. Spółka odpowiada za przeładunki m.in. wojsk amerykańskich w porcie w Gdańsku, w ostatnich miesiącach współpracowała także z armiami innych krajów NATO m.in. przy okazji NATO-wskich ćwiczeń Steadfast Defender, których część odbywała się w Polsce.
bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.